Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac. Oktawian Góral
|

Nowe 500 plus od 2022 roku. Nie każdy dostanie pieniądze

182
Podziel się:

Sejm uchwalił Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli "nowe 500 plus". W ramach świadczenia rodziny będą dostawały nawet 12 tysięcy złotych rocznie na dziecko! Kto i na jakich zasadach może liczyć na dodatkowe pieniądze?

Nowe 500 plus od 2022 roku. Nie każdy dostanie pieniądze
Sejm uchwalił Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli "nowe 500 plus". Kto dostanie pieniądze? (pixabay.com, Stephanie Pratt)

Sejm porażającą większością głosów uchwalił ustawę o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Nowe wsparcie finansowe dla rodzin ma być nieopodatkowane i nie będzie zależało od dochodów rodziny. "Nowe 500 plus" przewiduje świadczenie w wysokości do 12 tysięcy rocznie. Kto może liczyć na pieniądze?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to wsparcie na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Rodzice świadczenie będą otrzymywać w ramach rocznych transz po 1000 zł lub przez dwa lata po 500 zł.

Zobacz także: 12 tys. złotych na dzieci. Schetyna ostro krytykuje. "Obiecują pieniądze, których nie mają"

Nowe 500 plus - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Świadczenie wypłacane będzie na drugie i kolejne dziecko. Ma ono na celu zachęcić Polki i Polaków do rozszerzania rodziny. Zgodnie z zapisami ustawy, świadczenie będzie przysługiwało niezależnie od dochodów rodziny, ma być ponadto nieopodatkowane.

Nowe świadczenie będzie wypłacane od 2022 roku. Rodzice będą mogli zdecydować na jaką formę wypłaty się decydują. Przewidziano dwie możliwości. Pierwsza zakłada 12 wypłat po 1000 złotych miesięcznie, druga 24 wypłaty po 500 zł miesięcznie.

To jednak nie koniec! Wprowadzone ma zostać dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego w wysokości do 400 złotych miesięcznie. To świadczenie jednak obejmie dzieci, które nie skorzystają z RKO, czyli na przykład jedynaki.

Co ważne, nowe świadczenie w kwocie 400 złotych nie będzie wypłacane rodzicom. Pieniądze te mają trafiać bezpośrednio do żłobków czy klubów dziecięcych. Pieniądze mają być wypłacane od 1 kwietnia 2022 z wyrównaniem za okres od 1 stycznia 2022.

Co z rozwodnikami? Uwaga na terminy!

Jak informuje "Fakt" - w przypadku, gdy dziecko zgodnie z orzeczeniem sądu jest naprzemiennie pod opieką jednego z rodziców w porównywalnych i powtarzających się okresach, każdy z rodziców może liczyć na połowę kapitału, czyli 6 tysięcy złotych.

Przy składaniu wniosków zrezygnowano z papierowej formy podań. O "nowe 500 plus" zawnioskować trzeba będzie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Pieniądze będą przelewane na konto, ZUS nie będzie wypłacał gotówki.

Pamiętać także należy, że pieniądze będą wypłacane wyłącznie od 12. do 36. miesiąca życia dziecka. Każdy, kto złoży wniosek po ukończeniu przez dziecko roku, nie otrzyma pełnych 12 tysięcy złotych - przypomina "Fakt".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(182)
Jarek
2 miesiące temu
Ojej to swoim wyborcom ,nierobom ,nic nie skapnie ale będzie lament.
Trwam
4 miesiące temu
Dlaczego prezes nie. Powie że w rządzie może być minister tylko z trójką dzieci, minimum
Sagi
4 miesiące temu
Jednym dają a podnosząc podatki zabierają wszystkim nawet tym niewinnym co nic nie dostają, ten pato rząd to jedna wielka porażka...
Olek
4 miesiące temu
no to zajmijcie się produkcją pieniędzy panie Kaczyński i reszta świty bo Prezydent nie ma nic do gadania
Werty
4 miesiące temu
Nic od pisu nie chcemy, ważny by nie podnosili podatków i się odwalili.
AgaZgaga
4 miesiące temu
Ha ha z tych komentarzy byłby niezły materiał ma kabaret :D Swoją drogą czytając te mądrości okazuje się, że pomijając szanownych komentujących to reszta społeczeństwa to sama patologia :D ależ jestem szczęśliwa ze mieszkam w normalnym rejonie Polski :D:D:D Hmmm...zauważyłam jeszcze ze została pominięta jedna grupa społeczna czyli biedni bogacze- żyjący na bardzo wysokim poziomie, udający ze nic nie mają i nie pracują i nie odprowadzają żadnych podatków od swoich lewych dochodów, a za to pobierajacy wszystkie możliwe zasiłki i zapomogi o których prosty zwykły człowiek często nie ma pojęcia ze są :)
Cobytujeszcze
4 miesiące temu
Już z tych 500+nie urodziło się więcej dzieci, jedynie inflację nakręcają
Gosia
4 miesiące temu
Ja nie chce żadnych pieniędzy, pracuje i to wystarczy, ja tylko proszę jako matka o więcej placówek publicznych w postaci zlobkow i przedszkoli, poproszę tez o znizki na srodki higieniczne dla dzieci i to mi wystarczy.. nikt mi nie musi nic dawać, rodzę dzieci wiec jestem świadoma obowiązku drodzy politycy..
ytgf
4 miesiące temu
Mi nie muszą nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku. Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola, lekarstwa czy badania zdrowotne itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Zobaczcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie finansowe bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
ak001
4 miesiące temu
Oj! Kasiorki brakło! To jak my chcemy te wybory wygrać?! Przecież nas elektorat oleje! I co my zrobimy? Przecież jak nie wygramy wyborów, to czeka nas więzienna prycza! :(
Polak
4 miesiące temu
Socjalizm zawsze kończy się tak samo-zawsze kończą się cudze pieniądze do rozdawania.
Debilizm
4 miesiące temu
Bez sensu. Jestem matką mam dwoje dzieci i oczywiście łapie się na ten "program" ale zamiast dawać pieniądze i podnosić ceny, podatki i wszystko do okoła. Weźcie te pieniądze przeznaczcie na żłobki, przedszkola (tj, zacznijcie otwierać nowe placówki). W moim zadupiu na całe miasto przypadają 3 państwowe żłobki. Ponad 200tys mieszkańców.. i kuźwa, niech te matki co siedzą i produkują dzieci niech się wezmą w końcu za robotę. Co mi po tym, że dostanę kolejne 500 plus jak w styczniu za chleb zapłacę 20zl. To nie ma najmniejszego sensu.
Piotr podatni...
4 miesiące temu
LPG 3,12 na Orlenie ,naprawde nie chce nic od Was, wróćmy do 2,10
WAWA
4 miesiące temu
Myśmy się nie nabrali na tą darmową paszę jak dla zwierzyny w ZOO i nie zrobiłem z żony płatnej krowy rozpłodowej. Wybraliśmy spokojne życie we dwoje w miarę dostanie, we własnym mieszkaniu bez pożyczek na głowach, zamiast się bujać z dzieciakami i narobić sobie problemów. Wiemy, wiemy, że pewnie na starość zostaniemy samotni i dzieci nam nie pomogą, a czyjeś dzieci bedą pracowały na nasze emerytury.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić