Nie tylko 300+. Takie wsparcie mogą dostać uczniowie

10

Rodzice uczniów mogą ubiegać się o 300 zł na wyprawkę szkolną. Nie jest to jednak jedyna forma wsparcia dla osób w wieku szkolnym. Dodatkowe pieniądze wypłacane są też w formie stypendiów.

Nie tylko 300+. Takie wsparcie mogą dostać uczniowie
Szkoła (Pixabay)

Uczniowie mogą ubiegać się o stypendia szkolne. Przysługują one osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Świadczenie przyznawane jest na okres co najmniej jednego miesiąca. Można je uzyskać maksymalnie na 10 miesięcy w danym roku szkolnym.

Stypendium szkolne nie może być niższe niż 99,20 zł. Jednocześnie nie może przekraczać miesięcznie 248 zł. Wnioski o takie stypendium można składać do 15 września danego roku szkolnego w gminie.

Jeżeli uczeń znalazł się w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, to może uzyskać zasiłek szkolny. On wynosi 620 zł i jest wypłacany jednorazowo. Wniosek o takie wsparcie musi być złożony nie później niż trzy miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego.

Oczywiście wypłacane są też stypendia za wyniki w nauce lub we współzawodnictwie sportowym. Najlepsi uczniowie mogą liczyć na wsparcie raz w semestrze. Jego wysokość ustala dyrektor szkoły.

"Dobry Start". Do kiedy nabór wniosków?

Osoby, które jeszcze nie złożyły wniosku o 300 zł na wyprawkę szkolną, mogą nadrobić zaległości. Formalności należy dopełnić do 30 listopada 2022 roku - przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.

Środki zostaną wypłacone w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. "Świadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Rządowy program Dobry Start nie obejmuje również studentów" - tłumaczy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życi - podkreśla resort rodziny.
Zobacz także: Luksusowy ciągnik dla wiceministra. "To nie najnowszy model Porsche"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić