aktualizacja 

Nowa moneta z królem zaprezentowana. Poddani zwracają uwagę na jeden szczegół

23

W Wielkiej Brytanii zaprezentowano pierwszą monetę z wizerunkiem nowego monarchy. Wiadomo już, jak będzie wyglądać podobizna króla Karola III na monetach o wartości 50 pensów. W brytyjskich mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat jednego ze szczegółów.

Nowa moneta z królem zaprezentowana. Poddani zwracają uwagę na jeden szczegół
Zaprezentowano pierwszą monetę z wizerunkiem króla Karola III (Facebook, The Royal Family)

Śmierć królowej Elżbiety II spowoduje szereg zmian w Wielkiej Brytanii. Poddani sami przyznają, że od 8 września nic już nie jest takie samo. Zgodnie z obowiązującymi w kraju zasadami, wraz z odejściem monarchy, wymianie zostaną poddane zarówno banknoty, jak i monety, które muszą przedstawiać wizerunek obecnego władcy. Ponadto zmienić trzeba również m.in. paszporty. W życie weszła już nowa wersja hymnu państwowego z wersem "Boże chroń Króla".

Zaledwie 3 tygodnie i jeden dzień po śmierci królowej Mennica Królewska zaprezentowała pierwszą monetę z wizerunkiem nowego władcy. Okolicznościowe 5 funtów oraz zwykłe 50 pensów przedstawiać będą króla Karola III, który jest zwrócony w lewą stronę, czyli w przeciwnym kierunku niż królowa Elżbieta II. Ma to związek z tradycją mówiącą, że nowy monarcha ma być odwrócony w innym kierunku niż poprzednik.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Nowe monety mają trafić do obiegu już w grudniu. Po raz pierwszy od 1952 roku Brytyjczycy zaczną posługiwać się pieniędzmi z wizerunkiem króla, a nie królowej. Mennica Królewska pamiętała jednak również o Elżbiecie II. Z okazji zakończenia 70-letnich rządów monarchini wydana zostanie specjalna moneta z jej dwoma wizerunkami.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Karol III nie ma korony. Brytyjczycy zdziwieni

W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat korony króla Karola III. Wielu Brytyjczyków zauważyło, że nowy monarcha na monetach nie ma jej na swojej głowie w przeciwieństwie do swojej matki. Oczywiście nie była to pomyłka rzeźbiarza Martina Jenningsa, a celowy zabieg. Brytyjscy królowie, w przeciwieństwie do królowych nie są przedstawiani w koronach na pieniądzach. Obecnie w obiegu znajduje się 27 miliardów monet z wizerunkiem królowej.

Zobacz także: Spotkanie u prezydentów. To będzie dziś główny temat
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić