Będą pustki przy kasach w sklepach. Kasjerzy przez to trafią na L4

350

Od nowego roku w wykazie chorób pojawi się nowa pozycja. Branża handlowa, która już dziś boryka się z problemami kadrowymi, obawia się, że w przyszłym roku będzie jeszcze gorzej, bo kasjerzy pójdą na zwolnienia przez nieuznawaną wcześniej dolegliwość.

Będą pustki przy kasach w sklepach. Kasjerzy przez to trafią na L4
Kasjerzy masowo ruszą na L4 od następnego roku? (Adobe Stock, Drobot Dean)

Światowa Organizacja Zdrowia już w 2019 roku uznała wypalenie zawodowe za jednostkę chorobową. Od 1 stycznia 2022 roku schorzenie to zacznie figurować w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych - podaje portal kobieta.interia.pl.

Branża handlowa obawia się fali zwolnień

A przez to blady strach padł na właścicieli sklepów. O wypalenie zawodowe bardzo łatwo, gdy spędza się osiem godzin dziennie "na kasie". Diagnozę natomiast w tym wypadku będzie trudniej podważyć - zwraca uwagę portal wiadomoscihandlowe.pl.

Z branży handlowej słychać już obawy o przyszłoroczne braki kadrowe. Świadczą o tym wpisy na forum pracowników Biedronki. Jak donosi portal wiadomoscihandlowe.pl, internauci zapowiadają, że skorzystają z nowej opcji.

Jaka będzie reakcja pracodawców? Trudno się spodziewać. Być może jednak sieci handlowe położą jeszcze większy nacisk na montaż kas samoobsługowych. Niedawno Lidl informował, że zainstalował w swoich sklepach już 3 tys. takich urządzeń. Netto z kolei tego typu kasy montuje w placówkach przejętych po Tesco.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Żeby rozmawiać o wypaleniu zawodowym, trzeba najpierw zrozumieć, czym ono w ogóle jest. Schorzenie to rozumie się przede wszystkim jako niezadowolenie z pracy. Wykonywanie obowiązków służbowych przestaje sprawiać przyjemność i staje się udręką.

Osoba zmagająca się z wypaleniem może odczuwać wyczerpanie fizyczne i psychiczne. Mogą się pojawiać m.in. bóle głowy, złe samopoczucie czy ból brzucha - podaje kobieta.interia.pl.

Zobacz także: Zakaz handlu staje się fikcją. "Solidarność" chce uszczelnienia prawa. Uda się?
Autor: KRO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić