Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Nowy podatek w Polsce? Minister finansów właśnie zabrał głos

35
Podziel się:

Czy na Polaków nałożony zostanie nowy podatek? Okazuje się, że takie rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe. "Nie jestem przeciwko" - zaznacza minister finansów Tadeusz Kościński.

Nowy podatek w Polsce? Minister finansów właśnie zabrał głos
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)

W czwartek Tadeusz Kościński był gościem Polskiego Radia 24. W trakcie rozmowy skomentował pomysł zastąpienia CIT podatkiem przychodowym.

Nie jestem przeciwko - podkreślił minister finansów.

Kościński jasno podkreślił, że "nie wyklucza" takiego rozwiązania. Od czego zależy, czy zostanie ono wdrożone?

Rozmawiamy z rynkiem, rynek różne rzeczy nam podpowiada. Analizujemy, rozmawiamy i zobaczymy, jak to wyjdzie i czy mamy konsensus - przyznał szef resortu finansów.

Podatek przychodowy - czym jest?

Podatek przychodowy jest pobierany w sposób bezpośredni od całości przychodów, bez możliwości "odpisania kosztów". CIT natomiast pobiera się od dochodów firmy, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania.

Zwolennikiem podatku przychodowego jest Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. W opracowaniu "Opodatkowanie Przedsiębiorców" ZPP podkreśla, że dzięki szerokim możliwościom optymalizacji podatkowej, CIT płaci w Polsce jedynie 38 proc. podatników.

Opodatkowanie dochodów i związane z tym umożliwianie odliczania od przychodu kosztów uzyskania, a w dalszej kolejności stosowania różnego rodzaju ulg powoduje, że większe podmioty […] mają możliwość obniżania wysokości zobowiązania podatkowego lub wręcz niepłacenia podatku w ogóle - zaznaczono.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
Gość Gość
8 miesięcy temu
😠😠😠😠😠
Adam
9 miesięcy temu
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców - to chyba antyzwiązaek, nie widziałem aby zrobili cokolwiek korzystnego dla Pracodawców
ccc
9 miesięcy temu
babcia mi opowiadała że żyty zawsze cię ograbią,a w zoo co drugi jest
KAT
9 miesięcy temu
cały pis powienien zostac stracony !!!! za duzo juz niszczeia Polaków !
niuniek
9 miesięcy temu
A nasi okupanci też zapłacą podatki.
SuperGość
9 miesięcy temu
Ponieważ rząd nie zniesie VAT to w przypadku podatku dochodowego podatek dochodowy powodował by podwójne opodatkowanie. Oczywiście rentierzy, czy gracze giełdowi może woleli by zwykły podatek dochodowy od dochodu brutto bo nie maja dużych kosztów własnych i może uprościło by im to rozliczanie się z US ale w 99% firm jedynie CIT gwarantuje normalność funkcjonowania i dochodów zaś podatek dochodowy od dochodu brutto był by to głęboki drenaż środków do budżetu i dlatego Kicińskiemu to tak bardzo się podoba. Dziwi mnie natomiast postawa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców bo te 38% rozliczających się CITem może na przykład wnosić 70% kasy do budżetu a dodatkowy drenaż środków na pewno by im się zupełni nie opłacał. W ostateczności powinna być możliwość rozliczania się na obydwa sposoby
PPPL
9 miesięcy temu
wprowadzą jeszcze jeden podatek i pożegnaja sie z rządzeniem w kraju wybierze się inną partie i po wszystki byle ne PO ,KO bo to też złodzieje.Trzeba głosowac na PPPL nowa polska partia pracy ludzi.
Wolna Polska
9 miesięcy temu
A Sasin nadal nie siedzi za aferę z wyborami kopertowymi ? Poczta Polska w dalszym ciągu nie otrzymała od rządu rekompensaty za wydrukowanie 30 mln kart do głosowania, które ostatecznie do niczego się nie przydały. Trwa przerzucanie się odpowiedzialnością.
vvvv
9 miesięcy temu
a za złodziejstwo rządzących zapłacą Polacy
Gal Anonim
9 miesięcy temu
Dlaczego od lat mówi się o podatku liniowym i tylko się mówi?
tak, tak
9 miesięcy temu
"jedynie" 38 % ? No to faktycznie bardzo mało....prawda "dziennikarzu" ?
asd
9 miesięcy temu
jaki Związek Przedsiębiorców i Pracodawców jest za płaceniem większych podatków ? Kto wypisuje te farmazony bez pokrycia w rzeczywistości ?
helena
9 miesięcy temu
proponuję podatek od przynależności do Parti PiS . To ugrupwanie benificjentów które okrada naród nie pracują politykują co kazdy potrafi a zarabiaja lepiej jakby byli w mafi
LLLLLLLL
9 miesięcy temu
Podobno PIS ma wprowadzić podatek za oddychanie. Kto szybko i często oddycha to bardziej zatruwa środowisko i będzie płacił większy podatek. Znając pisiorów to wykasują.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić