aktualizacja 

Nowe "500 plus" pod choinkę. Donald Tusk zaskoczył

150

W 2023 roku emerytura olimpijska wynosiła 3 942,81 zł brutto. Wszystko wskazywało na to, że w 2024 roku ta kwota zostanie podniesiona o blisko 300 zł. Ostatecznie jednak rząd Donalda Tuska okazał się zdecydowanie hojniejszy dla olimpijczyków.

Nowe "500 plus" pod choinkę. Donald Tusk zaskoczył
Donald Tusk (PAP)

Emerytura/renta olimpijska jest niewątpliwie bardzo ważnym świadczeniem. Zapewnia ono finansowy spokój popularnym sportowcom.

Jej wysokość jest uzależniona od kwoty bazowej ustalanej co roku dla członków korpusu służby cywilnej i jest mnożona razy 1,8. Obecnie jest to 2190,45 zł, co sprawia, że całość wynosi dokładnie 3942,81 zł brutto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Aneta Glam ostro o Derpieński: "Caroline jest bardzo agresywna i prymitywna"

Pierwotnie zakładano, że w 2024 roku kwota bazowa wyniesie 2335,02 zł. Na podstawie projektu ustawy budżetowej rządu Mateusza Morawieckiego można było wywnioskować, że emerytura olimpijska wzrośnie do 4203,04 zł brutto.

Jednak po ułożeniu nowego budżetu zmieniło się kilka ważnych danych. Przede wszystkim projekt budżetowy rządu Donalda Tuska zakłada, że kwota bazowa wyniesie 2 628,54 zł. A to oznacza, że emerytura/renta olimpijska wyniesie 4731,37 zł. Jakby nie było to takie 500 plus dla olimpijczyków od nowego rządu - podkreśla "Fakt".

Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Kto może uzyskać emeryturę olimpijską? Takie świadczenie dostają osoby, które zdobyły medal:

  • igrzysk olimpijskich
  • zawodów "Przyjaźń 84"
  • igrzysk paraolimpijskich lub zawodów sportowych osób niepełnosprawnych odbywających się przed 1992 r., będących odpowiednikiem igrzysk paraolimpijskich
  • igrzysk głuchych lub zawodach sportowych odbywających się przed 2001 r., będących odpowiednikiem igrzysk głuchych.
Oprócz zdobycia medalu, by uzyskać prawa do emerytury olimpijskiej, należy mieć polskie obywatelstwo, ukończyć 40. rok życia oraz nie kontynuować kariery sportowej poprzez uczestnictwo w zawodach organizowanych przez polskie związki sportowe - informuje olimpijski.pl.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić