o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

Opłaty na autostradach. Ważne zmiany weszły w życie

4
Podziel się

W czwartek weszła w życie ustawa dotycząca poboru opłat drogowych. Zakłada ona między innymi przedłużenie do 30 września br. okresu przejściowego, w którym będzie działać nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL i stary viaTOLL.

Opłaty na autostradach. Ważne zmiany weszły w życie
Nowe zasady na autostradach (Wikimedia Commons, Rakoon)
bEpDZStN

System e-TOLL oparty jest o pozycjonowanie satelitarne. To następca systemu viaTOLL, który wykorzystuje pozycjonowanie radiowe. Korzysta się z niego do poboru opłat od pojazdów lub zespołów pojazdów za przejazd po niektórych odcinkach dróg krajowych.

Nowy system będzie funkcjonować od 1 lipca tego roku. Dojdzie do tego, że do końca września będą działać obie metody.

bEpDZStP

e-TOLL: czym jest ten system?

e-TOLL to nowoczesny system, który wykorzystuje rozwiązania na miarę XXI wieku. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik będzie miał dostęp do wszystkich danych, dokumentów i usług po zalogowaniu do konta klienta w dedykowanym dla niego serwisie.

Pobór opłaty będzie możliwy za pomocą bezpłatnej aplikacji. Może być ona zainstalowana na smartfonie.

bEpDZStV

Będzie można też korzystać z innych rozwiązań. Chodzi o urządzenie OBU (On Board Unit) lub ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny).

Nowa ustawa zniesie również bramki na autostradach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Ten przepis wejdzie jednak w życie dopiero w grudniu br.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEpDZSuq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Icek z PiS
miesiąc temu
I bardzo dobrze. Polaczki są tak głupi że jedyny z nich pożytek to ich oszukać i okraść.🤣🤣🤣🤣
dziadziajara@...
miesiąc temu
Zaraz płatne będą WSZYSTKIE odcinki autistrad i ekspresówek. Policji natomiast bedzie się pokazywać smartfona z HISTORIĄ prędkości. Nieuawaznym zaś bedzie pobierac przyprzejeździe nad lub pod albo wzdłuż płatnej
Mark13
miesiąc temu
Po co wyważać otwarte drzwi i wymyślać nowe, swoje aplikacje (aplikacja musi być uruchomiona w smartfonie) kiedy istnieją i funkcjonują prostsze aplikacje np. Autopay (aplikacji nie trzeba uruchamiać, wystarczy że jest zainstalowana w telefonie). Dobrze to działa na A1 i A4.
bEpDZSur
Siwy
miesiąc temu
Bardo głupi system a jeszcze glubsze opłaty bo nikt nie będzie wiedział gdzie płatne a gdzie nie i zaraz jeszcze zaczną dokładać odcinki płatne to Polak się pogubi a już nie wspominając o obcokrajowcach ale jak to w Polsce głupi rząd a jeszcze glubsze pomysly
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić