Ponad 5 tysięcy więcej. Taka dopłata czeka polskich emerytów w 2024 roku

32

Zmiany w świadczeniach wypłacanych emerytom zapowiadane przez rząd wejdą w życie już po 1 marca. Na ich wysokość wpłynie waloryzacja świadczeń, która zdaniem ekspertów ma być nawet w tym roku dwucyfrowa. Po doliczeniu wpływów z dodatkowych emerytur, w ciągu roku wzrosty na kontach seniorów mogą sięgnąć nawet 5 tysięcy złotych.

Ponad 5 tysięcy więcej. Taka dopłata czeka polskich emerytów w 2024 roku
Symulacja emerytur na nowy rok. Seniorzy mają powody do radości (Pexels)

Co prawda nie ma jeszcze konkretów odnośnie kwot jakie w wyniku dorocznej waloryzacji rent i emerytur dla starszych obywateli i obywatelek przygotował rząd, wiadomo jednak, że uwzględniając wzrost cen nie będzie on mniejszy niż 11,9 procent.

Zdaniem dziennikarzy "Faktu", po doliczeniu do niego wzrostu płac może być on jeszcze wyższy, ale szczegóły poznamy dopiero z końcem lutego.

Zanim to się stanie eksperci ekonomiczni z dziennika "Fakt" pokusili się o symulację kwot w tym temacie. Podsumowując ile pieniędzy w nowym roku dostaną seniorzy i seniorki, uwzględnili także wysokość trzynastek i czternastek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fiasko Polskiego Ładu? "Mamy chaos, płacz i zgrzytanie zębami"
Zarówno trzynastka i czternastka wyniesie tyle, co minimalna emerytura – przy 11,9 proc. waloryzacji będzie to kwota 1 tys. 777 zł 46 gr brutto. Kwota na rękę będzie zależała od wypłacanej emerytury, bowiem zarówno od trzynastek, jak i czternastek zostanie potrącona jeszcze składka zdrowotna, jak i zaliczka na podatek dochodowy - czytamy w "Fakcie".

Według wyliczeń dziennikarzy, najniższa emerytura w obecnej kwocie 910 złotych "na rękę" , po waloryzacji wyniesie 1018, 29 złotych, a całkowity zysk w tym przypadku będący wynikiem waloryzacji i dodatkowych emerytur w postaci trzynastki i czternastki w skali roku równał się będzie 4221,88 złotych.

W przypadku seniorów z wyższą emeryturą na poziomie 3460 złotych netto, comiesięczna emerytura wzrośnie o 376 złotych, a w skali roku z uwzględnieniem dodatków seniorzy wzbogacą się o 5325, 42 grosze.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić