Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac. WZI
|

Kalendarz niedziel handlowych 2022. Zakaz handlu będzie zaostrzony

6
Podziel się

W 2022 roku czeka nas tylko 7 niedziel handlowych. Będą poprzedzały długie weekendy, święta państwowe i narodowe. Co więcej, od przyszłego roku obowiązywać będzie zaostrzenie zakazu handlu. Można się spodziewać, że część sieci handlowych przestanie obchodzić przepisy i zamknie swoje placówki, dlatego niedzielne zakupy będą utrudnione.

Kalendarz niedziel handlowych 2022. Zakaz handlu będzie zaostrzony
Niedziele handlowe w 2020 r. (WP, Łukasz Kuczera)

W przyszłym roku pierwsza niedziela handlowa wypadnie już 30 stycznia. Na kolejną będzie trzeba jednak poczekać do Wielkanocy.

Niedziele handlowe wypadają w przyszłym roku:

  • 30 stycznia 2022 r.
  • 10 kwietnia 2022 r.
  • 24 kwietnia 2022 r.
  • 26 czerwca 2022 r.
  • 28 sierpnia 2022 r.
  • 11 grudnia 2022 r.
  • 18 grudnia 2022 r.
Zobacz także: Obniżka akcyzy na paliwa. Stacje na tym zarobią?

Zaostrzenie zakazu handlu

W przyszłym roku niedziel handlowych będzie siedem, czyli dokładnie tyle, ile w tym roku. W praktyce jednak niedzielne zakupy będą trudniejsze, bo już w lutym w życie wejdą przepisy zaostrzające zakaz handlu.

Do tej pory część sieci handlowych, jak np. Lidl, Biedronka czy Brico Marche, podpisywała umowy z operatorami usług pocztowych, co pozwalało wybranym sklepom pracować w niedzielę jako placówki pocztowe.

Od 1 lutego 2022 roku otwarte będą mogły być tylko te placówki, które mogą wykazać minimum 40 proc. przychodów pochodzących z działalności pocztowej.

Polacy chcą handlowych niedziel

Według sondażu przeprowadzonego przez UCE Research dla Grupy AdRetail, 54,9 proc. Polaków uważa, że sklepy powinny być otwarte w każdą niedzielę, 35,8 proc. jest przeciw, a 9,3 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.

Najmniejsza różnica między zwolennikami i przeciwnikami otwarcia sklepów w niedziele jest na wsiach i w miejscowościach liczących do 5000 mieszkańców. Tam za przywróceniem handlu jest 44,4 proc., przeciwko – 43,8 proc. ankietowanych. Z kolei w miastach od 20 do 49 tys. ludności 61,5 proc. osób opowiada się za zniesieniem ograniczenia sprzedaży, a 26,5 proc. za jego utrzymaniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Postwomen
2 tyg. temu
Pracuje w sklepie spożywczym i niestety zdarza się, że jedyny dzień jaki mam wolny to 2 niedziele w miesiacu, co jest bardzo irutujace. A od pracodawcy nie słysze słowa typu dziękuję, tylko płacę ci za to. Zgadza się dostaje od 200-300zloty za 10 godz. pracy... Ale też jestem człowiekiem, mam rodzinę i chcialabym odpocząć. Roxumiem wszystko, ale tam jak większość tzw ""sieciowek" założono punkt pocztowy i nie ma z niego dochodu... takiego jak w ustawie. Czy ktoś w ogóle kontroluje to... Wątpię. Także moj głos to NIE dla niedziel pracujacych
Gustaw
miesiąc temu
Każdy ma prawo do niedzielnego wypoczynku, sklepy powinny być zamknięte.
Były handlowi...
miesiąc temu
Jestem za zakazem handlu w niedzielę każdy ma prawo do wypoczynku na zakupy mamy inne dni do ich robienia ,jestem ciekawa czy sami chcieli by stać za lada w niedzielę
pawel
miesiąc temu
japie.... niedlugo to z domow zakaz bedzie calkowity wychodzic. dno
Mini strant
miesiąc temu
Rusza ogólnopolska akcja. Za 1 niedzielę bez handlu 1 niedziela z zamkniętymi kościołami.
Andy
miesiąc temu
Myślą że jak zamkną sklepy w niedzielę to naród pójdzie do kościołów. Pozostaje im marzyć.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić