o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

"To skandal". Wziął wielkie pieniądze. Po kilku miesiącach wraca do JSW

724
Podziel się

Do Jastrzębskiej Spółki Węglowej wrócił były prezes, Włodzimierz Hereźniak. Trzy miesiące jego nieobecności - został odwołany w styczniu - kosztowały JSW ok. 360 tys. zł, na które składają się odprawa i zakaz konkurencji. "To skandal" - mówią nasi informatorzy, przypominając o wynoszącej miliard złotych pożyczce płynnościowej z Polskiego Funduszu Rozwoju.

"To skandal". Wziął wielkie pieniądze. Po kilku miesiącach wraca do JSW
Włodzimierz Hereźniak wrócił do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (PAP)
bEsgALBx

Zmiany dokonały się we wtorek. Do zarządu powołano dwóch nowych wiceprezesów: Włodzimierza Hereźniaka i Jarosława Jędryska. Pierwszy to były prezes spółki, odwołany pod koniec lutego. Drugi - to brat wiceministra aktywów państwowych i głównego geologa kraju.

Hereźniak na zarobki narzekać nie powinien. I to pomimo tego, że został przywrócony do pracy z emerytury. Jak mówi nasz informator, związany ze spółką, jako wiceprezes będzie mógł liczyć na wynagrodzenie w kwocie około 50 tys. zł miesięcznie!

To skandal! Przecież JSW leci na pożyczce z PFR. Dostali jej miliard i czekają na kolejne kilkaset milionów - oburza się jeden z naszych informatorów.
bEsgALBz
Zobacz także: Kryzys klimatyczny. Czas odejść od węgla, górników trzeba przekwalifikować. Tanio nie będzie, ale się opłaca

Dwóch za 100 (tysięcy)

Ale zarobki to jedna część tej historii. Hereźniak zainkasował bowiem sutą odprawę: około 180 tys. zł. Jako prezes zarabiał około 60 tys. zł, a odprawę wziął trzymiesięczną. Do tego dochodzi półroczny zakaz konkurencji. Oznacza to, że przez sześć miesięcy dostawać miał równowartość pensji.

Co więcej, jeśli w czerwcu, jako były już prezes otrzyma od obecnego zarządu absolutorium, dostatnie dodatkowe pieniądze: około 700 tys. zł ekstra!

bEsgALBF
Ale odprawę będzie musiał oddać - mówi o2.pl osoba zorientowana w realiach JSW.

Nie będzie narzekał na towarzystwo. Do kompletu z nim, zarząd JSW zasili bowiem Jarosław Jędrysek. To brat byłego wiceministra i głównego geologa kraju - Mariusza Oriona Jędryska. Jarosław Jędrysek od lat jest związany z energetycznymi spółkami.

W przeszłości pracował już dla JSW oraz dla takich państwowych firm jak KGHM i Węglokoks. Teraz wraca do JSW. Podobnie jak Hereźniak będzie mógł liczyć na ok. 50 tys. zł miesięcznie.

bEsgALBG

Problemów co niemiara

Ale nowi-starzy szefowie będą musieli zmierzyć się w JSW z poważnymi wyzwaniami. W spółce zakończyło się działanie komisji antymobbingowej, mającej potwierdzić lub zaprzeczyć istnieniu przypadków mobbingu i molestowania seksualnego w jednej ze spółek-córek JSW.

Sprawa została zakończona - komisja nie potwierdziła zarzutów. W firmie toczy się postępowanie o złamanie RODO, ujawnienie poufnych dokumentów innego przedsiębiorstwa (w JSW znalazły się dokumenty Polskiej Grupy Górniczej) i wewnętrzne walki frakcji politycznych.

bEsgALBH

To nie koniec. Jak się okazuje, Włodzimierz Hereźniak bowiem wciąż figuruje w KRS jako prezes! I choć to tylko wina źle przygotowanego i odrzuconego przez sąd wniosku, złośliwy prawnik mógłby zadać pytanie o ważność uchwał i decyzji, podjętych przez zarząd po odejściu Hereźniaka.

Hereźniak został w połowie stycznia odwołany przez radę nadzorczą spółki. Jego obowiązki przejął na pewien czas Artur Dyczko, którego też nie ma już w JSW. Niedawno odnalazł się w Polskiej Akademii Nauk.

Nie wróży to najlepiej prezes Barbarze Piontek, która w marcu objęła rządy w JSW. Oprócz problemów związanych z codziennym zarządzaniem węglowym gigantem, nad spółką wisi olbrzymia pożyczka z PFR. A pożyczki mają do siebie to, że trzeba je zwrócić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsgALCa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(724)
pis da
1 tyg. temu
Pożyczkę się umorzy. Ktoś wątpi?
smyq
1 tyg. temu
uwaga uwaga nadciąga Nowy Ład!!!
OK !
miesiąc temu
A tera dajta coś o Tusku !
bEsgALCb
Franc
3 miesiące temu
Nepotyzm, nepotyzm w wydaniu dojnej zmiany. Żadnych zasad tylko moje ego się liczy. Sami rozkładamy się od środka, a potem larum , że biedna Polska tyle doświadczyła i doświadcza. Potem wzywanie na ratunek: Boże coś Polskę....! Czy komuś takiemu Bóg ma pomagać?
butelkomierz
3 miesiące temu
No cóz ..to sie odbywa w/g Prezesa budowa nowych elit Polski które wszystko zawdzięczają jego władzy i będą go ciągle popi rac i wykonywać cele władzy.Pamiętam jak mówił w wywiadzie o takim celu budowania nowych elit
Jack
3 miesiące temu
PiS to zorganizowana grupa przestępcza
Konowal
3 miesiące temu
Kase Ma 50 tym.a gornicy po robotachkamiennych umieraja na Silikose.
BaBa
3 miesiące temu
Juz wtedy kiedy Szydlo miala to swoje slynne przemowienie o "Polsce w ruinie " na tle ruin nieczynnej fabryki nici w Nowej Soli i upadku pod ich rzadami stadnin koni w Janowie i Michalowie , wiedzialam ze przyjdzie nam zyc w rzeczywistosci absolutnego absurdu ,zyjemy wiec teraz w oparach absurdu , musimy ogladac i sluczac absurdalne osoby i na wszystko patrzec przez absurdalne okulary . Pytanie tylko ..Jak dlugo jeszcze Polsko ?
Tru
3 miesiące temu
ONI są wylęgarnią zła.
Stańczyk
3 miesiące temu
ale mają fajnie , z kwiatka na kwiatek i robi się miodzik, pracowite pszczółki, chyba trzeba dodrukować wnet tych pieniedzy aby przewodnia siła narodu pokrzepiona duchem przez ojca z torunia miała na masełko extra z podsypką. USA budowały się przez ciężkę prace wielu pokoleń emigrantów, nasza klasa buduje się przez prace innych, tylko tak dobrobytu się nie wybuduje. Rzeczpospolita już od rozbiorów ma łże elity, które uzurpowały sobie prawo do bycia, które odbierała innym i traktowałą resztę jak niewolników, mówiło sie, że szlachta od Sarmatów pochodzi a chłopi od Chama. Dzisiaj w narodzie też mamy tanią demagogię pierwszego sortu, kropidłem uświęconego. Za komuny dało się wytrzymać tę demagogię bo człowiek wiedział , że to sowiecki twór a dzisiaj mozna ręce załamać, i z kim ta Polskę budować. Chyba lepiej wiać z niej niz patrzeć na jej pogrzeb.
wacikk
3 miesiące temu
A ciemnogród cieszy się z 13 +, 50+, itp
Stefan 12
3 miesiące temu
Po co to czytałem! Teraz wieczór zepsuty.
xzc
3 miesiące temu
Tanie i sprawiedliwe Państwo wg PIS i Kaczyńskiego.
bEsgALBT
debet
3 miesiące temu
Teraz wiecie dlaczego tak niezbędny jest Europejski Fundusz Odbudowy, że komuniści wszystkich partii połączyli się ,żeby dorwać się do koryta.Będzie wielkie żarcie dla świń , a jeszcze większa splata dla pariasów.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić