aktualizacja 

Rachunki za prąd dobijały 51-latka. Tak zabezpieczył dom na zimę

281

Nigel Cleall jest samotnym ojcem i ze swoim 12-letnim synem mieszka w Martley w hrabstwie Worcestershire. Po tym, jak rachunek za energię podskoczył do tysiąca funtów, zdesperowany Brytyjczyk kupił na eBay tekturę przemysłową i zdecydował się nią ocieplić mieszkanie.

Rachunki za prąd dobijały 51-latka. Tak zabezpieczył dom na zimę
Nigel Cleall zdecydował się ocieplić dom tekturą przemysłową (Licencjodawca, Worcester News / SWNS / newspix.pl)

51-letni kierowca ciężarówki mieszka z synem w domku z lat 50. Teraz otwarcie przyznaje, że rozważa przeprowadzkę do szopy ogrodowej, gdyż tam jest cieplej. Cleall zaznacza, że spółdzielnia mieszkaniowa, do której należy dom, nie naprawiła systemu ogrzewania, ani nie zapewniła odpowiedniej izolacji.

Pompa ciepła pracuje niemal całą dobę

Dom jest ogrzewany za pomocą pompy ciepła, która wyłącza się, gdy pomieszczenie osiągnie odpowiednią temperaturę. Problem w tym, że...to nigdy nie następuje, bo ciepło z domu dosłownie się ulatnia przez wadliwą instalację. Mężczyzna wyliczył, że przy działaniu pompy 20 godzin na dobę, rachunek za każdy dzień wynosi 39 funtów. Dach w domu ma 27 lat, a okna 18.

Zasadniczo ogrzewam całe Martley, kiedy włączam ogrzewanie – ciepło przechodzi przez sufit. Ogrzewam swoją ulicę, nie dom. Ogrzewanie po prostu przechodzi przez dom, ponieważ nie ma izolacji. To mieszkanie z prefabrykatów z betonową podłogą zbudowane w latach pięćdziesiątych i po prostu nie nada się już do tego celu. To w zasadzie garaż. Badaliśmy kamerą termowizyjną, jak budynek jest izolowany, i wszędzie widać było, że ucieka z niego ciepło. Okna mają 18 lat, dach przecieka, gdy pada deszcz i jest tak zimno, muszę nosić płaszcz przed telewizorem - wylicza Nigel Cleall.

Stąd nietypowa decyzja o zakupie tektury przemysłowej. 100m tego materiału kosztowało mężczyznę zaledwie 1 funt. Postanowił, że ociepli frontowy pokój, w którym zimą będą mieszkać.

Nie stać mnie na prawie 200 funtów tygodniowo na elektryczność, więc w zasadzie będziemy mieszkać w moim pokoju od frontu. Chcę tylko wygodnego domu dla mnie i mojego syna, Olivera - dodał Cleall.

Drobna pomoc ze strony spółdzielni

Spółdzielnia na wieść o problemach 51-latka obiecała pomoc, chociaż nie na dużą skalę.

Jeśli chodzi o ogrzewanie klienta, w jego domu nie mamy zaplanowanych żadnych prac. Jednak w ramach naszego rocznego cyklu będziemy organizować rutynowy serwis grzewczy. Na początku tego miesiąca wysłaliśmy również jednego z naszych inspektorów, aby odwiedził pana Clealla w celu omówienia jego obaw - oznajmił Dennis Evans ze spółdzielni mieszkaniowej.

Tektura jest bardzo skutecznym izolatorem ciepła. Często stosuje się ją jako rozwiązanie tymczasowe w przypadku np. rozbitej szyby. Jednak nie sprawdza się przy dłuższym użytkowaniu - może spleśnieć jeśli tylko zostanie zamoczona. Stwarza też duże zagrożenie pożarowe.

Zobacz także: Tania bryła na drogie czasy. Oto jak zaprojektujesz tańszy dom
Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić