Od dziś niższy VAT na paliwa. Tak zmieniły się ceny na stacjach

197

Od 1 lutego obowiązuje niższa stawka podatku VAT m.in. na paliwa. W ich przypadku spadła z 23 do 5 proc. To element tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Niższa stawka ma obowiązywać do 31 lipca 2022 r. Już po północy z poniedziałku na wtorek na pylonach stacji paliw można było zauważyć obniżki cen benzyny, oleju napędowego i autogazu.

Od dziś niższy VAT na paliwa. Tak zmieniły się ceny na stacjach
Przed godz. 7 rano na jednej ze stacji PKN Orlen premier Mateusz Morawiecki zachwalał tarczę antyinflacyjną 2.0 i jej wpływ na ceny paliw. (PAP, Albert Zawada)

Analitycy rynku paliw wyliczyli, o ile spadną ceny na stacjach paliw. "Z automatu ceny detaliczne będą zawierały niższy podatek VAT, co przyniesie obniżki rzędu około 70 gr/l benzyny i diesla i około 35 gr/l autogazu" - ocenili Urszula Cieślak i Rafał Zywert z BM Reflex w ostatnim komentarzu.

To oznacza, że cena benzyny Pb95 powinna spaść do około 5,25 zł/l, oleju napędowego ON do 5,30 zł/l, autogazu LPG do 2,75 zł/l. Już w nocy można było zauważyć spadki cen na stacjach. Na poniższych zdjęciach przykładowe różnice w cenach w Warszawie i Olsztynie.

Stacja paliw Amic Energy, al. Prymasa Tysiąclecia, Warszawa

Stacja paliw PKN Orlen, ul. Wojska Polskiego, Olsztyn

O niższych cenach paliw mówił podczas wczesnoporannego briefingu premier Mateusz Morawiecki. Na jednej ze stacji państwowego koncernu PKN Orlen podkreślał, że w innych krajach ceny paliw rosną o 5-6 proc. - U nas spadły, spadły zgodnie z obietnicami - przekonywał szef rządu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Dlaczego tak podrożały paliwa? Współwinny NBP i wysokie podatki
Autor: MWL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić