PIT 0 - co to jest?

0

PIT zero (0), czyli zerowy PIT dla osób młodych, często mylony jest z załącznikiem PIT/O ("O" jak "Odliczenia"). Są to jednak dwa zupełnie różne dokumenty. Czym jest PIT zero i czy trzeba go rozliczać?

PIT 0 - co to jest?
PIT 0 - co to jest? (Pixabay)

PIT 0 - co to jest?

PIT 0, czyli zerowy PIT dla osób młodych to ulga podatkowa od osób fizycznych, nazywana również ulgą dla młodych. PIT zerowy przeznaczony jest dla osób, które spełniają określone wymogi. Po pierwsze, dotyczy uzyskania przychodów z pracy, z umowy zlecenia, praktyki absolwenckiej lub stażu uczniowskiego. Po drugie, dotyczy osób przed 26 rokiem życia (które nie ukończyły tego wieku w momencie uzyskania przychodów). Za dzień ukończenia 26. roku życia uznaje się dzień 26. urodzin. Ulga dotyczy uzyskania przychodów do określonej kwoty – maksymalny limit ulgi to 85 528 zł w danym roku podatkowym.

Przychody objęte ulgą nie są wliczane do podstawy obliczenia zaliczek na podatek w czasie trwania roku, a także do podstawy obliczenia podatku w rocznym zeznaniu podatkowym. Jest to zasada stosowana w stosunku do płatników (zleceniodawcy, zakłady pracy) oraz w odniesieniu do podatników, samodzielnie obliczających podatek. Podatnik, który zastosuje ulgę nie musi wykonywać żadnych dodatkowych działań. Ulga funkcjonuje w ramach ustawy. Co więcej, podatnik nie musi przedstawiać w związku z tym jakiegokolwiek dedykowanego wniosku czy oświadczenia swojemu płatnikowi (np. pracodawcy).

PIT zerowy - jak wypełnić?

Dość powszechnie zdarza się, że podatnicy podejmują decyzję o złożeniu zerowej deklaracji PIT, ponieważ chcą uzyskać z Urzędu Skarbowego zaświadczenie o braku dochodów. Jest to związane z art. 306i § 1 Ordynacji podatkowej, którego treść mówi, że organ podatkowy na wniosek podatnika ma możliwość wydania zaświadczenie o wysokości jego dochodu lub obrotu. To zaświadczenie otrzymuje się zatem na podstawie złożonej deklaracji rocznej.

PITu zerowego (0) nie należy kojarzyć z załącznikiem PIT/O (litera "O" jak "Odliczenia"). Często są one mylone, a PIT/O należy złożyć, gdy chcemy uzyskać ulgi od podatku lub od dochodu.

Czy pit zerowy trzeba rozliczać?

Składanie PITu zerowego nie jest obowiązkowe. Jeżeli podatnik nie uzyskał żadnych dochodów, nie trzeba go składać. Deklaracje podatkowe muszą złożyć tylko osoby, które prowadzą firmę – wtedy mają obowiązek złożenia zeznania rocznego, również w przypadku, gdy nie uzyskały żadnych dochodów.

Jeśli zaś chcielibyśmy otrzymać od urzędu skarbowego zaświadczenie o dochodach (a właściwie zaświadczenie o braku dochodów), to w takiej sytuacji powinno się złożyć PIT-37 i w rubrykach o dochodach wpisać kwotę "0 zł". PIT złożony w ten sposób nosi potoczną nazwę "pitu zerowego".

Zobacz także: Dom kopułowy za 330 tys. zł pod klucz. Właściciel zbudował go sam
Autor: FRA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić