Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Niespodziewany efekt drożyzny. Polacy będą musieli zrezygnować z karpia

1020
Podziel się

Drożyzno daj żyć, chciałoby się powiedzieć. Do długiej listy rzeczy, które podrożały, trzeba dorzucić wigilijnego karpia. Za kulinarny symbol Bożego Narodzenia już trzeba zapłacić 25-30 proc. więcej niż przed rokiem. Ceny jeszcze wzrosną, bo im bliżej Wigilii, tym karp droższy.

Niespodziewany efekt drożyzny. Polacy będą musieli zrezygnować z karpia
Karp podrożał o prawie 30 proc. (Adobe Stock, ©bukhta79 - stock.adobe.com)
bFdOnEWJ

Grudzień to trudny czas dla karpi. Nadzieję dla tej sympatycznej słodkowodnej ryby może być szalejąca drożyzna. Drożeje wszytko, to i podrożał karp. Według ekspertów cena karpia jest wyższa w tym roku o 25-30 proc., informuje "Fakt". Im bliżej świąt, tym bardziej cena ryby będzie szła w górę. Widmo – podaż i popyt, kapitalizm rządzi się swoimi prawami.

Dlaczego drożeje karp? Może to mało znany fakt, ale takiego karpia karmi się… zbożem, a jak wiemy, jego ceny poszybowały w tym roku mocno w górę. Cena zbożowej karmy, według informacji "Faktu", skoczyła rok do roku o 50 proc. Do tego cena mocznika, który także wykorzystywany jest w hodowli karpia, skoczyła o 100 proc. Dorzućmy do tego ceny paliwa, gazu i energii elektrycznej i mamy idealny przepis na wysoką cenę karpia.

bFdOnEWL

Do tego mamy mniej karpia w polskich stawach hodowlanych. Przemysław Urniaż z firmy Stawy Milickie powiedział "Faktowi", że w tym roku karpia jest mniej o 20-30 proc. Stąd też zgodnie z prawidłami wspomnianego wcześniej kapitalizmu, cena musi skoczyć.

Problem zaczął się już w 2019 roku, kiedy to firmy zajmujące się hodowlą ryb, mierzyły się z mniejszą ilością narybku karpia. Swoje trzy grosze do sytuacji dołożyła także susza. Może to czas na zmianę przyzwyczajeń wigilijnych?

bFdOnEWR
Zobacz także: Emeryci już mają średnio 90 zł mniej miesięcznie. Co będzie w 2022?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdOnEXm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1020)
lepiej
3 tyg. temu
zjeśc rekina jak kto ma zęby krokodyła. Chyba jest tańszy od karpia
no coż
3 tyg. temu
jak drogo to NIE kupimy tego. Tak samo jak z masłem i filetem z kurczaka. Mozna sie obejśc. A po tym widzę jak to samo masło w kefurze idzie z obnizką 50 procent bo termin wazności 1-2 dni... Z zamiast tego mamy wyssany z palca pisosski NIEDOwład!
Ada
miesiąc temu
Tradycją było raz w roku kupić żywego karpia. Niestety nawet tego zabronili ekognębiciele. Dochodzimy z tym eko do absurdów. Kim są ci ludzie? Jeżeli ustawiają świat niedoświadczeni, tacy jak Greta, to gdzie jest refleksja jego reszty. Wszystko na ten temat. Najśmieszniejszy jest fakt, że ci sami ekoludzie korzystają ze wszystkich zdobyczy cywilizacji. Co za hipokryzja. A co lepsze np. na konferencje przylatują samolotami. Dziwicie się, że jest drożyzna? Handlowcy, pośrednicy nie mogą się zapchać forsą. W tym roku nie kupię karpia i już. Niech sobie go sami spożywają przez cały 2022 rok. Tak jest np. z masłem. Tak było z cukrem kiedyś. Wystarczy nie kupować. Proste, sprowadzić do pokory nienasyconych. U nas jak coś drożeje to od razu o 100%.
bFdOnEXn
andzej
miesiąc temu
ja wole sandacza
Żaba
miesiąc temu
Karp nie był polska tradycyjną potrawą,po wojnie Polska nie miała statków do połowu ryb w Bałtyku i komuchy wymyśliły aby hodować karpie, bo łatwo się je hoduje i szybko rosna.
Andrzej
miesiąc temu
H.....z taką rybą i tą ceną.Są lepsze w podobnej cenie.
Pozdrawiam
miesiąc temu
Każdy ma swoją tradycję
Myślący
miesiąc temu
A PO CO KARP JAK NIE MA JUŻ WIGILI BO NIE MA BOŻEGO NARODZENIA !!
POLIN 447
miesiąc temu
`WEDŁUG TALMUDU W POLIN DUDY I NIEMCA MORAWIECKIEGO TO JEST TANIOCHA . NA POWAŻNIE CZY KARP BYŁ KARMIONY TAŃSZYM ZBOŻEM -DLACZEGO 30% 30% POWINNO BYĆ W 2022-2023. MOŻE CHANUKA Z BOŻE NARODZENIE
ddr
miesiąc temu
jak cena musi skoczyć, to popyt musi spaść. Jak popyt spadnie to cena w dół
Dzieki bardz...
miesiąc temu
Karp rybka chodowana w bagnie i faszerowana paszami i innymi wynalazkami aby przyrost byl,dzięki bardzo za taki symbol świat ,jeśli rybka to tylko dziko żyjąca i złowiona własnoręcznie a nie w markecie.
aqua
miesiąc temu
Delfina ktoś jadł kiedyś na Święta ?
POSZEPSZYŃSKI
miesiąc temu
DZIWNA SYTUACJA - OD KILKU LAT KARP DROŻEJE 20-30%ROCZNIE- TO BARDZO DZIWNE - JUŻ NIE POWINNO BYĆ NAWET ŚLADU PO KARPIU W POLSCE A TYMCZASEM STAWY PEŁNA !! MOŻE POWINNIŚMY IŚĆ NA KOLANACH DO ........... I OJCA GRZYBA !!
bFdOnEXf
Marek W (NN)
miesiąc temu
Z niczego rezygnować NIE MUSZĘ!I z tego co widzę i słyszę nikt nie rezygnuje.Stoją w kolejce do kasy sklepowej widać jakie rachunki płacą kupujący!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić