Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Łukasz Kuczera
|

Odłożył 700 tys. zł na emeryturę. Państwo nie wypłaci mu ani grosza

533
Podziel się:

Pan Krzysztof odłożył 700 tys. zł składek do ZUS i chciał je wypłacić. Okazuje się jednak, że były wojskowy trafił w lukę prawną, przez którą nie otrzyma od państwa ani grosza.

Odłożył 700 tys. zł na emeryturę. Państwo nie wypłaci mu ani grosza
Odłożył 700 tys. zł na emeryturę. Państwo nie wypłaci mu ani grosza (money.pl, Rafał Parczewski)

Historię pana Krzysztofa opisała "Gazeta Wyborcza". Bohater artykułu pracował jako wojskowy i od lat pobiera emeryturę, którą otrzymał za 30 lat służby. Następnie znalazł jednak zatrudnienie w cywilu. W ciągu kolejnych 20 lat pracy odłożył 700 tys. zł składek do ZUS i po osiągnięciu wieku emerytalnego chciał je wypłacić. Tu zaczęły się problemy.

Odłożył 700 tys. zł na emeryturę. Państwo nie wypłaci mu ani grosza

Jak czytamy w "Wyborczej", państwo nie zamierza wypłacać panu Krzysztofowi ani grosza. Wszystko przez reformę emerytalną. Zgodnie z ustawą, kto wstąpił do służby wojskowej po 2 stycznia 1999 roku, kiedy to nowe przepisy weszły w życie, ma prawo do drugiej emerytury z ZUS za lata pracy w cywilu.

Problem pana Krzysztofa polega na tym, że służył w armii wcześniej, przed 2 stycznia 1999 roku. W tej sytuacji nie należy mu się dodatkowa emerytura ze składek odłożonych w cywilu.

Zobacz także: Czeka nas tsunami zakażeń? "Nastąpi nałożenie się jednej fali na drugą"

Były wojskowy skierował sprawę do Sądu Najwyższego, ale pieniędzy nie odzyskał. Jego oszczędności trafiły na konto Skarbu Państwa.

Zgodnie z reformą emerytalną, środki gromadzone w ZUS w ramach tzw. pierwszego filaru nie podlegają dziedziczeniu. Oznacza to, że gdyby pan Krzysztof zmarł przed osiągnięciem wieku emerytalnego, jego bliscy również nie otrzymaliby odłożonych przez niego środków.

Warto pamiętać, że problemów z dziedziczeniem środków nie ma w przypadku innych form oszczędzania - mowa o OFE, ale również tzw. trzecim filarze, czyli KE, IKZE czy PPK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(533)
senio
2 tyg. temu
Jednym słowem państwo okrada ludzi, to jest czyste złodziejstwo.
Adam N 1973
4 tyg. temu
Rok 1999: Cztery reformy Buzka, w tym emerytalna przygotowana przez Balcerowicza. Utworzono OFE które Balcerowicz dał do zarządzania swoim kolegom z pensją 100 tys miesięcznie. OFE przez cały okres istnienia miały o wiele niższą zyskowność niż ZUS, chociaż do ZUS i OFE trafiało tyle samo do roku 2008. Koledzy Balcerowicza byli niekompetentni tak jak on, ale przyznawali sobie premie. Jedyną korzyścią było to że środki w OFE były dziedziczone. Ale później Tusk z Rostowskim zabrali z tego połowę, mówiąc obywatelom że to nie są ich pieniądze. Owa data 2 stycznia 1999 wiąże się właśnie z reformą Buzka - Balcerowicza. Tak ówcześni "reformatorzy" to zaplanowali
Hmmm
4 tyg. temu
To państwo to jest poprostu jeden wielki wał obrotowy! Wszędzie kłody pod nogami i zasrany nowy ład który i tak dokłada więcej kłód mod nogi !
Arek77
4 tyg. temu
Dobrą miał pracę jak odkładał po 3000 miesięcznie,wyborcza poleciała z grubej rury
O co halo ???
4 tyg. temu
Po prostu oddał część składek, które powinien płacić jak był trepem.Jeszcze za dziesięć lat brakuje ...
Jacki
4 tyg. temu
Za 20lat pracy i odłożone 700tys to chłop dobra posadę miał i tak dojat
kpral
4 tyg. temu
Emeryci mundurowi I wymiar sprawiedliwosci now place jednej zlotowki skladki do ZUS.Funduje I'm to podatnik.
Dzięki
miesiąc temu
Mam rentę po zmarłym mężu, swojej emerytury nie dostanę, wiadomo o co chodzi...ale dlaczego cały czas potracaja mi składki na ZUS z dodatkowej pracy?
11111
miesiąc temu
Jak tak można. To trzeba było człowieka poinformować,że może wypłacić swoje pieniądze.To jest dla mnie złodziejstwo
Ja.
miesiąc temu
Ciekawe czy nie pobierał wojskowej emerytury jak pracował w cywilu? Trepom wszystko się do służby wliczalo może że dwadzieścia lat tyłek w jakimś WKU wygrzewał i jeszcze mało.
Jan
miesiąc temu
Uciekajcie za granicę. Polska nic dobrego
Polak z krwi ...
miesiąc temu
Skoro zmieniły się przepisy a składki dalej były płacone to wystarczyło poinformować człowieka ze nic mu sie nie należy a nie doic z niego do samego końca a potem powoływać sie na przepisy. Banda i tyle
Wojciech
miesiąc temu
KTO GO OKRADŁ PAŃSTWO CZY KOŚCIÓŁ
Ada
miesiąc temu
To prawda ,powiedz to jednak sprzedajnym 500 Plusom..
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić