Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Poczta Polska w rankingu drożyzny. Tak wypada na tle reszty Europy

19
Podziel się:

W ciągu pięciu ostatnich lat koszt wysyłki listu wzrósł w Polsce o 74 proc. To sprawia, że Polska jest w czołówce niechlubnego rankingu wśród państw UE, a będzie jeszcze gorzej. Poczta Polska zapowiedziała podniesienie stawek począwszy od stycznia 2022 roku.

Poczta Polska w rankingu drożyzny. Tak wypada na tle reszty Europy
Listy jeszcze nigdy nie były tak drogie! Fatalne dane (Materiały prasowe, Poczta Polska)

Jeśli chcemy komuś wysłać list z okazji Bożego Narodzenia albo też kartkę z życzeniami, to zapłacimy na Poczcie Polskiej 3,30 zł. Taka stawka dotyczy listu nierejestrowanego ekonomicznego w formacie S (mała koperta). Jeszcze dziesięć lat temu podobna przesyłka kosztowała ledwie 1,55 zł. To sprawia, że Polska znajduje się w czołówce UE pod względem wzrostu cen usług pocztowych - alarmuje "Rzeczpospolita".

Listy jeszcze nigdy nie były tak drogie! Fatalne dane

Jak wyliczyło Deutsche Post, które porównało koszty usług pocztowych w 31 europejskich krajach, w przypadku Polski wzrost cen w ciągu ostatnich pięciu lat wyniósł 74 proc. Daje to ósme miejsce na kontynencie. Tymczasem w roku 2022 będzie jeszcze drożej. Poczta Polska już zapowiedziała podwyżkę cen przesyłek krajowych. Nowe stawki wejdą w życie 1 stycznia.

Już za parę dni za najtańszy list zapłacimy na poczcie 3,60 zł. Jak zauważa "Rzeczpospolita", narodowy operator pocztowy nie zmieniał taryf od trzech lat. Zbliżającą się podwyżkę Poczta Polska tłumaczy kilkoma czynnikami - wyższymi kosztami pracy (wzrost pensji), a także coraz droższym paliwem. Nie pomaga też fakt, że rynek listów kurczy się w zastraszającym tempie.

Zobacz także: Inflacja galopuje. Wicepremier wskazuje przyczynę

W dobie rozwijającego się rynku e-commerce, Poczta Polska coraz częściej zarabia na dostarczaniu paczek, zaś tradycyjne listy odchodzą do lamusa. Przegrywają m.in. z e-mailami czy komunikacją poprzez media społecznościowe. Na dodatek krajowy operator tłumaczy, że nie może likwidować nierentownych placówek na wsiach i w mniejszych miejscowościach, bo mieszkający tam ludzie zostaliby odcięci od przesyłek.

"Rzeczpospolita" przytacza jednak ciekawe dane. Z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że aż 55 proc. z nas uważa ceny usług pocztowych w Polsce za przystępne.

Ankietowani wykazali też, że maksymalna cena za zwykły list w Polsce powinna wynosić 4,13 zł. To aż o 25 proc. więcej niż w obowiązującym czynniku. W przypadku przesyłki poleconej badani przez UKE są gotowi zapłacić 6,94 zł (o 17 proc. więcej niż obecnie).

Jeśli weźmiemy pod uwagę, ile przeciętny Polak musi pracować, by zarobić na wysyłkę listu, to znów znajdujemy się na czele niechlubnego rankingu. Potrzebujemy bowiem na to 6,73 minuty. Na Węgrzech jest to 3,8 minuty, a w Niemczech tylko 1,44 minuty. Unijna średnia wynosi 4,24 minuty.

Poczta Polska krytykuje jednak niemiecki raport i zwraca uwagę na to, że w Polsce najtańszy list może ważyć 500 g, a dla porównania w Niemczech - tylko 20 g.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(19)
Tadek
6 miesięcy temu
Deutsche Post to ta firma, która miała wypchnąć Pocztę Polską. Tak Tusk i PO kombinowało m.in. zamykając oddziały pocztowe w Polsce. ALe na szczęście przekrętom nie udało się. Oni zawsze będą mieli jedną strategię - po co nam Poczta Polska jak jest Deutsche Post, po co nam ...jak jest w Berlinie. A jako bonus w swojej przyszłej polityce dodają 'piniędzy nie ma i nie będzie'.
Juhas
8 miesięcy temu
Tusk lub Sikorski powiedzieliby: Po co nam Poczta Polska skoro lepsza jest niemiecka.
Paulus
8 miesięcy temu
Toi jest podstawowy powód dla ktorego PO chce z Polski zrobić nimiecki land.
Aaaaaaaaa
8 miesięcy temu
Hihihi porównajcie to np z Grecją skończcie już te bzdety z podwyżkami bo gorzej jak za Tuska już być nie może . Jestescie wprost nudni bo Polacy więcej takim dziennikarzynom nie uwierzą. Wasze misje kształtowania świadomości spełzły na panewce .
Puk puk
8 miesięcy temu
Dlaczego poczta ma być spółka samowystarczalną finansowo czyli bez pomocy państwa? Poczta ma znaczenie strategiczne w każdym kraju o czym się zupełnie u nas nie mówi. Do nierentownego górnictwa się dokłada a tu nie można?
mjr
8 miesięcy temu
Od kilku lat zamiast przesyłek (które swobodnie mieszczą się w skrzynce na listy)otrzymuję awiza. Tak PP ułatwia sobie życie i zarobki.
Becia
8 miesięcy temu
Przede wszystkimi jestem nie zadowolona z poczty polskiej . Otwierają listy i paczki wyciągają z nich różne rzeczy , co nie powinno tak być .
Zdzichu
8 miesięcy temu
PP osiągnęła dno ,nawet awiza już nie zostawiają , kupiłem na Allegro sadzonki i bydlaki odesłali z powrotem od tego czasu już tylko zakupy z wysyłką przez InPost
bike
8 miesięcy temu
W tym molochu komunistycznym przelewy wzrosły 2 razy w ciągu roku!!!!!. Fatalna obsługa, nieterminowe dostawy przesyłek , w tym listów priorytetowych ,który dostarczany jest zamiast 2 dni 2 lub 3 tygodnie, bardzo niemiła obsługa kasjerek, przerost kadry.
Tom
8 miesięcy temu
Niestety, poczta zapomina, że porządki trzeba zacząć od siebie od zredukowania załogi ale nie na stanowiskach obsługujących bezpośrednio klienta. Przerosty kadrowe występują głównie w zapleczu poczty a właściwie mi zarządzie gdzie setki ludzi nie wykonują żadnej produktywnej pracy. Jednocześnie poczta cierpi na straszny brak gotówki na bieżące wydatki i bieżącą obsługę swoich placówek co wcześniej czy później doprowadzi do ich ruiny i katastrofy budowlanej. Dzisiaj na poczcie nie ma pieniędzy na remonty a pozostaje jedynie niezbędne łatanie dziury. Ot cała prawda o molochu na glinianych nogach.
Bbb
8 miesięcy temu
Ceny rosną wraz z wagą. W PP od stycznia będzie można wysłać list do wagi 500g za 3,6 w Niemczech waga 20g i jest tańszy. Jednakże proporcjonalnie jakbyśmy porównali także niemiecki list ważący 500g, to okaże się, że niemcki jest droższym listem. Nadmienić należy, że niemiecka poczta jest dofinansowywana mocno z budżetu Państwa a,PP już nie. I dlatego brakuje rąk do pracy bo nikt nie chce pracować jako listonosz A najniższa krajową z dużą odpowiedzialnością. Dlatego też przesyłki leżą bo nie ma komu ich roznosić.
Xxxxx
8 miesięcy temu
Poczta Polska jest do niczego nie wspomnę o paczce która kurier nie przynosi pod drzwi tylko do sąsiada na parter donosi a sam listonosz woli awizo w bloku do skrzynki włożyć zamiast podejść na trzecie piętro . Wszystko co Polskie i w Polsce nie kręci się jak należy a ludzie pracujące w branżach pracują jak na odbyciu jakiejś kary ! Kasjerki w sklepach szok i wstyd że takie społeczeństwo mamy nie dziwota że za granicami tak nas Polaków wspominają
Mario
8 miesięcy temu
A moja paczka 2 tygodnie leży w magazynie poczty i nie mogą jej wysłać do Anglii z prezentami ,ale tempo!!
Kur ier
8 miesięcy temu
PP powinna świadczyć tylko usługi dostarczania korespondencji z urzędów. Do niczego innego się nie nadaje
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić