Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska
|

Polacy popadli w długi. Muszą oddać 27 mln zł zakładom energetycznym

14
Podziel się

Nawet 86 tys. zł! Tyle musi zapłacić rekordzista zakładowi energetycznemu. Okres ochrony z ustawy antycovidowej minął i przedsiębiorstwa energetyczne zaczęły odcinać dłużników od dostaw prądu.

Polacy popadli w długi. Muszą oddać 27 mln zł zakładom energetycznym
Polacy muszą oddać zakładom energetycznym aż 27 mln zł (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)
bETvgkKt
Elektrownia odcięła nam prąd w mieszkaniu. Czy tarcza antykryzysowa już nie działa? - pyta na jednym z internetowych forów z poradami prawnymi pan Łukasz ze Śląska.

Nie on jeden jest w takiej sytuacji. Zrozpaczona pani Agnieszka pisze z kolei, że o długach za nieopłacony prąd i czynsz za mieszkanie komunalne dowiedziała się dopiero od komornika, bo ten wszedł na jej konto bankowe.

A liczba dłużników rośnie. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, polskie gospodarstwa domowe zalegają zakładom energetycznym ponad 27 mln.

bETvgkKv
Okres ochronny wprowadzony ustawą antycovidową (tzw. tarcza) dla dłużników, polegający na tym, że przedsiębiorstwo energetyczne nie miało prawa odciąć gospodarstwa domowego lub przedsiębiorcy dotkniętego obostrzeniami wynikającymi z tarczy od zasilania w energię za długi, skończył się 20 września 2020 r. - informuje adwokat Łukasz Batory, ekspert prawa energetycznego i partner w Kancelarii Banasik Woźniak i Wspólnicy Sp. K.
Zobacz także: Wiceminister rozwoju z propozycją dla hotelarzy. Mogą tworzyć izolatoria

Prawnik dodaje, że przedsiębiorstwa energetyczne mogą odciąć dłużnika od dostawy prądu zgodnie z zasadami działającymi przed wprowadzeniem tarczy antycovidowej. Może to nastąpić już po 30 dniach od upływu terminu wymaganej płatności.

bETvgkKB

Jednak najpierw dłużnik musi otrzymać powiadomienie na piśmie o długu i wezwanie do jego zapłaty. Wtedy ma 14 dni na uregulowanie płatności. W tym czasie dłużnik może jeszcze złożyć reklamację, a to przez jakiś czas wstrzyma odłączenie prądu w mieszkaniu.

Są jednak też dobre wieści. Money.pl sprawdziło, jak mają się prognozy cen energii na przyszły rok. Według nieoficjalnych informacji, prezes urzędu na ten moment nie widzi żadnych podstaw do kolejnych podwyżek prądu w roku 2021 dla odbiorców indywidualnych.

Zobacz także: Zobacz też: Protesty w Bydgoszczy. Tłum zebrał się w centrum miasta
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETvgkKW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
adam
rok temu
ja korzystam z erifu i polecam każdemu ubezpieczyć w taki sposób swój biznes
Patryk
rok temu
Bo sytuacja jest jaka jest... Mi się udało dogadać z Krukiem i jakoś je spłacam.
Prawda🏪
rok temu
Biedne te polaki A takie bryki stoją pod blokami ale tylko stoją jeżdżą do kosciola i po bułki do sklepu🤣🤣🤣🤣🤣🤣
bETvgkKX
sadinternetow
rok temu
Coraz więcej osób i firm nie płaci za różne rzeczy czy usługi. Kto zwleka z pozwem może się nie doczekać.
jjjjj
rok temu
nie wiem czy odcięcie prądu to dobre rozwiązanie , czasem ludzie są mało przedsiębiorczy i klepią biedę jakimś rozwiązaniem byłoby zrobienie liczników z niskim poborem energii np. na zasilenie dwóch żarówek aby dzieci mogły się uczyć , umyć, złodziejstwo to kradzież prądu przed licznikiem , ktoś powie że opieka społeczna może uregulować zobowiązanie, tak ale do tego trzeba dobrej woli i sumienności lokatorów, co bym nie napisał to złotego środka nie widzę , nie stać cię na 20 żarówek , zostaw jedną .
🐒🐒🐒
rok temu
BMW pod blokiem A za prąd nie placa
🦍🦍🦍
rok temu
Biedni Ci polacy
art12
rok temu
I o to chodzi doprowadzić nie eskimosów do nędzy przejąć ich majątki eskimosi tańczą i śpiewają, świeczki palą na waszą zgubę
mosze goldman
rok temu
Juz baranki zrozumialy o co chodzi w tej calej szopce z pandemia czy dalej galy wlepiaja w TV.Jest to plan ludobójstwa na światową skalę, i już jest realizowany. Nie będzie powrotu do życia przed 2020, i nie będzie „poprawy” dla ludzkości dopóki nie umrą miliardy. Szczpionki organizuje się jako prawdziwą broń śmierci w tym wszystkim, i dlatego jest taki agresywny pęd o propagandzie szczepionkowej. Ostateczny cel? Zagłada ponad 90% żyjącej dziś ludzkości.
JAM ŁASICA
rok temu
Popieram to. Ja płace rachunki regularnie i nie mam problemu z długami.
Podatnik
rok temu
Niepłacenie rachunków to złodziejstwo, i dobrze że prąd odcinają aby nie zwiększać długu. A na browarki zapewne było.
jas
rok temu
za darmo umarlo
gnago
rok temu
listę dłużników przekazać policji pewnie niejedno niejeden z nich skrywa co nieco za uszami
bETvgkKP
no tak
rok temu
Pracuję w firmie zajmującej się sprzedażą energii elektrycznej,smuci mnie że ludzie wyzywają nas i płaczą że nie mają prądu.Ale jak nie płacili od lutego,to wszystko było ok,mało kto dzwonił aby się dogadać, skorzystać z rat, czy wpłacać nawet symboliczne kwoty. Więc to tylko świadczy o ludziach...Nasza firma z tytułu dystrybucji musiała dopłacić 8 mln dla jednego z OSD- nikt nie podaruje.Firma musiała to pokryć z własnych funduszy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić