Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Masz dzieci? Zobacz, jakie świadczenia należą ci się w roku 2022

33

500 plus nie jest jedynym świadczeniem, na które będą mogli liczyć rodzice w roku 2022. Dodatek osłonowy, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy brak podatku dla rodzin wielodzietnych - dzięki nim posiadający dzieci mogą znacząco zyskać w przyszłym roku.

Masz dzieci? Zobacz, jakie świadczenia należą ci się w roku 2022
Masz dzieci? Zobacz, jakie świadczenia należą ci się w roku 2022 (Pixabay)

Od kilku lat Polacy otrzymują 500 plus, które przysługuje na każde dziecko do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia. Jednak na tym nie koniec. W roku 2022 rodzice będą mogli liczyć na kolejne świadczenia - niektóre to efekt wprowadzenia tarczy inflacyjnej, inne to zasługa zmian wprowadzanych za sprawą Polskiego Ładu.

Masz dzieci? Zobacz, jakie świadczenia należą ci się w roku 2022

Jeśli masz tylko jedno dziecko, w roku 2022 nadal będziesz mógł na nie otrzymywać 500 plus. Dojdzie jedynie do zmiany po stronie instytucji odpowiedzialnej za wypłacenia świadczenia. Dotąd robiły to samorządy, a lada moment na swoje barki ten obowiązek weźmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zmiana operatora 500 plus oznacza tyle, że rodzice będą mogli składać wnioski o wypłatę świadczenia jedynie drogą elektroniczną, a pieniądze otrzymają jedynie w formie bezgotówkowej na wskazane konto.

Zobacz także: Niebezpieczne SMS-y. Ekspert radzi, co robić, by nie stracić pieniędzy

Rodzice jedynaków mogą też liczyć na dodatek osłonowy od rządu. To element tarczy antyinflacyjnej promowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego. W tym przypadku rodzic będzie mógł otrzymać 600 zł rocznie, które wypłacone zostanie w dwóch ratach.

W przypadku rodzin "ubogich energetycznie", których dom ogrzewany jest węglem albo innym paliwem stałym, kwota świadczenia wzrośnie do 750 zł. Kluczowe jest jednak to, by dochód na członka rodziny nie przekraczał 1500 zł. Jeśli do tego dojdzie, do zastosowany zostanie mechanizm "złotówka za złotówkę", który odpowiednio obniży wartość świadczenia.

Ulgi prorodzinne w PIT pozostaną w takiej samej formie. Oznacza to, że w przypadku jednego dziecka wynosi ona 1112,04 zł, ale dochód na rodzica nie może przekroczyć 56 tys. zł lub 112 tys. zł w przypadku, gdy dzieckiem opiekuje się samotny rodzic.

Warto przy tym pamiętać, że rozliczenia PIT za rok 2021 odbywają się według dotychczasowych zasad. Polski Ład i wprowadzone przez niego zmiany sprawiają, że przy rozliczeniu roku 2022 (wiosna 2023), będą obowiązywać inne regulacje.

Dodatkowe świadczenie dla rodziców

Jeśli posiadamy dwoje lub troje dzieci, to nadal będziemy uprawnieni do pobierania 500 plus, ale równocześnie możemy sięgnąć po nowy rządowy program - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje, jeśli drugie dziecko skończyło już rok, ale nie trzy lata. Rząd stworzył ten program, aby wesprzeć rodziców, którzy nie mogą już liczyć na zasiłek macierzyński, a równocześnie ich pociechy nie mogą trafić do przedszkola.

W ramach RKO będzie można otrzymywał 500 zł miesięcznie przez dwa lata albo 1000 zł miesięcznie przez rok. Łącznie będzie to zatem 12 tys. zł na jedno dziecko. Jeśli zatem posiadamy dwie pociechy spełniające powyższe kryteria, będziemy mogli liczyć na 24 tys. zł.

Rząd przygotował też dodatek osłonowy dla rodzin 2+2. W tym przypadku wynosi on 850 zł albo 1062,50 zł w przypadku gospodarstw "ubogich energetycznie". Warunek jest jednak taki, że dochód nie może przekroczyć 1500 zł na osobę w rodzinie.

"Po staremu" pozostają ulgi PIT. W przypadku drugiego i trzeciego dziecka będzie można odliczyć 1112,04 zł i 2000 zł. Oznacza to, że przy trójce dzieci będzie można "odzyskać" 4224,08 zł.

Bez podatku dla wielodzietnych rodzin

Wskutek zmian od roku 2022 najwięcej zyskają rodziny wielodzietne. W tym przypadku 500 plus nie będzie już jedynym świadczeniem dla takich gospodarstw. W skali całego roku rodzice będą mogli otrzymać na czwórkę dzieci nawet 60 tys. zł.

W przypadku pobierania przez czterodzietną rodzinę 500 plus, mówimy o kwocie 24 tys. zł rocznie. Dodając do tego Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, opiekunowie mogą liczyć na kolejnych 36 tys. zł.

Rodziny 2+4 będą mogły też otrzymać 1150 zł dodatku osłonowego albo 1437,50 zł w przypadku gospodarstw "ubogich energetycznie".

Polski Ład wprowadza też inną ważną zmianę dla rodzin 2+4. Nie zapłacą one podatku dochodowego. Mowa tu o sytuacji, w której dochód dwójki rodziców nie przekracza 170 tys. zł lub 85 tys. zł w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić