oprac. Kamil Różycki| 

Powyżej tej kwoty nie zapłacisz gotówką. Rząd zapowiada ważne zmiany

517

Z roku na rok Polacy coraz chętniej korzystają z płatności bezgotówkowych. Są jednak osoby, które pomimo wzrastającego bezpieczeństwa tego typu płacenia, wciąż nie ufają bankom. Jak się jednak okazuje, najbliższy rok może być dla nich kluczowy, ponieważ rząd zapowiada w tej płaszczyźnie zmiany.

Powyżej tej kwoty nie zapłacisz gotówką. Rząd zapowiada ważne zmiany
To koniec płatności gotówkowych? Rząd zapowiada ważne zmiany (Getty Images, Marcin Tryc)

Trudno wyobrazić sobie świat bez płatności bezgotówkowych. Przelewami płacimy w internecie, sklepach czy coraz częściej rozliczamy się nimi ze swoimi znajomymi. Jednocześnie niemal każdy pracodawca zobowiązuje nas do posiadania konta bankowego, na które kierowana jest wypłata czy świadczenia socjalne.

Mimo to w Polsce wciąż nie brakuje osób, które nie mają zaufania do tego typu płatności. Zdecydowanie bezpieczniej czują się, posiadając swoje oszczędności w domu. Takie rozwiązanie niesie jednak za sobą bardzo wiele zagrożeń.

Chociaż co jakiś czas mamy do czynienia z włamaniami na konta bankowe, to wciąż jest to jedno z bezpieczniejszych rozwiązań. W przeciwieństwie do trzymanych w domu oszczędności nie ulegają one fizycznemu zagrożeniu, jak pożar. Kradzież pieniędzy z konta bankowego także jest zdecydowanie trudniejsza niż w przypadku banknotów i monet.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emocje buzowały. Powiedzieliśmy Polakom, jaką emeryturę ma Tusk

Nadchodzą zmiany w płatnościach gotówkowych

Jak się okazuje, już od następnego roku w życie mogą wejść zmiany, które całkowicie zmienią znaczenie płatności gotówkowych. Jednym z kluczowych postulatów rządzących jest limitowanie maksymalnych kwot transakcji z użyciem gotówki. Ta będzie nieco inna dla przedsiębiorców i osób prywatnych.

Tym samym, już od 2025 roku, płatność gotówkowa zostanie znacząco ograniczona. W przypadku przedsiębiorców maksymalna kwota jednej transakcji będzie wynosić 8 tys. zł. Dla osób prywatnych wartość ta będzie nieco wyższa, ponieważ maksymalna transakcja gotówkowa będzie do 20 tys. złotych.

Czy oznacza to także zmiany dla osób trzymających swoje oszczędności w domu? Odpowiedź brzmi: nie. Wciąż pomimo sporego ryzyka będziemy mogli gromadzić i przechowywać środki w fizycznej formie. Jedyny problem będą mogły sprawić transakcje powyżej 20 tys. zł.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić