Płacisz gotówką? Na to zwróć szczególną uwagę

3

Gotówka, cyklicznie wypierana przez karty płatnicze powoli staje się w naszym codziennym życiu towarem deficytowym. Okazuje się jednak, że mając w ręce banknoty warto uważnie im się przyglądać, bo niektóre z nich są pożądane przez kolekcjonerów. O ich wartości nie decyduje jednak nominał. Najważniejsze są numery seryjne.

Płacisz gotówką? Na to zwróć szczególną uwagę
Kiedy waloryzacja emerytur? (Adobe Stock, AndrzejRostek)

Nawet niepozorny dziesięciozłotowy banknot może okazać się wart wielokrotnie więcej niż wydaje się na pozór.

Wszystko przez numery seryjne jakie możemy na nim znaleźć. Na niektóre polują kolekcjonerzy i są skłonni zapłacić za nie krocie.

Jak sprawdzić czy zawartość naszego portfela zawiera unikatowe pieniądze? Przede wszystkim warto pamiętać, że bez znaczenia są nominały i nawet 10 złotowy banknot może okazać się wart kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od numerów seryjnych jakimi jest sygnowany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mieszkanka "Złotej 44" zarabia, ale nie pracuje. Zdradza, skąd ma pieniądze!

Jak zatem sprawdzić kolekcjonerską wartość posiadanej przez nas gotówki? Najważniejsze są unikatowe numery seryjne banknotu, w fachowym slangu nazywane radarami.

Nie bez znaczenia jest też stan banknotu - najlepiej zachowane, bez śladów zniszczeń pieniądze cieszą się ogromnym powodzeniem wśród kolekcjonerów.

Na jakie numery zwracać uwagę? W cenie są ciągi liczbowe jak: 1234321, 1134311 czy seria 333333. Ale znaczenie mają też litery. Serie takie jak AA, BB oraz te z YA lub ZA świadczą o tym, że banknot z takim oznakowaniem został wydany jako jeden z pierwszych i jego kolekcjonerska wartość znacząco wzrasta.

Absolutnym hitem poszukiwanym przez kolekcjonerów jest seria AA1111111. Gdy już w nasze ręce trafi jeden z unikatowych banknotów warto zorientować się na portalach aukcyjnych jaka jest jego realna wartość. W ten sposób za symboliczną dyszkę możemy zbić niebagatelną fortunę.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić