Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac.
OKT
|

Płacić trzeba, to obowiązek. Są jednak ulgi i zwolnienia

13
Podziel się

Choć większość Polaków o tym obowiązku zapomina, to prawo jest w tej kwestii twarde. Każdy, kto posiada w domu telewizor lub radio, musi zapłacić abonament RTV. Poczta przypomina jednak o ulgach i zwolnieniach.

Płacić trzeba, to obowiązek. Są jednak ulgi i zwolnienia
Abonament RTV jest obowiązkiem każdego, kto posiada w domu telewizor (PAP)
bFdNETFN

Abonament radiowo-telewizyjny jest opłatą, którą muszą płacić wszyscy, którzy posiadają w domu radio lub telewizor. Co prawda, Polacy niechętnie rejestrują swoje odbiorniki, jednak rząd wpadł na pomysł, jak do tego rodaków przymusić.

Zobacz także: Radosław Sikorski nie zapłaci abonamentu. "Sumienie mi nie pozwala"
bFdNETFP
Każdy, kto używa odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego jest zobowiązany do jego rejestracji oraz uiszczania opłat abonamentowych. Zasada dotyczy wszystkich, za wyjątkiem osób ustawowo zwolnionych od opłat, pod warunkiem dopełnienia stosownych warunków - informuje Poczta.

Poczta Polska, organ odpowiedzialny za pobór abonamentu wskazuje na kwoty obowiązujące w tym roku. Pocztowcy ponadto przypominają o ulgach i zwolnieniach.

Jak dodaje poczta, na rabat może liczyć każdy. Osoby, które nie są objęte ustawowymi ulgami i zwolnieniami, mogą pomniejszyć wysokość abonamentu, płacąc go z góry za cały rok.

bFdNETFV

Rabat za płatność z góry

Jak wyjaśnia Poczta, właściciele odbiorników telewizyjnych, którzy zdecydują się zapłacić z góry za cały rok, mogą liczyć na 10-procentowy upust w abonamencie. Ważne jest jednak, aby opłaty dokonać przed 25 stycznia.

Ile kosztuje abonament RTV? W poniższej tabeli wyszczególniliśmy kwoty do zapłaty:

Zwolnienia z abonamentu Kto nie musi płacić?

Zgodnie z polskim prawem, z abonamentu zwolnieni są m.in emeryci oraz niepełnosprawni. Ponadto płacić nie muszą bezrobotni z prawem do zasiłku, osoby spełniające kryteria dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych, czy osoby korzystające ze świadczeń pieniężnych z tytułu ustawy o pomocy społecznej.

bFdNETFW

Poczta zaznacza, że seniorzy powyżej 75 roku życia nie muszą nic robić, by skorzystać ze zwolnienia za abonament RTV. Pozostałe osoby powinny zgłosić się do najbliższej placówki pocztowej i okazać dokumenty potwierdzające uprawnienia do zwolnienia z opłaty.

Płatność abonamentu RTV jest obowiązkowa. Osoby, które tego unikają, muszą liczyć się z konsekwencjami, takimi jak np. zajęcia konta przez urzędy skarbowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdNETGq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
Donald
2 dni temu
Jestem za tym żeby płacić abonament ale za to co sam sobie wybiorę a nie za to co nadawca narzuca widzom. To co serwuje TVP to niestrawne wręcz idiotyczne seriale , namolne i głupkowate reklamy kłamstwa w wiadomościach i okraszone to prostackim diskiem z pola . Dla takich programów powinni produkować odbiorniki TV ze spłuczką , żeby w odpowiednim momencie spuścić te śmieci w kanał !!!
onkologia
2 dni temu
2 miliardy rocznie z budżetu dla Kurskiego na propagandę PIS.
widz
2 dni temu
Jerzy Urban może się dużo nauczyć od Kurskiego.
bFdNETGr
adas
2 dni temu
Zakodujcie sobie ten TVPisuarek i wtedy sprzedajcie ten pseudo abonament. Co, nie? Boicie się że kompletnie nikt tego nie kupi?
emeryt
2 dni temu
mnie zwykle o rabacie informuje komornik
iwan
2 dni temu
A ja nie płace bo nie posiadam ani telewizora ani radia wystarczy mi kompurer
Widz
3 dni temu
To nie żaden abonament tylko regularny podatek na propagandę i to często płacony kilkukrotnie. Abonament to ja płacę jak używam, a jak nie to nie płacę. A tu? Po pierwsze mając odbiornik, czyli telewizor, ale też komputer czy laptopa z kartą telewizyjną mam obowiązek płacić po raz pierwszy. Nieważne oglądam czy nie. Jeśli opłacam kablówkę czy dowolną platformę satelitarną muszę płacić drugi raz, bo każdy nadawca ma obowiązek emitować kanały tvpis w pakiecie podstawowym i nie da się kupić pakietu bez tego. Oczywiście sygnału nie dostają za darmo, więc płacą abonenci. A potem rząd daje kilka miliardów na propagandę z budżetu czyli z podatków i tym samym płacę trzeci raz. Czwarty raz płacę kiedy spółki skarbu państwa wykupują tłuste pakiety reklamowe w tvpis za co płacimy w cenach prądu, gazu, węgla, paliwa itd. co dodatkowo przekłada się na ceny wszystkiego i wtedy płacimy piąty raz kupując chleb lub buty.
osman
3 dni temu
Jaki abonament??? To złodziejski haracz poza podatkami! To ma być TV publiczna kiedy jej prezes liże zad prezesa jakiejkolwiek partii i biega na partyjne spotkania???
ANTY
3 dni temu
WSZYSTKO JEST W INTERNECIE MUZYKA FILMY
Zzzz
3 dni temu
Już pędzę z opłatą! ... poważnie, kto to wymyslił. Jak to dobrze, że nie używam radia i telewizora. Poza tym, co to za durny pomysł by żądać od kogos opłat tylko za sam fakt, że posiada ekran z wejsciem antenowym.
veteran
3 dni temu
Popieram Pana Piotra dlaczego ktoś zmusza nas do płacenia czegoś czego nie chcę, cały Świat w demokracji działa na zasadzie jak chcę to kupuje i płacę. To tak wygląda jak by ktoś mówił mi że mam jeść szczaw a nie banany albo muszę założyć ogrzewanie na gaz a gazownia nie wydaje pozwoleń na przyłącza. To jest tak samo jak z samochodami nie używasz samochodu ,stoi w garażu a ubezpieczenie musisz płacić, tak nie powinno być a jeśli ktoś jedzie bez przeglądu i ubezpieczenia konfiskata pojazdu lub jakaś dotkliwa grzywna. Dlaczego przy pojazdach zabytkowych można było tak zrobić ?, bo w jakiejś części trzyma na tym łapska Państwo !
piotr
4 dni temu
Dlaczego wprowadzacie ludzi w błąd ? Proszę przedstawić podstawę prawną zgodnie z którą obywatel RP ma obowiązek płacić tzw. abonament.W chwili gdy TVP stała się Spółką Akcyjną do jej obowiązku należy podpisanie umowy na dostarczanie sygnału,więc jeśli tego nie zrobili,to każde działanie dot."obowiązku" opłat jest nielegalne czyt.próba wyłudzenia.Ci,którzy wyrejestrowali tzn.zlikwidowali książeczkę opłat tv+radio są po prostu nie do ruszenia do momentu otrzymania propozycji podpisania umowy na dostarczanie sygnału.
Alojz
4 dni temu
Telewizja jest na pierona.Oglądam tylko europejski sport stacje w języku niemieckim.
bFdNETGj
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić