o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac. PRC
|

Rewolucja w urlopach. Ojcowie dostaną swoje dwa miesiące "rodzicielskiego"

2
Podziel się

Zgodnie z unijną dyrektywą, którą mamy obowiązek wdrożyć do sierpnia 2022 r., co najmniej dwa miesiące rodzicielskiego musi przysługiwać wyłącznie mężczyznom. Jeśli nie zostaną wykorzystane - przepadną. Ojciec nie może oddać swojej części matce.

Mężczyźni zyskają prawo do dodatkowych 2 miesięcy z dzieckiem.
Mężczyźni zyskają prawo do dodatkowych 2 miesięcy z dzieckiem. (Flickr)
bEKwdTHF

Dzięki dyrektywie UE mężczyźni zyskają swoje dwa miesiące urlopu "rodzicielskiego" - pisze portal money.pl. Polska ma tylko dwa lata, aby opracować odpowiednie rozwiązania. Rozwiązanie bowiem ma zostać wdrożone do sierpnia 2022 roku.

"Tacierzyńskie" w Polsce. Jakie przepisy obowiązują aktualnie?

Zgodnie z polskim Kodeksem pracy ojcu przysługuje obecnie jedynie dwutygodniowy urlop, który może wykorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, nie krótszych niż tydzień.

bEKwdTHH

Prócz tego teoretycznie mógłby również wykorzystać do 32 tygodni urlopu "rodzicielskiego". W praktyce jednak w większości przypadków to kobiety wykorzystując ten urlop, a nie mężczyźni.

"Tacierzyńskie" po europejsku. Nowe przepisy UE

Bruksela chce jednak, aby każdemu rodzicowi przysługiwało prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze czterech miesięcy do wykorzystania przed osiągnięciem przez dziecko określonego wieku, maksymalnie ośmiu lat. Jak pisze money.pl oznacza to, że matki nie będą mogły skorzystać z okresu opieki przysługującego ojcom, jak to jest obecnie.

Zobacz także: Obejrzyj: Urlop Tacierzyński: cechy idealnego fotelika samochodowego
bEKwdTHN

Mimo początkowych zapewnień rząd nie wydłuży urlopu rodzicielskiego, ale skłania się ku rozwiązaniu, które wydzieli z całości urlopów dla rodziców część wyłącznie dla ojców. Kłopot w tym, że to jednocześnie skróci wymiar urlopu, z jakiego dotychczas korzystały kobiety. Do wykorzystania pozostanie im bowiem maksymalnie dziesięć miesięcy płatnej opieki po porodzie. Pozostałe dwa miesiące przepadną, chyba, że wykorzysta je ojciec.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKwdTIi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Rafał
rok temu
Rafał do boju , dwóch ojców , dwa urlopy , czekamy .
Poko
rok temu
A Wiązki jednopłciowe ? Gdy jest dwóch ojców ? To dwa urlopy ? Nie może przekazać matce , ale ojcu ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić