Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Ta inflacja to jeszcze nic. Ceny w Polsce skoczyły już raz 4303 razy

18
Podziel się:

Szalejąca inflacja negatywnie wpływa na gospodarkę. Przy wysokich cenach firmy ograniczają inwestycje i niejednokrotnie upadają, pracownicy żądają podwyżek, a lokaty bankowe stają się nieopłacalne. Polska już kilkukrotnie mierzyła się z galopującymi cenami. Kiedy i dlaczego?

Ta inflacja to jeszcze nic. Ceny w Polsce skoczyły już raz 4303 razy
Inflacja szkodzi gospodarce. W Polsce już to przerabialiśmy (money.pl, Rafał Parczewski)

Od kilku miesięcy znajdujemy się w fazie rosnącej inflacji. Znacząco wzrosły ceny paliw, co z kolei przełożyło się na podwyżki wielu produktów w sklepach, bo wyższe są koszty transportu. Dodatkowo drożeje gaz i energia elektryczna, co też napędza wzrost cen w sklepach.

Polska w swojej historii kilkukrotnie musiała się mierzyć z wysoką inflacją. Obecnie wynosi ona ponad 6 proc. w skali roku i chociaż rząd zapowiedział wprowadzenie tarczy antydrożyźnianej, to eksperci powątpiewają w jej skuteczność. Może ona spłaszczyć wzrost cen, ale sprawi przy tym, że potrwa on znacznie dłużej.

Inflacja szkodzi gospodarce. W Polsce już to przerabialiśmy

Biorąc pod uwagę 103-letnią historię niepodległej Polski, nie po raz pierwszy mierzymy się z wysoką inflacją. Już w latach 20. XX wieku mierzyliśmy się ze sporymi wzrostami cen. Było to spowodowane faktem, że po wielu latach funkcjonowania w zaborach i dodatkowo po wojnie z Rosją w roku 1920, państwo musiało wpompować ogromne środki w odbudowę kraju.

Zobacz także: Rozmowy Putina z liderami Unii Europejskiej? Sceptyczny komentarz wiceszefa dyplomacji

W tamtym okresie polska marka stała się bezwartościowym pieniądzem. Na przestrzeni grudnia 1921 roku i marca 1924 roku ceny hurtowe wzrosły aż 4303 razy. Wzrost cen zanotował poziom 2,5 mln proc. Hiperinflacja dobiegła końca po reformach Władysława Grabskiego, który zakazał m.in. dodruku pieniądza i wprowadził polskiego złotego.

Historia lubi się powtarzać i znów po wojnie mieliśmy do czynienia z wysoką inflacją w Polsce. W latach 50. XX wieku doszło do reformy monetarnej, po której spora część Polaków straciła swój majątek. To odbiło się na poziomie inflacji.

Inflacja towarzyszyła też Polakom w latach 70., jak i na przełomie lat 80. i 90. Do pierwszej fali wzrostu cen przyczynił się Edward Gierek, który z jednej strony prowadził szereg inwestycji w kraju, ale w większości zaciągał na nie pożyczki i zrujnowało to kasę państwa. W ostateczności doprowadziło to do upadku Gierka i kolejnego kryzysu w państwie.

Początki demokracji w Polsce również kojarzą się wielu osobom z wysoką inflacją. Doszło bowiem do urynkowienia cen, które wcześniej były sztucznie utrzymywane przez komunistyczne władze. Dość powiedzieć, że na przełomie roku 1989 i 1990 inflacja wyniosła 639,6 proc. Zadłużenie państwa polskiego wynosiło wtedy 65 proc. PKB.

Hiperinflacja, podobnie jak lata wcześniej, została zatrzymana reformą ekonomiczną. Tym razem stał za nią Leszek Balcerowicz, minister finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego i późniejszy szef Narodowego Banku Polskiego.

Czy teraz znów grozi nam hiperinflacja? Nic na to nie wskazuje. Eksperci szacują, że najpóźniej w roku 2023 sytuacja uspokoi się i wróci do poziomu ok. 2,5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
Gimbazek
10 miesięcy temu
Mamy 500 plusy to na 1 karpia będzie!
Jan
10 miesięcy temu
Dalej kupujcie mieszkania po wygórowanych cenach, dalej budujcie domy, gdzie materiały budowlane poszły o 200%, budujcie i kupujcie szybko, bo w przyszłym roku podrożeją o kolejne 200%. Ludzie wy sami to inflację nakręcacie. Co weekend biedronki pełne ludzi, wynoszą całe kosze, czy trzeba, czy niekoniecznie, ale kupić trzeba. Najwidoczniej skoro tak siastacie pieniędzmi to was stać. To jest 50% odpowiadającego za ciągły wzrost inflacji, druga połowa to Niemcy i Ruscy, którzy chcą się bogacić kosztem innych państw Unii. Nord stron 2 pozbawi Ukraińców zarobku, a Niemcy będą mieli tańszy gaz, który będą sprzedawać innym krajom. To, że w Polsce jest jakiś socjal to nie grzech, na zachodzie jest już od dawna i jakoś żyją. Lepiej dać trochę ludziom niż kraść dla siebie. Nie jestem za żadną władzą, ale PO z Tuskiem naczele i PSL nic nie robili, zmarnowane 8 lat. Młodzi uciekli na zachód Europy i na wyspy Brytyjskie za chlebem tak było cudownie w naszym kraju. Polecam wydawać pieniądze z głową i nie nabijać cwaniaczkom kieszeni.
Tomek
10 miesięcy temu
Mój sposób to kupowanie rzeczy i artykułów niezbędnych. Jednym słowem nabywanie z głową.Gdyby wszyscy podobnie robili to ceny poszły by w dół. W przeciwnym wypadku wiele firm by zbankrutowało. Wkrótce zaczną bankrutować nierozsądni konsumenci, których u nas niestety nie brakuje
o2 to ściek
10 miesięcy temu
Polska jezyka, trudna jezyka. W Kijowie nie ma roboty?
Don Alfonso
10 miesięcy temu
Jeżeli ludzie nie wyjdą na ulice to rząd zrobi co chce. Oni muszą czuć oddech suwerenu na plecach inaczej będzie tylko gorzej.
1987
10 miesięcy temu
UE też opruc swoich limitów to ma regulacje i swoje podatki Nie takiej UE co prowadziła podatki dla firm Tirów transportu
1987
10 miesięcy temu
Gdyby rządzili ci z PO i PSL co płacą wynosiła 5 zł brutto i co chcieli likwidacji Stoczni Kopalń i hut a dziura budżetowa wynosiła 24 mld złotych to by dopiero była infrakcja bo oni żadnej obniżki Podatków nie zrobili a odwrotnie same Podwyżki Emisja CO2 też jest odpowiedzialna za te podwyżki
xxxcxx
10 miesięcy temu
W latach 80 inflację wywołały strajki i wymuszenia wzrostu plac bez pracy
Polak
10 miesięcy temu
PiSia rodzina na swoim !!! Cele czekają.
Ekspertem z d...
10 miesięcy temu
Ekspertem obecnie zostaje osoba która nie ma zielonego pojęcia o dziedzinie w której jest ekspertem. Podobnie jest z ministrami.
Jaro
10 miesięcy temu
PAZERNI i SKORUMPOWANI to ich wina
Emeryt
10 miesięcy temu
A może Ci sami eksperci co szacują 2,5% podaliby jakie są rodzaje inflacji. 6% ogólnej może zawierać w sobie 30% podwyżek na żywności i ujemną inflację na okręty co w TV daje ponad 6% ale emeryt nie kupuje okrętów a jedynie żywność która zdrożała od 30 do 50% np. Olej rzepakowy i masło.
Wincej
10 miesięcy temu
Drukować, rozdawać, drukować, rozdawać, drukowac, rozdawac
vel junior
10 miesięcy temu
W artykule jest napisane ze ceny paliwa zwiększają inflacje argument ni jak chybiony zeny paliwa prawie kompletnie nie maja wplywu na inflacje to ułamek procenta ceny towaru wystarczy troche chęci i wiedza matematyczna z 4 klasy podstawowki -zamydlanie prawdziwych przyczyn inflacji
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić