Rosyjscy producenci błagają. Chodzi o Facebooka

Producenci żywności w Rosji proszą o zezwolenie na wykorzystywanie na opakowaniach logotypów Facebooka i Instagrama, które są w Rosji uznane za "organizacje ekstremistyczne". Jak tłumaczą, ich wymiana doprowadziłaby do zamknięcia przedsiębiorstw przez ogromne wydatki.

Rosyjscy producenci błagają. Chodzi o Facebooka
Producenci proszą o pozostawienie log Facebooka i Instagrama (Getty Images, © 2022 SOPA Images)

Prośbę o wykorzystanie logotypów zakazanych w Rosji mediów społecznościowych producenci wystosowali do Rusprodsojuzu - rosyjskiego związku producentów żywności. Jak czytamy w treści, przedsiębiorcy zwracają się do Prokuratury Generalnej z prośbą potwierdzenie ich prawa do używania logo Facebooka i Instagrama na opakowaniach.

Przedsiębiorcy muszą usunąć logo Facebooka?

Jak pisze "Kommiersant", Rusprodsoyuz zaczął otrzymywać prośby od dostawców i sieci handlowych w tym tygodniu, kiedy firmę Meta — właściciela Facebooka i Instagrama — uznano za "organizację ekstremistyczną".

Przedsiębiorcy dodają, że gdyby musieli teraz wymienić wszystkie opakowania, wiązałoby się to z ogromnymi wydatkami, co spowodowałoby zamknięcie przedsiębiorstw. W apelu czytamy, że od początku tego roku ceny opakowań z polimerów i tektury wzrosły o 65-95 proc.

Żaden z uczestników łańcucha dostaw nie rozumie, czy drukowanie logotypów sieci społecznościowych Mety na opakowaniach towarów to naruszenie prawa - czytamy w liście.

Meta "organizacją ekstremistyczną"

W poniedziałek sąd w Moskwie uznał amerykańską firmę Meta za organizację ekstremistyczną i tym samym zakazał działalności jej portali społecznościowych. Zakazane będzie także wykorzystywane logo firmy.

Za jego eksponowanie (np. na drzwiach sklepów czy na okładkach książek) grozi grzywna lub areszt do 15 dni. Natomiast wzywanie do eksponowania symboli "ekstremistów" jest już zagrożone karą do 5 lat więzienia.

"Dyskryminowanie mediów rosyjskich"

Według FSB działania koncernu były skierowane przeciwko Rosji i jej siłom zbrojnym, z kolei Roskomnadzor oskarżał Metę o rozpowszechnianie ekstremistycznych informacji. Już na początku marca Roskomnadzor zablokował Facebooka, uzasadniając to "dyskryminowaniem mediów rosyjskich" na platformie.

Zobacz także: Były ambasador o groźbach Putina. "Niesłychanie groźny poker"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić