aktualizacja 

Polacy znowu wybierają karpia. Ceny ryby mogą zaskoczyć

68

Kolejny rok z rzędu na polskich stołach rybą numer jeden będzie karp. Sezonowość karpia sprawia, że jego konsumpcja kumuluje się w ostatnich miesiącach roku. Ile przyjdzie nam zapłacić za kilogram ryby?

Polacy znowu wybierają karpia. Ceny ryby mogą zaskoczyć
Karp najpopularniejszym produktem polskich Świąt (Adobe Stock, ©bukhta79 - stock.adobe.com)

Szczyt sprzedaży oraz konsumpcji karpia sprawia, że można go określać mianem najsłynniejszego świątecznego produktu. Okazję chętnie wykorzystują największe sieci sklepów, na czele z Lidlem i Biedronką.

Tym samym świeży karp w płatach jest również dostępny we wszystkich sklepach Lidl Polska, a w przedświąteczny weekend jego cena wyniesie 1,99 zł/100 g2.

Sieć reklamuje przy okazji, że oprócz karpia, w trakcie wigilijnej wieczerzy sprawdzą się również inne świeże ryby, w tym m.in. halibut (6,49 zł/100 g), łosoś (5,49 zł/100 g) czy pstrąg (2,69 zł/100 g).

Zobacz także: Brał udział w wypadku Szydło, złożył fałszywe zeznania? "Niebezpieczna sytuacja"

Święta droższe niż zwykle

Ostatnio inflacja była tak wysoka 20 lat temu. GUS wylicza, że ryby i owoce morza, w skali roku, podrożały średnio o 4,8 proc. w stosunku do 2020 r.

Z raportu firmy Deloitte "Zakupy świąteczne 2021" wynika, że wydamy 11 proc. więcej niż w zeszłym roku, co daje portfel szczuplejszy o dodatkowe ponad 200 zł. Z odpowiedzi respondentów wynika, że na Boże Narodzenie przeznaczymy średnio 2129 zł. Na żywności i napojach Polacy nie zamierzają oszczędzać. Chcą wydać na nie 944 zł, co oznacza, że średnio będzie to koszt o 10 proc. wyższy niż w ubiegłym roku.

Autor: CHE
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić