Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac. OKT
|

Nowe świadczenie na dzieci. Z wnioskami lepiej się pospieszyć

15
Podziel się:

Ministra rodziny i polityki społecznej wskazuje, że w zaledwie kilku pierwszych dniach stycznia aż 25 proc. uprawnionych rodziców złożyło wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Najczęściej — bo aż w 80 proc. przypadków — dotyczy to jednego dziecka.

Nowe świadczenie na dzieci. Z wnioskami lepiej się pospieszyć
Wnioski o RKO najlepiej złożyć jeszcze w styczniu (EASTNEWS, MONKPRESS)

Wnioski o RKO są już przyjmowane. Tylko w kilku pierwszych dniach stycznia złożyło je aż 25 proc. uprawnionych do tego rodziców. Jak wskazuje Marlena Maląg, szefowa resortu Rodziny i Pomocy Społecznej, najczęściej dotyczą one jednego dziecka, są jednak i takie od rodzin wielodzietnych.

Zobacz także: Inflacja szaleje. 500+ do waloryzacji? Minister odpowiada

Znaczna część rodziców już złożyła wnioski

Wśród nich są również te wnioski, które dotyczą czworaczków. Nasze doświadczenie pokazuje, że rodzice i opiekunowie nie mają problemu ze składaniem wniosków o świadczenia drogą elektroniczną- mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w wywiadzie dla poniedziałkowego tygodnika "Sieci".

Ministra dodaje, że przetestowany na programie Dobry Start, szerzej znanym jako 300+ lub Wyprawka+, system składania wniosków wyłącznie on-line sprawdził się. Nic więc dziwnego, że resort postanowił wdrożyć rozwiązanie do kolejnych programów.

Od tego roku również świadczenie 500+ wypłacane jest przez ZUS, a wnioski składać można jedynie w formie elektronicznej. Urzędnicy nie będą przyjmowali papierowych wniosków. Dla budżetu państwa jest to ogromna oszczędność.

Nowe świadczenie, czyli 12 tys. na dziecko

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe świadczenie socjalne, które pozwala pokryć koszty związane z wychowaniem i opieką nad dziećmi. W ramach tego narzędzia rodzice dwójki i większej liczby dzieci mogą liczyć na wypłaty do 12 tys. złotych - w dwunastu ratach po tysiąc złotych lub 24 po 500 zł.

Ministra przypomina, jak ważne jest złożenie wniosków jeszcze w styczniu. Ważne, by rodzice, którzy mają drugie dziecko, które już skończyło rok, a nie skończyło jeszcze 35. miesiąca życia, złożyli wniosek w styczniu. Świadczenie zostanie im wypłacone proporcjonalnie – powiedziała szefowa resortu rodziny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
Bezrobotny44
2 tyg. temu
No cóż bogaci zawsze będą mówić że to rozdawnictwo choć ...większość takich sama nie do końca jest uczciwa ...Dla wielu zwykłych ludzi ,dla kasjerki z marketu ,konduktora ,kierowcy autobusu i tysięcy innych którzy harują za pensje minimalne to te 500 plus to ...niestety są nowe buty czy wycieczka dla dziecka ! Taka prawda .
Kreml
2 tyg. temu
Doprowadzą kraj do ruiny ,rozdać i zadłużyć ,jedyny program PiS,doprowadzić do bankructwa .
Hmmm
2 tyg. temu
A ile dostawali za Tuska ?
tombarkuj
2 tyg. temu
ministra? czyta się was marnie
Lulek
2 tyg. temu
Ja jestem wdzięczna za każdy dodatek i uważam że owszem jest odłamek ludności w naszym kraju który jest patologia i źle traktuje Dzieci i uważam że tu powinna być pomoc w postaci psychologa, lekarzy i opieki społecznej ale taka aby pomóc rodzinie wyjść z problemu.... obywatele zarówno pracujący obydwoje w rodzinie jak i tylko jedno mają o wiele łatwiej . Widzę jak przeznaczają pieniądze na dzieci, dokształcanie. to nie jest tak jak piszecie i oceniacie. Krytykujecie ciągle i powtarzacie to samo ale prawda jest taka że was nikt nie ocenia za kredyty które zaciąga IE, za to jak roztwaniacie pieniądze na przyjemności dla zwykłych ludzi nie do pomyślenia. więc i Wy przestańcie oceniać. Jest pomoc super. jest patologia - pomóż !
Adam
2 tyg. temu
a co ze starszymi dziećmi
Xxx
2 tyg. temu
"Ministra"...
żenada
2 tyg. temu
Realnie nie mają tych pieniędzy żeby wypłacić tylko wurtualnie
czaki
2 tyg. temu
Tak, tak, najciekawsze, że ci, którzy mówią "to dla patologii" sami te wnioski składają i pieniądze pobierają. Na moje pytanie zadane znajomym- krytykującym: "czemu korzystasz?" słyszę zawsze: "inni biorą to czemu ja mam nie brać". Wszystkie znajome tu-skolizusy po "zniesieniu" przez PIS emerytury od 67 roku biegusiem się na nie udali, żeby się przypadkiem nie okazało, że ukochany znów dojdzie do władzy i trzeba będzie jeszcze kilka lat pracować. A na emeryturce znowu stara gadka.........
czaki
2 tyg. temu
Tak, tak, najciekawsze, że ci, którzy mówią "to dla patologii" sami te wnioski składają i pieniądze pobierają. Na moje pytanie zadane znajomym- krytykującym: "czemu korzystasz?" słyszę zawsze: "inni biorą to czemu ja mam nie brać". Wszystkie znajome tuskolizusy po "zniesieniu" przez PIS emerytury od 67 roku biegusiem się na nie udali, żeby się przypadkiem nie okazało, że ukochany znów dojdzie do władzy i trzeba będzie jeszcze kilka lat pracować. A na emeryturce znowu stara gadka.........
miki
2 tyg. temu
Ja jestem zadowolona z takiej pomocy , pracuję nie jestem patologią jak to ludzie piszą że teraz wszyscy co mają dzieci to są patologią a to oni nie maja dzieci i wnukow zastanówcie się co piszecie bo dorośli ludzie jesteście i wstyd że można tak nie ładnie się udzielać w takim wieku...
Adam
2 tyg. temu
No i brawo. Nie mam dzieci ale myślę że takie socjale są potrzebne.
AW81
2 tyg. temu
Ministra to co najwyżej można wydelegować na taczce!!! Zlewaczały O2 tworzy neologizmy takie, że aż na pawia zrywa :-( Rozdawania dla nierobów i patusów pieniędzy przez PiSiorów ciąg dalszy. Na szczęście to "Bąbelki" będa musiały to spłacić, a że nie będą miały z czego, to będą wodę z asfaltu zlizywać żeby przeżyć. Taka będzie kara za głupotę ich rodziców socjaluchów-paserów pieniędzy ciężko pracującyh ludzi i przedsiębiorców!!!
Ula
2 tyg. temu
Nie ma jeszcze w naszym języku słowa ministra. Okropność.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić