Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. MWL
|

"Niezadowolonych będzie coraz więcej". Doradca podatkowy o Polskim Ładzie

24
Podziel się:

Próba rozdzielenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego od osób fizycznych spotkała się z niezrozumieniem społeczeństwa - ocenia Aneta Lech, prawnik i doradca podatkowy, na antenie TVN24, komentując wprowadzenie Polskiego Ładu. Wielu Polaków zauważyło, że w styczniu na ich konta wpłynęły niższe wynagrodzenia.

"Niezadowolonych będzie coraz więcej". Doradca podatkowy o Polskim Ładzie
Doradca podatkowy ostrzega, że to dopiero początek niezadowolenia z Polskiego Ładu. (East News, Bartlomiej Magierowski)

Ministerstwo Finansów opublikowało 64-stronicowy poradnik, tłumaczący główne zmiany podatkowe wynikające z Polskiego Ładu. Minister Tadeusz Kościński podpisał też korektę, która ma sprawić, że niższe styczniowe pensje zostaną wyrównane.

Dzisiaj obserwujemy pierwszą grupę niezadowolonych osób, która zderzyła się z Polskim Ładem. Takich grup niezadowolonych - mam wrażenie - będzie coraz więcej - dodała Aneta Lech.

Kwota wolna od podatku wzrosła do 30 tys. zł, a próg podatkowy do 120 tys. zł. Jednocześnie zniesiono możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Dzięki temu 7,75 proc. z 9-proc. składki zdrowotnej można było odliczyć. Teraz takiej możliwości już nie ma.

- Powiedzieć, że system podatkowy w Polsce jest skomplikowany, to tak jakby nic nie powiedzieć. Mamy tutaj do czynienia z systemem mocno skomplikowanym od lat, nakładającym zmianę na zmianę. Polski Ład, który w tej chwili próbował rozdzielić pewne elementy tego systemu podatkowo-składkowego zrobił to nie do końca poprawnie - dodała Aneta Lech, doradca podatkowy i prawnik.
Zobacz także: Bałagan z Polskim Ładem. Czarzasty ma pomysł

Polski Ład. Zamieszanie z reformą podatkową

Przypomina, że środowiska księgowych i doradców podatkowych ostrzegały i apelowały o wydłużenie terminu wejścia w życie nowych przepisów.

Przez cały czas słyszeliśmy, że oto będzie obniżka, będą duże grupy osób, które skorzystają na Polskim Ładzie. Tymczasem ta obniżka, to jest część prawdy, bo nikt nie ma wątpliwości, że dla jakiejś części społeczeństwa podatek dochodowy od osób fizycznych spadnie do zera, ale to jest przekornie powiem - obniżka przez podwyżkę. Dlatego, że składka zdrowotna, która do tej pory była faktycznie płacona w wysokości 1,25 procent, w tej chwili będzie płacona w wysokości 9 procent - tłumaczyła Lech.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Anna
4 miesiące temu
Tyle jest zawiłości nowego ładu ze księgowi boja się odpowiedzialność za przyszłe kary
jani
4 miesiące temu
Trzeba było nie walić tyle kasy dla medyków wpisujących wszędzie i wszystkim covid. Teraz by nie było 9%. Nie wystarcza płacenie na zuS , tylko jeszcze składki zdrowotne. A kto z nich korzysta?. Jak idziesz do lekarza, to ci i tak nie pomoże na wizycie NFZ.
syn polityka ...
4 miesiące temu
Mam to w pompie, mi się żyje dobrze
wertyQ do tow...
4 miesiące temu
a wystarczyło nie kłamać i powiedzieć że do 30.000 płacimy tylko składkę zdrowotna 9% a powyżej płacimy 26% podatku( 17% PIT i 9% zdrowotna) WYSTARCZY NIE KŁAMAĆ
ATLAS
4 miesiące temu
NA kogo gŁosowałeś ?...może nie do Ciebie ...pytanie ogólne Twój wybór Twoja kicha .DEMOS KRAKOS
emeryt
4 miesiące temu
drogi PIS-ie nie zapomnimy przy urnach wyborczych jak nas okradaliście
senior
4 miesiące temu
przecierz to normalne trzeba okrasc biednych do zera za co beda zrec w sejmowej darmozarni
jacek
4 miesiące temu
Tak , nie dać , aby wyglądało , że się daje i jeszcze zabrać , aby nikt nie zauważył. Genialne.
Ina
4 miesiące temu
Dla tego (nie)rządu tyrający za 3-4k są niczym jak tylko gąbką do wyciskania, niczym więcej
Zik
4 miesiące temu
Czegoś głupi? Boś głosował na pis. Czegoś głosował napis? Boś głupi. Polska - kraj, w którym dominuje głupota podniesiona przez pis do rangi cnoty.
reno
4 miesiące temu
polski wał
nik-czemnik
4 miesiące temu
Wspolczesnie rzadzacych razem z opozycja powinno sie wywieszac !
aza
4 miesiące temu
Polski Łagr. Wydoją nas i wyplują jak przeżutą gumę.
ibram
4 miesiące temu
Nasze władze popełniają zbrodnie przeciwko ludzkości. Rząd naszego kraju powinien być podany do trybunałów UE za narażanie życia i zdrowia nas obywateli tego kraju. Za uchwalenie przepisów pozwalających na ciasną, bez dostępu słońca zabudowę, za likwidacje terenów zielonych, za wpychanie narodu do klitek deweloperskich, za przyzwolenie na generowanie hałaśliwego środowiska i rakotwórczego smogu spalin samochodowych, za powszechną betonozę itd... Deweloper nie buduje tego w czym by chcieli mieszkać ludzie, buduje to na co pozwalają pokrętne przepisy i na czym ma największe zyski. Ludzie potrzebują nie tylko dachu nad głowa , ale również zdrowego i godnego życia i przyjaznego środowiska. Ludzie kupują to co jest dostępne a nie to co by chcieli. Czas przypomnieć politykom kto na nich głosował i czyich interesów powinni pilnować…Czas na wyborach.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić