Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Zmiana stawek VAT. Od 1 lipca niektóre ceny pójdą w górę

198
Podziel się

Od 1 lipca będą obowiązywać nowe stawki podatku VAT. Ceny setek produktów w sklepach pójdą w dół, choć niektóre z nich mogą wzrosnąć. W przypadku największej zmiany wzrost wynosi aż 18 punktów procentowych.

Zmiana stawek VAT. Od 1 lipca niektóre ceny pójdą w górę
Od 1 lipca nowe stawki VAT (PAP, Tytus Żmijewski)
bCHreUDF

Początkowo, zmiany w stawkach podatku VAT planowano na 1 kwietnia. Ministerstwo finansów stwierdziło jednak, że postulatów podatników było na tyle dużo, że zdecydowało się na przesunięcie tego terminu. Ostatecznie, nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 lipca.

Nie jest planowane dalsze odkładanie wejścia w życie nowej matrycy VAT. Wynika to z faktu, że jest to zmiana korzystna dla biznesu i oczekiwana przez przedsiębiorców, a także pozytywna dla konsumentów - przekazał wiceminister finansów Jan Sarnowski.
bCHreUDH

Nowe stawki podatku VAT. Które ceny pójdą w górę?

Największa zmiana odnośnie stawek VAT-u obejmie szeroko rozumiane owoce morza. Dotyczy to homarów i ośmiornic, innych skorupiaków, mięczaków i bezkręgowców wodnych (tj. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetworów z nich, a także kawioru i dań sprzedawanych w placówkach gastronomicznych, których składnikiem będą wymienione owoce morza. Stawka VAT wzrośnie tu z 5 proc. do 23 procent.

Wzrost stawek VAT będzie również dotyczył innych produktów:

  • niektórych przypraw nieprzetworzonych (np. kurkumy, kminu i szafranu) - stawka wzrośnie z 5 do 8 procent
  • lodu używanego do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – wzrost z 8 do 23 procent
  • drewna opałowego z 8 do 23 procent

Przypomnijmy, że poza wzrostem stawek VAT, rząd planuje także obniżkę tej wartości w niektórych przypadkach. Tańsze od 1 lipca będą m.in. żywność oraz akcesoria dla niemowląt, książki czy pieczywo każdego rodzaju.

bCHreUEi
KOMENTARZE
(198)
Jacek
2 tyg. temu
Nieee !!! Tylko nie ośmiorniczki !!!!
Cober
2 tyg. temu
Mimo że nie jestem zwolennikiem tej partii, ale dla wyjaśnienia, nie dążmy też do tego aby dzielić i denerwować społeczeństwo. Jestem serwisantem urządzeń fiskalnych i jeśli chodzi o VAT to w dużej mierze akurat VAT spada i się ujednolica. Nowa matryca obniża stawkę VAT na m.in.: - wyroby ciastkarskie i pieczywo z 8% lub 23% na 5%, - owoce tropikalne z 8% na 5%, - zupy, buliony, żywnościowe produkty homogenizowane z 8% do 5%, - produkty dla niemowląt z 8% do 5%, - artykuły higieniczne z 8% do 5%. Nowa matryca podwyższa stawkę VAT na m.in.: - drewno opałowe z 8% do 23%, - lód wykorzystywany do celów spożywczych z 8% do 23%, - skorupiaki, mięczaki, bezkręgowce z 5% i 8% na 23%
ziut
2 tyg. temu
po co taka ściema -"na niektóre produkty jak np. i tu wymienia się takie które prawie nikt nie kupuje.Wymieńcie te które kupuje każdy i codziennie.No śmiało!!!
bCHreUEj
realista
2 tyg. temu
Będę musiał odstawić kawior i homary. Jak tu żyć panie premierze, jak żyć?
:((
2 tyg. temu
Czytajcie całość, nie tylko tytuł i początek. Manipulują.
Najnowsze komentarze (198)
242
12 godz. temu
Otręby poszły w górę
jasna0ster
6 dni temu
ale przynajmniej musztarda potaniejenie :-)
Sikor
1 tyg. temu
Vat jeśli już musi być, to jednakowy na wszystko=10% nie więcej.
Mario
1 tyg. temu
VAT na niektóre towary niżej a cena pozostaje bez zmian.
Michał
1 tyg. temu
Portal O2 to siewca niepokoju społecznego. Tytuł sugeruje wzrost cen. Dlaczego w tytule nie pisze : Od 1 lipca ceny owoców morza pójdą w górę albo : Od 1 lipca ceny na wyroby ciastkarskie, pieczywo i produkty dla dzieci pójdą w dół?
Waldi
1 tyg. temu
A CHLEB O 50 GR W GÓRĘ.
DDuch
1 tyg. temu
Jakże to typowe dla polskich ignorantów "nie spożywam owoców morza, więc podatek mnie nie dotknie". Ależ oczywiście, że was dotknie. Bezpośrednio? Może nie, ale możecie być pewni, że pośrednio was dotknie. Bo państwowe pieniądze nie są waszymi pieniędzmi, bo to politycy nimi dysponują a nie wy. A tępienie bogatych wcale nie jest dla was korzystne, bo to oni gwarantują wam różnego rodzaju produkty, a mniej pieniędzy w ich kieszeniach, to mniej środków na usprawnianie produkcji, a zatem... wyższe ceny
fuss
1 tyg. temu
qtwa jakich konkretnie produktów ma dotyczyć obniżka? tajskiej trawy czy azjatyckich robaczków. Boga nie ma.
bCHreUEb
Czesław
1 tyg. temu
Ziut powiedz to restaurstorom
monika
1 tyg. temu
jak to korzystna dla konsumentów? Będziemy mniej jeść, bo nie będzie ans na nic stać?? Ok dieta cud, jak w obozach koncentracyjnych... a kościoły i 500 plusowicze dalej będą za nic dostawać nasze pieniądze...
Karol
2 tyg. temu
Czy wraz z podwyżką vatu na drewno wzrosną ceny brykietu i innych produktów drewnopochodnych. Czy tylko podwyzka uderzy w wiejskie gospodarstwa ktore opalaja domy tym sposobem, a typowa tartaczka do wyrobu drewna konstrukcyjnego zostanie na swoim poziomie?
Blix
2 tyg. temu
Homary i kawior zdrożeją! O rany! Redaktorze! No i ośmiorniczki. No nie! Toż to powód do płaczu. Kasta płacze! Cóż niech płacze. Za to inne rzeczy potanieją - m.in. żywność dla dzieci.
prosta ŻECZ
2 tyg. temu
WŁAŚNIE TEN KTOŚ z władzy zakłada farme hodowli homarów i osmiorniczek. Prosta spawa!
odn kawioru
2 tyg. temu
najlepszy caviar to Russkij Standard. Bezproblemowo w Kaliningradzie. Niezbyt drogo. I bez podwyżki VATu. Zapraszamy!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić