Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|
aktualizacja

Nowa moneta z królem zaprezentowana. Poddani zwracają uwagę na jeden szczegół

14
Podziel się:

W Wielkiej Brytanii zaprezentowano pierwszą monetę z wizerunkiem nowego monarchy. Wiadomo już, jak będzie wyglądać podobizna króla Karola III na monetach o wartości 50 pensów. W brytyjskich mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat jednego ze szczegółów.

Nowa moneta z królem zaprezentowana. Poddani zwracają uwagę na jeden szczegół
Zaprezentowano pierwszą monetę z wizerunkiem króla Karola III (Facebook, The Royal Family)

Śmierć królowej Elżbiety II spowoduje szereg zmian w Wielkiej Brytanii. Poddani sami przyznają, że od 8 września nic już nie jest takie samo. Zgodnie z obowiązującymi w kraju zasadami, wraz z odejściem monarchy, wymianie zostaną poddane zarówno banknoty, jak i monety, które muszą przedstawiać wizerunek obecnego władcy. Ponadto zmienić trzeba również m.in. paszporty. W życie weszła już nowa wersja hymnu państwowego z wersem "Boże chroń Króla".

Zaledwie 3 tygodnie i jeden dzień po śmierci królowej Mennica Królewska zaprezentowała pierwszą monetę z wizerunkiem nowego władcy. Okolicznościowe 5 funtów oraz zwykłe 50 pensów przedstawiać będą króla Karola III, który jest zwrócony w lewą stronę, czyli w przeciwnym kierunku niż królowa Elżbieta II. Ma to związek z tradycją mówiącą, że nowy monarcha ma być odwrócony w innym kierunku niż poprzednik.

Nowe monety mają trafić do obiegu już w grudniu. Po raz pierwszy od 1952 roku Brytyjczycy zaczną posługiwać się pieniędzmi z wizerunkiem króla, a nie królowej. Mennica Królewska pamiętała jednak również o Elżbiecie II. Z okazji zakończenia 70-letnich rządów monarchini wydana zostanie specjalna moneta z jej dwoma wizerunkami.

Karol III nie ma korony. Brytyjczycy zdziwieni

W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat korony króla Karola III. Wielu Brytyjczyków zauważyło, że nowy monarcha na monetach nie ma jej na swojej głowie w przeciwieństwie do swojej matki. Oczywiście nie była to pomyłka rzeźbiarza Martina Jenningsa, a celowy zabieg. Brytyjscy królowie, w przeciwieństwie do królowych nie są przedstawiani w koronach na pieniądzach. Obecnie w obiegu znajduje się 27 miliardów monet z wizerunkiem królowej.

Zobacz także: Spotkanie u prezydentów. To będzie dziś główny temat
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(14)
wymiana funtó...
2 miesiące temu
Kto ma w słoikach papierowe funty, to ma problem. Do 30 września można było je wydać, na terenie UK. Teraz wymieniają je tylko w Bank of England - Threadneedle St, London EC2R 8AH. Nowe funty mają wizerunek króla. Są wykonane z polimerów, więc ich trwałość będzie większa.
anna
2 miesiące temu
Nie tylko Anglia zmieni monety ,wszystkie neokolonialne kraje tez.Mieszkam w Knadzie i zawsze mielismy krolowa ,a teraz trzeba wydac mase kasy zeby wlaczyc krola na monetach.Kto zaplaci?- my podatnicy.Mnie jest obojetne kto jest na monecie byleby miala dobra wartosc, a osoba byla godna szcunku.
piniadz
2 miesiące temu
A kiedy monety z Megan?
ThorPL
2 miesiące temu
A dlaczego nie wprowadzono monet z wizerunkiem poprzedniego króla? Podpowiem: mają WIĘKSZĄ wartość!
Korean Skippe...
2 miesiące temu
Jutro minie 80 lat od jedynego zdarzenia 'na nie' w historii TEJ 'Queen Mary'! Chodzi o kolizję z HMS 'Curacoa'. 14 października minie też pół wieku (kawał czasu!) od zwodowania w Kure zbiornikowca 'Globtik Tokyo'. Ten statek miał 477 tysięcy ton nośności. To nic, bo 'Batillus' był jeszcze większy.
Tryton Minist...
2 miesiące temu
A czy wiecie, że dziś mija 90 rocznica utraty w kolizji pierwszego frachtowca, jaki w lutym 1931 roku przepłynął z ładunkiem przez Równik? A za miesiąc, 1 listopada, minie 95 lat od najcięższej tragedii pod polską banderą przed wojną? Frachtowiec był zbudowany w Wielkiej Brytanii i nazywał się 'Niemen', a listopadowa tragedia z 1927 roku dotknęła holownika 'Górnik'.
Pan Zenek
2 miesiące temu
Zanim z obiegu znikną obecne monety z Elżbietą II już trzeba będzie bić bilon z wizerunkiem następcy Karola.
Prawda
2 miesiące temu
Poddani parobkowie i niewolnicy powinniscie go jeszcze na rękach nosic za to , że daje wam zaszczyt byscie na jego fanaberie podatki musieli oddawac swoje.....
Kasia
2 miesiące temu
Ten Karol na robotę czekał 73 lata, to jak mu ZUS po skończonej robocie wyliczy emeryturę, to mu się królestwa odechce.
Irys
2 miesiące temu
Dzień dobry Ci Królu lulu...
Twój nick
2 miesiące temu
Kiedy u nas Jarosław Łokietek z aureolą nad głową?
Haha
2 miesiące temu
I oby na tych 50 pensjach się skończyło. Bo bicie i drukowanie nowych potrwa raczej dłużej nie jego rządzenie..
To nie jest!!...
2 miesiące temu
Mój Król czy królowa to osoba z innego państwa innego świata tak prezydent z innego kraju NIE JESTEM RASISTĄ i mam szacunek do wszystkich A znając historię świata to przywódcy wszystkich państw nawet też bogatych sprzyjali złu jak np praca niewolnicza rasizm a obecnie szerzenie LTGB no nie będę rasistom ale będę tego rozpowszechniał
Fizyczny.
2 miesiące temu
Najstarszy bezrobotny w wieku 73 lat w końcu ma pracę .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić