Remont domu. Można dostać ponad 50 tys. zł zwrotu. Co trzeba zrobić?

90

Każdy, kto remontuje dom, może uzyskać gigantyczny zwrot w PIT 2021, a to przekłada się nawet na 53 tys. zł. Wszystko dzięki uldze termomodernizacyjnej, jak ją uzyskać?

Remont domu. Można dostać ponad 50 tys. zł zwrotu. Co trzeba zrobić?
Ulga termomodernizacyjna. Można dostać nawet 53 tys. zł zwrotu (Getty Images, SolStock)

Zbliża się rozliczenie podatków PIT 2021 za 2020 rok. Można od nich odliczyć ulgę termomodernizacyjną, a kwota robi wrażenie, bo jej górny limit to aż 53 tys. zł.

W poprzednim roku Polacy odpisali sobie ponad 3 mld zł od podatków. Ulgę możemy uzyskać w momencie składania zeznania podatkowego, wypełniamy określane pola i do 53 tys. zł kosztów możemy sobie odpisać. Jestem przekonany, że będzie to jedna z najbardziej popularnych ulg - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Ulga termomodernizacyjna przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Jak precyzują przepisy, dotyczy to nie tylko budynków wolnostojących, ale też domów w zabudowie bliźniaczej, szeregowej czy grupowej. Nie dotyczy jednak mieszkańców bloków.

Zobacz także: Program "Stop smog". Kto i na co może liczyć? W grze nawet 100 proc. dofinansowania

Ulga polega na odliczeniu wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego od podstawy obliczenia podatku.

Mowa o wydatkach poniesionych m.in. na zakup fotowoltaiki czy kotła gazowego, a także materiałów budowlanych wykorzystanych do termomodernizacji. To również dopłaty na wymianę okien, drzwi czy ocieplenia.

Dotyczy to jednak wyłącznie remontu już istniejącego budynku. Z ulgi termomodernizacyjnej nie można korzystać w przypadku budynku będącego w budowie.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Autor: OPM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić