Rosjanie niemile widziani w Gruzji. Tak są witani w kraju

Od kilku dni granica gruzińsko-rosyjska przepełniona jest obywatelami Rosji, którzy uciekają przed mobilizacją. Nie oznacza to jednak, że są oni witani przysłowiowymi chlebem i solą. Gruzini głośno podkreślają, co myślą o kraju, w którym rządzi Władimir Putin.

Rosjanie niemile widziani w Gruzji. Tak są witani w kraju
Rosjanie niemile widziani w Gruzji. Tak są witani w nowym kraju (Twitter)

Niedawno media obiegły zdjęciach satelitarne, na których widoczny był wielokilometrowy sznur samochodów czekająca na wyjazd z Rosji do Gruzji. Kolejka miała długość około 16 kilometrów, choć niektórzy podkreślają, że mogła być znacznie dłuższa.

Zdjęcia i filmiki z przejścia w Wierchnim Łarsie przedstawiają oczekujących Rosjan. Setki ludzi zmierzają w stronę przejścia na piechotę z walizkami. Na kilku nagraniach widać dodatkowe siły bezpieczeństwa Rosji przybywające na granicę w pojazdach opancerzonych.

Części Gruzinów nie podoba się to, że tak wielu Rosjan zaczęło opuszczać swoje państwo, kiedy ogłoszono mobilizację, podczas gdy wcześniej nie było masowych protestów przeciwko wojnie w Ukrainie.

Przy przejściu granicznym odbywa się niewielka manifestacja pod hasłem: "Rosjanie, nie jesteście tu mile widziani. Wracajcie do domów". To jednak nie wszystko, gdyż na granicy gruzińsko-rosyjskiej głośno słychać także... ukraińskie piosenki.

Jasne, lepiej uciekać niż zabijać Ukraińców. Ale nie tak dobre, jak obalenie ich faszystowskich władz - podkreśla na Twitterze ukraiński polityk, Anton Heraszczenko.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Gruzini nie wybaczyli Rosji

Widok przybywających Rosjan do Gruzji jest mocno kontrowersyjny. Przypomnijmy, że część Gruzji jest okupowana przez Rosję. Przypomnimy, że w 2008 roku Rosja uznała Abchazję i Osetię Południową za niepodległe państwa i nawiązała stosunki dyplomatyczne z tymi podmiotami.

Rząd w Tbilisi z kolei, podobnie jak zdecydowana większość krajów świata, uważa Abchazję i Osetię Południową za integralne części Gruzji.

Zobacz także: Franciszek nie jedzie do Ukrainy. "Papież nie do końca rozumie tę wojnę"
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić