Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Nowa waloryzacja emerytur. Wiadomo, ile mogą otrzymać seniorzy

443

Szacunki inflacji NBP na przyszły rok pozwalają oszacować, ile wyniesie waloryzacja emerytur w 2023 roku. Jeśli założenia sprawdzą się, seniorzy mogą spodziewać się nawet podniesienia świadczeń o 5 proc. Oznaczałoby to podwyżki od kilkudziesięciu do nawet 200 złotych. Wszystko zależy od tego, ile wynosi bazowa kwota emerytury.

Nowa waloryzacja emerytur. Wiadomo, ile mogą otrzymać seniorzy
Nowa waloryzacja emerytur. Wiadomo, ile seniorzy mogą otrzymać (Adobe Stock, Seventyfour)

Inflacja w Polsce bije obecnie niespotykane od lat rekordy. Jednak prezes NBP Adam Glapiński zakłada, że w przyszłym roku wzrost cen zacznie hamować. Pomóc ma w tym m.in. tarcza antyinflacyjna wprowadzona przez polski rząd. Prognozy Glapińskiego zakładają, że na przestrzeni roku inflacja utrzyma się na średnim poziomie 5 proc.

Jak informuje superbiz.se.pl, przy prognozowanym w tym czasie wzroście płac na poziomie 7,8 proc., wskaźnik waloryzacji emerytur w roku 2023 wyniósłby 6,56 proc.

Nowa waloryzacja emerytur. Wiadomo, ile seniorzy mogą otrzymać

Należy pamiętać, że do waloryzacji emerytur dochodzi co roku. Dzięki temu emeryci nie są poszkodowani przez inflację i wzrost wynagrodzeń w kraju, a ich poziom życia nie obniża się w sposób znaczący. Wysoka inflacja powoduje, że i waloryzacja świadczenia dla seniorów jest wyższa.

Zobacz także: Pożyczka na święta? Na to trzeba uważać

Jak wylicza superbiz.se.pl, jeśli prognozy NBP dotyczące 2023 roku sprawdzą się, to najmniej zarabiający emeryci otrzymają po 67-90 zł miesięcznie. Waloryzacja jest procentowa, a to oznacza, że najwięcej otrzymają seniorzy z wysokimi świadczeniami. Przy emeryturze na poziomie ponad 2800 zł, można będzie zyskać nawet ok. 180 zł miesięcznie.

Wyliczenia NBP mogą być mylące. Warto wziąć pod uwagę, że prognozy prezesa Adama Glapińskiego na rok 2021 zakładały, że inflacja osiągnie 2,5 proc. Tymczasem eksperci przewidują, że finalnie średnioroczny cen wzrost utrzyma się na poziomie 6,8 proc. Szacowania NBP mocno rozminęły się zatem z rzeczywistością.

Efekt jest taki, że chociaż rząd planuje w roku 2022 waloryzację emerytur na poziomie 4 proc., to ostatecznie będzie ona jeszcze wyższa.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić