Renta alkoholowa w Polsce. Ile wynosi świadczenie dla uzależnionych?

262

Renta alkoholowa to świadczenie dla osób, które zmagają się z uzależnieniem. Często nie mogą one podjąć pracy zarobkowej, dlatego mogą liczyć na wsparcie finansowe. Aby otrzymać rentę alkoholową, trzeba spełnić kilka warunków. Poniżej opisujemy, ile wynosi świadczenie i co trzeba zrobić, by je otrzymać.

Renta alkoholowa w Polsce. Ile wynosi świadczenie dla uzależnionych?
Renta alkoholowa w Polsce (Getty Images, Juana Mari Moya)

Coraz więcej osób w Polsce traci życie z powodu uzależnienia alkoholowego. Jak podaje Poradnik Zdrowie, w ciągu 10 lat liczba zgonów z powodu alkoholu wzrosła dwukrotnie. Średnia to to 3,6 na 100 tys. osób w całej Europie. W Polsce ten wskaźnik wynosi 10 na 100 tys., co plasuje Polskę na niechlubnym drugim miejscu. Tylko w Słowenii wedle danych Eurostatu umiera więcej - 17,2 osób na 100 tys.

Renta alkoholowa dla uzależnionych. Kto może ją otrzymać?

Osoby zmagające się z chorobą alkoholową bardzo często nie mogą znaleźć zatrudnienia. Schorzenia związane z funkcjonowaniem organizmu lub problemy natury psychicznej nie pozwalają na podjęcie stałej pracy zarobkowej.

Z myślą o nich w Polsce funkcjonuje tzw. renta alkoholowa. Jest to świadczenie dla osób, które utraciły zdolność do podjęcia pracy zarobkowej. Aby otrzymać rentę alkoholową, trzeba spełnić określone warunki. Znaleźć je można na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS zapowiada rewolucję w emeryturach. Stać nas na to? Ekspert: to wywali system emerytalny

Zgodnie z wytycznymi osoba ubiegająca się o rentę alkoholową musi być osobą niezdolną do pracy zgodnie z orzeczeniem lekarza, musi posiadać wymagany i odpowiedni do wieku staż ubezpieczenia, a niezdolność do pracy musiała powstać w trakcie okresów składkowych lub nieskładkowych, które zostały wskazane w ustawie emerytalnej lub w ciągu 18 miesięcy od ich ustania. O niezdolności do pracy decyduje lekarz orzecznik lub komisja lekarska.

Warto dodać, że ostatni z trzech wymogów nie obowiązuje, jeśli jest się całkowicie niezdolnym do pracy i jednocześnie ma się co najmniej 20-letni staż ubezpieczeniowy (w przypadku kobiet) lub 25-letni staż ubezpieczeniowy (w przypadku mężczyzn).

Jeśli osoba ma prawo do emerytury z FUS lub spełnia się warunki do uzyskania emerytury, to ZUS nie może przyznać prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Renta może być przyznana na stałe lub na wskazany okres.

Ile wynosi renta alkoholowa?

Jak podaje Polsat News, 1 marca tego roku nastąpiła ostatnia nowelizacja, która wprowadziła nową wysokość świadczenia. Dla osoby u której stwierdzono całkowitą niezdolności do pracy, wysokość renty wynosi 1588,44 zł. Osoba, u której stwierdzono częściową niezdolność do pracy, otrzymuje 1191,33 zł.

Autor: RST
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić