aktualizacja 

Platformy zarobkowe. Jak bezpiecznie zarabiać w internecie?

1

Pandemia oraz jej następstwa wpłynęły na zmianę kultury pracy. Polacy coraz częściej wybierają formę zdalną. W konsekwencji zarabianie przez internet przeżywa swój renesans, a na rynku pojawiają się kolejne internetowe platformy zarobkowe. Jak pracować online? Na co warto uważać, by nie dać się oszukać?

Platformy zarobkowe. Jak bezpiecznie zarabiać w internecie?
Platformy zarobkowe. Jak bezpiecznie zarabiać w internecie? (unsplash, Austin Distel)

Czym są platformy zarobkowe?

Internetowe platformy zarobkowe to strony, które skupiają użytkowników chcących zarabiać online. Strony działają podobnie jak tablice z ogłoszeniami i ofertami pracy, wykonywanymi przy komputerze. W większości przypadków wystarczy jedynie założyć konto, by móc odbierać i realizować zlecenia. Ale zarabianie przez internet może przybierać także inne formy, wykorzystujące np. szerokie możliwości kryptowalut. Warunkiem bezpiecznego zarabiania online jest jednak przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zachowanie czujności.

Jakie mamy rodzaje platform zarobkowych?

Zarabianie online nie ogranicza się tylko do prowadzenia social mediów. Sposobów na zarabianie w sieci jest wiele. Warto jednak zostawić na boku marzenia o wielkich pieniądzach i podchodzić do zarabiania w internecie z rozsądkiem oraz ostrożnością.

Platformy do zarabiania na pisaniu

Zawód freelancera, czyli wolnego strzelca, zdobywa coraz większą popularność. Wśród nich najczęściej spotyka się programistów czy copywriterów. Z myślą o tych drugich w internecie powstało wiele platform ze zleceniami na teksty marketingowe, opisy produktów do sklepów internetowych, artykuły na bloga itp. Polecanymi platformami, na których osoby chcące zarabiać na swoim pisaniu mogą znaleźć zlecenia, są useme.eu, outwork.pl, gieldatekstow.pl czy whitepress.pl. Można tam umieszczać ogłoszenia z gotowymi już artykułami lub pisać na zlecenie klienta.

Płatne tłumaczenia i korepetycje online

Osoby doskonale znające języki również mogą spieniężyć swoją wiedzę i umiejętności. Tłumaczy poszukują w internecie nie tylko duże firmy, ale i osoby prywatne. Stawki za zlecenia są różne i mogą dotyczyć tłumaczenia prostych dokumentów, artykułów, a nawet książek. Oferty współpracy dla lingwistów znajdziesz na platformach takich jak useme.eu, proz.com lub globtra.com. Znajomość języka można równie dobrze wykorzystać, udzielając korepetycji online. Strona preply.com to platforma skupiająca fachowych korepetytorów, na której możesz uczyć prywatnie swoich uczniów.

Oferty z płatnymi ankietami

Aby móc zarabiać online, nie musisz jednak posiadać specjalistycznej wiedzy czy umiejętności. Wystarczy dostęp do komputera, internetu i chwila wolnego czasu. Na zdalnym wypełnianiu ankiet na pewno nie da się wyżyć, jednak jest to dobry sposób na dodatkowy zarobek. Oferty możesz szukać na platformach takich jak epenel.pl czy myiyo.com. Jest to prosta i przyjemna praca, polegająca na wypełnianiu formularzy. Warto jednak uważać na oszustów i nie przyjmować zleceń od podejrzanych firm.

Platformy kryptowalutowe

Świat kryptowalut zaskakująco się rozrasta. Prawie każdy zna bitcoina, jednak walut jest o wiele więcej. Po dogłębnym zapoznaniu się z tym rynkiem i zdobyciem wiedzy można naprawdę dużo zarobić. Inwestycje w kryptowaluty obarczone są jednak wysokim poziomem ryzyka. Między innymi po to powstały platformy kryptowalutowe. Zostały one stworzone do generowania dochodu pasywnego z działalności związanej z kryptowalutami. Pomagają też zminimalizować ryzyko inwestowania. Dużymi giełdami, za pośrednictwem których możesz handlować bitcoinami i innymi aktywami, są m.in. Binance czy Zonda.

Platformy dla influencerów

Zawód influencera i twórcy internetowego rośnie w siłę, stając się coraz bardziej wpływowym. Początkujący influencerzy muszą zacząć od gromadzenia wokół siebie widowni i grupy odbiorców. Jeśli ich konta na Instagramie, TikToku czy YouTube mają wystarczającą liczbę obserwatorów lub subskrybentów, mogą oni zacząć szukać reklamodawców oraz płatnych współprac. Platformami o takim charakterze są m.in. whitepress.pl czy reachablogger.pl.

Jak wybrać odpowiednią platformę zarobkową? Na co warto uważać?

Internet daje coraz więcej możliwości zarabiania. Możesz realizować zlecenia, dorabiając sobie na boku lub rozwijając się jako freelancer. Jaka platforma do zarabiania pieniędzy będzie najlepsza? Zaczynając przygodę z e-pracą, warto być przede wszystkim wyczulonym. Strony, które na starcie obiecują gruszki na wierzbie w postaci szybkich i dużych pieniędzy, powinny wzbudzić twoje podejrzenia. Zarabianie w internecie jest możliwe, jednak musisz wiedzieć, jak skutecznie rozróżnić korzystną ofertę od przekrętu.

Pułapką mogą okazać się piramidy finansowe oraz inwestowanie na giełdach. Jeśli nie posiadasz wystarczającej wiedzy ekonomicznej, biorąc się za inwestowanie, np. w kryptowaluty, możesz więcej stracić niż zyskać. Czujność nie powinna cię opuszczać także podczas logowania się na strony czy platformy zarobkowe. Dzieląc się swoimi danymi w internecie, zwracaj szczególną uwagę, czy dana strona jest sprawdzona i godna zaufania.

Dobrym sposobem na bezpieczne zarabianie w sieci jest również wyrobienie sobie odpowiedniego podejścia. Przyjmowanie płatnych zleceń na internetowych platformach zarobkowych najlepiej traktować jako wsparcie finansowe, które jednak nie zastąpi ci stałej pracy.

Autor: MBD
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić