Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. OKT
|
aktualizacja

Ruszają kontrole, sypią się kary. Ogromne zmiany w sklepach

140
Podziel się:

Państwowa Inspekcja Pracy zaprezentowała plan pracy na nadchodzące 2 lata. W przyszłym roku, w związku z zaostrzeniem zakazu handlu, to właśnie sklepy znajdą się pod specjalnym nadzorem PIP-u. Już teraz zapowiedziano 350 kompleksowych kontroli w placówkach handlowych. Urzędnicy będą przyglądać się zatrudnianiu pracowników w święta i niedziele niehandlowe

Ruszają kontrole, sypią się kary. Ogromne zmiany w sklepach
PIP zapowiada kontrole w sklepach. Czy należy spodziewać się kar? (PAP, Grzegorz Michałowski)

Wiadomości Handlowe wskazują na dokument opublikowany przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP). Zgodnie z informacjami, które znalazły się w "Programie PIP na lata 2022 - 2024) urzędnicy planują ruszyć z masowymi kontrolami do sieci handlowych. Celem kontroli jest ocena przestrzegania przepisów prawa pracy oraz zapewnienia bezpieczeństwa technicznego pracownikom, do czego obliguje pracodawcę Kodeks Pracy.

Zobacz także: Zakaz handlu w niedziele zaostrzony. „Nasi pracodawcy są bardzo kreatywni”

Śmieciówki pod specjalnym nadzorem

Jak można przeczytać w dokumencie, kontrole będą weryfikowały m.in zasadność zatrudniania na umowach cywilnoprawnych, przestrzegania czasu pracy, czy terminowości wypłat oraz ich zgodności z realnie przepracowanym przez pracowników czasem.

W związku z nieprawidłowościami ujawnionymi w latach poprzednich, szczególna uwaga zostanie skierowana m.in. na: prace transportowe, respektowanie obowiązujących norm w zakresie ręcznego przemieszczania ciężarów; magazynowanie; bezpieczeństwo eksploatacji instalacji i urządzeń technicznych; stan oraz wyposażenie obiektów i pomieszczeń pracy, a także zaplecza socjalnego - można przeczytać w dokumencie.

Jak wskazują Wiadomości Handlowe, kontrole będą nastawione głównie na sklepy wielkopowierzchniowe, jednak wybór lokalizacji będzie zależny od kilku czynników. Między innymi na to, czy kontrola padnie na dany sklep wynikać ma ze skarg składanych do PIP-u, medialnych doniesień oraz wstępnego rozpoznania, jakiego dokonają urzędnicy.

Handel w niedzielę pod lupą

W kontekście "roku z handlem" w Państwowej Inspekcji Pracy nie sposób wspomnieć o zaostrzeniu zakazu handlu, który ma zacząć obowiązywać już od lutego. Zgodnie z podpisaną przez Andrzeja Dudę nowelizacją ustawy dużo trudniej będzie otwierać sklepy metodą na placówkę pocztową. Placówki handlowe będą musiały udowodnić, że usługi pocztowe stanowią co najmniej 40 proc. ich przychodów.

Z przepisów o zakazie handlu wyłączone zostały m.in. poczty, księgarnie, kioski, stacje benzynowe oraz cukiernie. Czy i tym razem sieci handlowe znajdą lukę w przepisach, która pomoże im otwierać swe podwoje dla spragnionych zakupów klientów?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(140)
Zocha
5 miesięcy temu
Niech przyjadą do Rypina,sklepy KDSH-dziadostwo jak chyba nigdzie w Polsce.Praca po 12 godzin w niedziele za gołą stawkę,płaca poniżej najniższej krajowej bo szef w komitywie z władzami miasta,zawsze mówią-to da się załatwić,ominiemy to,wyzysk jak w XIX wieku.Sprawdźcie to,bo widać że PIP też z nimi w zmowie.
Łukasz
5 miesięcy temu
Szkoda, że będą to sklepy osiedlowe, a nie korpo biedry
Polak
5 miesięcy temu
350 kontroli przez 3 lata na 200 tys sklepów? Mają rozmach...
CtM
5 miesięcy temu
księgarnie??! 🤷🏻🤷🏻🤷🏻
PIPa out
5 miesięcy temu
opresyjne państwo, za naszą kasę
Sloninka
5 miesięcy temu
Kontrolowac, karac, gnebic. Aparat panstwowy to jakas banda czy co?
kriss
5 miesięcy temu
Handel będą kontrolować, a co z innymi co pracodawca sobie wymyslił że pracują w tygodniu na 3 zmiany a dodatkowo w sobotę dniówka i popołudniówka oraz niedziela od 18 do 6 rano w poniedziałek. Czy te osoby są gorszego sortu ? W takim przypadku jak dobrze pójdzie to jest 1 lub 2 dni wolne w miesiącu a i tak nie zawsze bo ludzi brakuje i wołają o nadgodziny ( jak się nie zgodzisz to wielce obrażeni a pózniej już działają złosliwie wobec osób które odmówiły
Mart74
5 miesięcy temu
łatanie budżetu, będą kara i mandaty
geo
5 miesięcy temu
Chodi o interwencionizm panstwa w każdej dziedzinie ,taki trend. Nic nie zrobicie ,bo to zaczyna działać na całym świecie .
Mechanik
5 miesięcy temu
PIP, Sanepid i służby Bhp niech skontrolują wszystkie budowy i zakłady gdzie są zatrudniani Ukraińcy pracujący na czarno
Cyrk debili
5 miesięcy temu
Niech wpuszczą do sklepów towarzysza Glinę, on wie jak rozpirdolić wszystko do czego się dotknie. To taki wymarzony minister prezesika. A ordojuris niech sprawdzi inspektorów, czy już byli w kościele i czy mają pozwolenie od biskupa na pracę w niedzielę
Prawdziwy Pol...
5 miesięcy temu
Towarzysze z. PiSu przeginają palę w każdej dziedzinie...to gorsza zaraza niż covid
PePe
5 miesięcy temu
oho, panstwo z dykty wydalo z siebie ryk! ciekawe czy ktos sie przestraszyl? fikcyjne niedziele niehandlowe, kontrole zapowiadane na 3dni wczesniej, a kary tylko dla drobnych sklepikarzy, sieciowki bezkarne. Jednak ta dykta to zbyt dobry material na to panstwo, moze karton albo papier bardziej pasuje?
dosiego
5 miesięcy temu
absurdem jest, że ktoś traktuje sprzedaż jako przedsiębiorcy. Na działalność wydaje się zezwolenie. Ciężko obecnie, ale jestem za pełnym przestrzeganiem przepisów i WYWIESZONYCH GODZIN. Godziny może każdy ustalić dowolne i przestrzegać, w oparciu o społeczność, na zasadzie dobrej działalności. Jeżeli chleba nie będzie, wywiesić. Dlaczego ma ciągle brakować makowca, drożdżówek, a np. jakiś placek jest? Sklep piekarni otwarty 4 godziny, na półkach pusto i nic nie pieką.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić