aktualizacja 

Rząd zdecydował. Będą zabierać samochody za jazdę na podwójnym gazie

52

Kierowcy, którzy zostaną przyłapani na jeździe pod wpływem alkoholu, muszą liczyć się z tym, że stracą nie tylko prawo jazy, lecz także samochód. Rząd przygotował już odpowiednie przepisy.

Rząd zdecydował. Będą zabierać samochody za jazdę na podwójnym gazie
Prawo jazdy - zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, bartosz_zakrzewski)

Kierowany przez Zbigniewa Ziobrę resort sprawiedliwości już od dawna przymierzał się do zaostrzenia przepisów drogowych. Dzięki zmianom ma być bezpieczniej. Jednym z pomysłów, który już jest procedowany — pisze "Rzeczpospolita".

Zobacz także: Nowy taryfikator. Policjant: uciec przed "SPEED" jest praktycznie niemożliwe

Będą zabierali samochody

Jak wskazała gazeta, ministerstwo sprawiedliwości chce by kierowcom, którzy zostaną przyłapani na prowadzeniu auta pod wpływem alkoholu, były konfiskowane samochody. Projekt już znajduje się w Rządowym Centrum Legislacji i wkrótce ma wejść w życie.

Jak informuje "Rz" tak rygorystyczne prawo ma być odpowiedzią na dużą liczbę kierowców, którzy decydują się wsiąść za kółko po spożyciu alkoholu.

Pijani kierowcy to plaga

Wiceminister sprawiedliwości Maciej Warchoł przyznał, że policjanci w 2021 r. zatrzymali 99 tys. pijanych kierowców. Wskazał przy tym, że w związku z pandemią wykonano znacznie mniejszą liczbę kontroli niż w latach poprzednich.

Jak sugeruje Warchoł, należy się domyślać, że pod wpływem alkoholu jeździło kilka razy więcej kierowców, mimo że nie można tego potwierdzić w liczbach. To skłania rząd do znalezienia skutecznego sposoby na odstraszenie od jeżdżenia na podwójnym gazie.

Konfiskata to nie wszystko

Zabranie samochodu nie będzie jedyną karą, jaka będzie czekała na jeżdżących pod wpływem alkoholu. Zlikwidowana ma zostać opcja grzybnej lub więzienia w zawieszeniu dla osób, które zostaną przyłapane na jeździe po pijaku kolejny raz.

Autor: OKT
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić