o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Zmiana stawek VAT. Od 1 lipca niektóre ceny pójdą w górę

198
Podziel się

Od 1 lipca będą obowiązywać nowe stawki podatku VAT. Ceny setek produktów w sklepach pójdą w dół, choć niektóre z nich mogą wzrosnąć. W przypadku największej zmiany wzrost wynosi aż 18 punktów procentowych.

Zmiana stawek VAT. Od 1 lipca niektóre ceny pójdą w górę
Od 1 lipca nowe stawki VAT (PAP, Tytus Żmijewski)
bELyruoR

Początkowo, zmiany w stawkach podatku VAT planowano na 1 kwietnia. Ministerstwo finansów stwierdziło jednak, że postulatów podatników było na tyle dużo, że zdecydowało się na przesunięcie tego terminu. Ostatecznie, nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 lipca.

Nie jest planowane dalsze odkładanie wejścia w życie nowej matrycy VAT. Wynika to z faktu, że jest to zmiana korzystna dla biznesu i oczekiwana przez przedsiębiorców, a także pozytywna dla konsumentów - przekazał wiceminister finansów Jan Sarnowski.
bELyruoT

Nowe stawki podatku VAT. Które ceny pójdą w górę?

Największa zmiana odnośnie stawek VAT-u obejmie szeroko rozumiane owoce morza. Dotyczy to homarów i ośmiornic, innych skorupiaków, mięczaków i bezkręgowców wodnych (tj. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetworów z nich, a także kawioru i dań sprzedawanych w placówkach gastronomicznych, których składnikiem będą wymienione owoce morza. Stawka VAT wzrośnie tu z 5 proc. do 23 procent.

Wzrost stawek VAT będzie również dotyczył innych produktów:

bELyruoZ
  • niektórych przypraw nieprzetworzonych (np. kurkumy, kminu i szafranu) - stawka wzrośnie z 5 do 8 procent
  • lodu używanego do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – wzrost z 8 do 23 procent
  • drewna opałowego z 8 do 23 procent

Przypomnijmy, że poza wzrostem stawek VAT, rząd planuje także obniżkę tej wartości w niektórych przypadkach. Tańsze od 1 lipca będą m.in. żywność oraz akcesoria dla niemowląt, książki czy pieczywo każdego rodzaju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELyrupu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(198)
242
rok temu
Otręby poszły w górę
jasna0ster
rok temu
ale przynajmniej musztarda potaniejenie :-)
Sikor
rok temu
Vat jeśli już musi być, to jednakowy na wszystko=10% nie więcej.
bELyrupv
Mario
rok temu
VAT na niektóre towary niżej a cena pozostaje bez zmian.
Michał
rok temu
Portal O2 to siewca niepokoju społecznego. Tytuł sugeruje wzrost cen. Dlaczego w tytule nie pisze : Od 1 lipca ceny owoców morza pójdą w górę albo : Od 1 lipca ceny na wyroby ciastkarskie, pieczywo i produkty dla dzieci pójdą w dół?
Waldi
rok temu
A CHLEB O 50 GR W GÓRĘ.
DDuch
rok temu
Jakże to typowe dla polskich ignorantów "nie spożywam owoców morza, więc podatek mnie nie dotknie". Ależ oczywiście, że was dotknie. Bezpośrednio? Może nie, ale możecie być pewni, że pośrednio was dotknie. Bo państwowe pieniądze nie są waszymi pieniędzmi, bo to politycy nimi dysponują a nie wy. A tępienie bogatych wcale nie jest dla was korzystne, bo to oni gwarantują wam różnego rodzaju produkty, a mniej pieniędzy w ich kieszeniach, to mniej środków na usprawnianie produkcji, a zatem... wyższe ceny
fuss
rok temu
qtwa jakich konkretnie produktów ma dotyczyć obniżka? tajskiej trawy czy azjatyckich robaczków. Boga nie ma.
Czesław
rok temu
Ziut powiedz to restaurstorom
monika
rok temu
jak to korzystna dla konsumentów? Będziemy mniej jeść, bo nie będzie ans na nic stać?? Ok dieta cud, jak w obozach koncentracyjnych... a kościoły i 500 plusowicze dalej będą za nic dostawać nasze pieniądze...
Karol
rok temu
Czy wraz z podwyżką vatu na drewno wzrosną ceny brykietu i innych produktów drewnopochodnych. Czy tylko podwyzka uderzy w wiejskie gospodarstwa ktore opalaja domy tym sposobem, a typowa tartaczka do wyrobu drewna konstrukcyjnego zostanie na swoim poziomie?
Blix
rok temu
Homary i kawior zdrożeją! O rany! Redaktorze! No i ośmiorniczki. No nie! Toż to powód do płaczu. Kasta płacze! Cóż niech płacze. Za to inne rzeczy potanieją - m.in. żywność dla dzieci.
prosta ŻECZ
rok temu
WŁAŚNIE TEN KTOŚ z władzy zakłada farme hodowli homarów i osmiorniczek. Prosta spawa!
bELyrupn
odn kawioru
rok temu
najlepszy caviar to Russkij Standard. Bezproblemowo w Kaliningradzie. Niezbyt drogo. I bez podwyżki VATu. Zapraszamy!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić