Państwo przestanie wypłacać emerytury?! Koszmarny scenariusz

269

Trybunał Konstytucyjny, na wniosek prezydenta, ma wydać kluczowe postanowienie w kontekście budżetu. Czy wobec tego istnieje ryzyko, że państwo przestanie wypłacać rozmaite świadczenia? Głos w tej sprawie zabrał Maciej Berek, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Państwo przestanie wypłacać emerytury?! Koszmarny scenariusz
Czy grozi nam paraliż państwa? (Getty Images)

Maciej Berek (szef Komitetu Stałego Rady Ministrów) został zapytany przez money.pl, co się stanie, jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna, że budżet państwa został uchwalony w sposób niekonstytucyjny, bo na sali sejmowej nie było Mariusza Kamińskiego i Michała Wąsika.

Jeśli tak by się zdarzyło, że TK uzna, że ustawa budżetowa jest niezgodna z konstytucją, to jesteśmy gotowi do podjęcia natychmiastowych działań - odparł Berek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dagmara Kaźmierska o relacji z Marcinem Hakielem. Czy faktycznie nie chciała z nim tańczyć?

Następnie podkreślił, że chodzi o działania "zapewniające ciągłość funkcjonowania państwa". - Budżet państwa nie jest niczym innym niż planem finansowym. Ministerstwo Finansów ma to ryzyko zidentyfikowane i jest gotowe, gdyby się miało się tak zadziać. Będziemy natychmiast wspólnie z parlamentem podejmowali wszystkie rozwiązania, które zapewnią ciągłość funkcjonowania państwa - zauważył szef Komitetu Stałego RM.

Będziemy podejmować natychmiastowe działania, które będą musiały tę powstałą lukę w systemie prawnym zapełnić - dodawał.

Seniorzy nie dostaną pieniędzy?!

Czy istnieje ryzyko, że państwo zostanie sparaliżowane i np. seniorzy nie dostaną emerytur?

Nie dopuścimy do tego. Będziemy działać, ale nie ukrywam, że zabiera nam to przestrzeń do pracy nad priorytetowymi aktami prawnymi i obietnicami. Wiele osób, które powinny dzisiaj zajmować się przygotowaniem aktów prawnych na przyszłość, realnie zajmuje się gaszeniem pożarów i identyfikowaniem pożarów, które mogą wybuchnąć. To nie jest usprawiedliwienie, bo swoją pracę trzeba wykonać, ale rzeczywiście zabiera to bardzo dużo energii każdemu z nas - podkreślił
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić