aktualizacja 

Nie rób tego, wypłacając z bankomatu. Możesz stracić pieniądze

120

Podczas wypłacania pieniędzy z bankomatu warto mieć się na baczności. Banki ostrzegają klientów przed nowym rodzajem oszustwa. To tzw. cash trapping, czyli dodatkowa listwa stosowana w maszynach przez przestępców. Nieuważne korzystanie z bankomatów może prowadzić do utraty pieniędzy!

Nie rób tego, wypłacając z bankomatu. Możesz stracić pieniądze
Uważaj podczas wypłaty z bankomatu. Możesz paść ofiarą cash trappingu! (Pixabay)

Korzystanie z bankomatu wielu z nas kojarzy się z bardzo prostą i zautomatyzowaną czynnością. Warto jednak mieć się na baczności - banki informują bowiem o bardzo groźnym oszustwie, którego ofiarą może stać się każdy z nas.

Cash trapping - co to jest?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niebezpieczny bankomat. Tego się nie spodziewali

Mowa o tzw. cash trappingu, a więc oszustwie polegającym na modyfikacji bankomatu. W jaki sposób? Przestępcy umieszczają w środku podajnika na gotówkę specjalne listwy, które powodują wsunięcie banknotów w specjalną przestrzeń, która jest niewidoczna dla osoby korzystającej z bankomatu.

Wówczas maszyna uznaje, że cała transakcja została wykonana poprawnie. Środki zostają wówczas odliczone z konta ofiary, choć nie uzyskała ona wybrane kwoty. Co ważne, bankomat nie jest wówczas w stanie wycofać wypłaconej gotówki, gdyż uznaje, że wypłata została zrealizowana z pełnym powodzeniem.

Część osób uznaje wówczas, że ma do czynienia z awarią maszyny. To błąd - wiele wskazuje na to, że w okolicy czai się przestępca, który po naszym oddaleniu się od bankomatu niezwłocznie pojawi się tuż przy urządzeniu, by wyjąć zablokowane pieniądze i ponowić atak przy użyciu techniki cash trappingu.

Jak zachować się przy podejrzeniu oszustwa?

Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie oddalać się od bankomatu. Konieczne jest powiadomienie banku lub też operatora bankomatu, z którego wypłacaliśmy pieniądze.

W miarę możliwości warto także przyjrzeć się podajnikowi na banknoty. Listwa, która blokuje wydawanie gotówki, prawdopodobnie znajduje się na elemencie zamykającym otwór. Nawet niewielki ruch może spowodować obluzowanie się tego elementu.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić