PIT. Sprawdź, z których ulg podatkowych możesz skorzystać

4

Od 15 lutego rozpoczął się okres rozliczeń PIT za 2022 rok. Nie brakuje ulg, które pozwalają na wyzerowanie podatku. Płacić nie muszą m.in. pracujący seniorzy, wracający do Polski z zagranicy, a także osoby do 26. roku życia. Które ulgi są najbardziej opłacalne?

PIT. Sprawdź, z których ulg podatkowych możesz skorzystać
Zdjęcie poglądowe (Adobe Stock)

Podatnicy mogą skorzystać z przeróżnych ulg. Warto o tym pamiętać, tym bardziej że od 15 lutego skarbówka udostępniła zeznania roczne w ramach usługi Twój e-PIT. To oznacza, że można się już rozliczać z fiskusem.

"Business Insider" spostrzega, że nowe ulgi, które zostały wprowadzone za sprawą Polskiego Ładu, oznaczają w praktyce zwolnienie z podatku do wysokości 85 528 zł przychodów. Ci, którzy osiągnęli ten pułap, skorzystają też z 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Podatek dochodowy za 2022 r. zapłacą zatem dopiero wtedy, gdy przychód przekroczy 115 528 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 14.02 | Polacy cierpią przez chorujący rynek kredytów hipotecznych. Co należy zmienić?

Korzystna jest ulga dla rodziny z co najmniej czwórką dzieci. - Każdy rodzic indywidualnie może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania aż do 85 528 zł przychodu. Do tego trzeba jeszcze dodać 30 000 zł kwoty wolnej od opodatkowania - powiedziała Jolanta Grochal, doradca podatkowy, starszy menedżer w Vialto Partner, cytowana przez "BI".

Każdemu z rodziców przysługuje więc zwolnienie w wysokości 115 528 zł rocznie. Łącznie nie płacą więc podatku aż od 231 056 zł przychodu. A do tego dochodzi ulga na dzieci. Od podatku można odliczyć 6 923,12 zł.

Ulgi podatkowe. O tym warto pamiętać

Na uwagę zasługują takie ulgi jak:

  • ulga na powrót - polega na zwolnieniu od podatku dochodowego przychodów, maksymalnie do kwoty 85 528 zł, osiągniętych po powrocie do Polski;
  • ulga do 26. roku życia - jeżeli nie ukończyłeś 26. roku życia, to możesz liczyć na zwolnienie z podatku do 85 528 zł;
  • ulga dla pracujących seniorów - tutaj również możliwe jest zwolnienie od podatku dochodowego przychodów, maksymalnie do kwoty 85 528 zł.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić