aktualizacja 

Ramzan Kadyrow zaprasza i obiecuje wolność: ''Każdy Czeczen może wrócić do domu''

Gubernator Czeczenii, Ramzan Kadyrow oznajmił, że Czeczeni, którzy są poszukiwani przez służby w związku z udziałem w wojnach czeczeńskich, mogą wrócić do domów. Jest jednak pewien warunek — powinni poprosić o wybaczenie i ''porzucić ekstremistyczne poglądy''.

Ramzan Kadyrow zaprasza i obiecuje wolność: ''Każdy Czeczen może wrócić do domu''
Kadyrow twierdzi, że Czeczeni mogą wrócić do domów (@GERASHCHENKO_EN, X)

Ramzan Kadyrow, podczas wystąpienia w telewizji krajowej, stwierdził, że Czeczeni, którzy walczyli z Rosjanami, mogą bez obaw wrócić do domów. Jest jednak pewne ''ale''. Jeśli chcą uniknąć kary więzienia, powinni prosić o przebaczenie oraz ''wyrzec się ekstremistycznych poglądów''.

Fragment nagrania z wypowiedzią Kadyrowa udostępnił na portalu X (dawny Twitter) Anton Heraszczenko, doradca ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych.

Każdy Czeczen, który walczył z wojskami rosyjskimi w latach 90. i 2000., może wrócić do domu. Zdaniem Kadyrowa, jeśli zwrócą się do obecnych władz Czeczenii o przebaczenie i wyrzeczenie się ekstremistycznych poglądów, nie będą musieli odbywać kary więzienia ani stosować się do żadnych innych sankcji - czytamy w opisie do zamieszczonego nagrania.

Przypomnijmy: I wojna czeczeńska rozpoczęła się 11 grudnia 1994 r. Tego dnia wojska rosyjskie na rozkaz prezydenta Borysa Jelcyna zaatakowały Czeczenię. Podczas wojny zginęło 5552 rosyjskich żołnierzy i 17391 czeczeńskich bojowników, a także (co najmniej) kilkadziesiąt tysięcy cywilów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mroczne odkrycie w Strefie Gazy. Żołnierza Izraela weszli do szkoły

Rosjanie liczyli na szybki sukces, ale nie mogli sobie poradzić z czeczeńskimi bojownikami. Ostatecznie w 1996 r. zawarty został rozejm.

Już w 1999 roku rozpoczęła się kolejna odsłona konfliktu. Tym razem wojna została zakończona pełną reintegracją Republiki Czeczeńskiej z Federacją Rosyjską, a za obywatelami Czeczenii, którzy uczestniczyli w konflikcie, wydano listy gończe.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Kadyrow wychwala Putina

Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow od ponad dwóch dekad jest wierny rosyjskiemu dyktatorowi. Wielu określa go mianem ''marionetki'' Putina, choć on sam woli określenie "wierny piechur Putina". Co ciekawe, podczas I wojny w Czeczenii Kadyrow walczył z Rosjanami, ale już podczas II wojny zmienił zdanie i stanął po ich stronie.

Ostatnio Kadyrow podzielił się swoją refleksją odnośnie niedawnych wypowiedzi prezydenta Rosji.

Na Putinie spoczywa wielka odpowiedzialność nie tylko za los Rosji, ale i za przyszłość całej społeczności na świecie - stwierdził czeczeński przywódca, cytowany przez Interię.
Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić