Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KOZ
|

Rząd dopnie swego. Nowy podatek już pewny. "Minimum 15 proc."

72
Podziel się:

W 2023 roku w Polsce zacznie obowiązywać nowy, 15 proc. podatek. Obejmie globalne przedsiębiorstwa, co wynika z międzynarodowych ustaleń. Szczegóły w rozmowie z Polską Agencją Prasową przedstawił wiceminister finansów Jan Sarnowski. Ma być to etap walki z rajami podatkowymi.

Rząd dopnie swego. Nowy podatek już pewny. "Minimum 15 proc."
Jan Sarnowski (Materiały prasowe, Twitter, Ministerstwo Finansów)

136 państw, w tym Polska, wydały wspólne oświadczenie. Wyrażono chęć dalszej współpracy w zakresie nowych zasad opodatkowania największych firm. Do tego grona zaliczono m.in. cyfrowych gigantów. Ma to być podstawa do stworzenia regulacji prawnych.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski wyjaśnił, że porozumienie składa się z dwóch filarów. W ramach pierwszego ponad 125 mld dolarów zysków ze stu największych koncernów będzie re lokowanych do innych krajów.

Dzięki temu największe przedsiębiorstwa będą płacić swoją uczciwą część podatku, niezależnie od tego, gdzie działają i generują zyski - przekazał Jan Sarnowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Drugi filar zakłada walkę z rajami podatkowymi. Oznacza to, że od 2023 roku globalne przedsiębiorstwa będą podlegać przynajmniej 15 proc. podatkowi. Aktualnie tzw. cyfrowi giganci z reguły płacą podatki jedynie w państwie swojej siedziby.

Traci na tym nie tylko Polska, ale też inne kraje, gdzie gros przychodów dla tych firm tworzą np. użytkownicy internetu - wyjaśnił Sarnowski.

Będzie nowy podatek. Wiadomo, jak wykorzystane będą wpływy

Wiceminister finansów zdradził także, na co wykorzystane zostaną wpływy z nowego podatku. Mają one zasilić Skarb Państwa, a następnie zostaną przeznaczone np. na dowolny cel służący obywatelom. Część zasad ma zostać wypracowana na forum Unii Europejskiej.

Jeżeli zagraniczna korporacja w danym kraju płaci efektywny podatek dochodowy poniżej tego progu, to spółka matka tej korporacji dopłaci różnicę w kraju swojej siedziby - wyjaśnił.
Zobacz także: Inflacja nie zwalnia, będzie drożej. Cena drobiu nawet o 25 proc. wyższa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(72)
Wold
7 miesięcy temu
Żeby dać to trzeba zabrać a w kogo to uderzy w nas zwykłych zjadaczy chleba. Każdą podwyżkę podatku i mowy podatek zapłacimy w towarze i cała prawda.
Europejka
7 miesięcy temu
No to chyba trzeba będzie jeszcze więcej za internet płacić, albo za korzystanie z mediów społecznościowych? 😂 Dla prezesów w państwowych firmach to nie żaden problem, ale zwykły zjadać chleba najwięcej straci przez te podwyżki podatków i żywności ☹️
Momo
7 miesięcy temu
No to naprawdę cudownie, korporacjom szykuje się podatki z dwuletnim wyprzedzeniem, A nam z miesięcznym żebyśmy przypadkiem nie byli zaradni i czegoś nie wymyślili żeby się nie dać okraść. To już nie jest państwo to jest organizacja która okrada ludzi zostawiając im grosze na przeżycie. Nie wiem jakim cudem Polska ma być silna skoro Polacy będą oddychać z głodu.
Outsider
7 miesięcy temu
Kolejna Kradzież nazwana podatkiem. Niechcę mieć do czynienia z półświadkiem.
Polski ład
7 miesięcy temu
Polski ład wprowadzamy coraz więcej podatków żeby wszystkim zabrać pieniądze żeby polacy nie mieli za co żyć i niczego się nie dorobili
???
7 miesięcy temu
.... ale Obejtek i jemu podobni piękne pałace będą mieli ... proszę ... a jakie wspaniałe rządowe limuzyny będzie można spektakularnie rozbijać ... BRAWO ... no bo, że przeciętny polak grosza nie zobaczy, a dzieci będą nadal umierać, bo NFZ na refundację leków dla nich nie ma no to chyba nikt nie ma wątpliwości... prawda?
Własny umysł
7 miesięcy temu
" rząd dopnie swego" ? Może nie swego ,tylko mego jednak? Manipulacje dla gawiedzi bezrozumnej,która gotowa podciąć gałąź na której sama siedzi, stracić finansowo z własnego portfela, byleby rzucać się w obronie bilionerow z Doliny Krzemowej,żeby się ścigali,kto najbogatszy z nich. Jak obniżą wam emerytury o 50%(tak jak w Grecji) ci wszyscy giganci z korporacji,gdy nie będzie umów o pracę, tylko same prace zlecone- bez ubezpieczenia,lecz z wysokim podatkiem ( Grecja, Portugalia,Hiszpania),gdy będą podatki ,że idziesz chodnikiem prywatnym,ulicami prywatnymi ,wtedy będzie za późno.PO i lewactwa reszta pracuje dla gigantów i dla swoich prywatnych interesów ,a nie dla was,dla nas. Trolle tu za parę groszy+ wp z o2,onetem ,TVN sieją manipulacje, straszą od kilku lat,czym się da ...i emocje! I ulica,i zagranica,i media.Rozum wam odebrali ,nie wstyd wam?!!! Spójrz w lustro- tam wielkie nic się odbija
Aniol
7 miesięcy temu
To jednak Polska jest rajem.To nie wypada narzekać ze to czy tamto. Jesteśmy w raju🤣🤣
Emeryt
7 miesięcy temu
Okradli mnie na 550 zł z emerytury A ta jest za 2020 r A więc jeszcze mniej warta i oni są uczciwi ?
Foflcns
7 miesięcy temu
Czyli trzeba okradać kogo sie tylko da pod nazwa zaplac podatek bo my tak chcemy ehehehehehe
Joo
7 miesięcy temu
Widzę, że dużo się mądrzy a mało kto zrozumiał kogo ma dotyczyć ten podatek. Chodzi między innymi o gigantów cyfrowych czyli Facebook, Gogle, YouTube itp. Firmy zarabiają niesamowitą kasę na reklamach a podatki płacą gdzie im wygodnie. Zamiast płacić podatek np. tylko w USA będą musiały teraz zapłacić go proporcjonalnie też w krajach w których osiągają dochody. Stracą na tym państwa w których te firmy w tej chwili się rozliczają. Nie wiem dlaczego mielibyśmy na tym stracić. To nie nowy ład gdzie chcą dowalić przedsiębiorcom.
kocia
7 miesięcy temu
gdyby zamiast opowieści o cudach i cudakach uczyliby w szkołach podstaw ekonomi ,to by ten durny Naród ,wiedział ze Producent dokłada VAT ,później przewoźnik ,Hurtownia ,Sklep ,a za wszystko płaci durnowaty niedouczony ,oni wszyscy odpiszą go sobie od podatku
Zxfg
7 miesięcy temu
Każdy powinien wiedzieć, że wszelkie obciążenia podatkowe przedsiębiorstw pokryje zwykły szarak szary obywatel w sklepie, na bazarze, czy u prywatnego lekarza. Nie ma co się cieszyć.
Gośc
7 miesięcy temu
Niech pokaża kto ma konta w rajach podatkowych
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić