Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

Sądny dzień dla kredytobiorców. Oto jak wzrosną raty

46
Podziel się:

Już 5 października 2022 roku dojdzie do kolejnego spotkania Rady Polityki Pieniężnej, która debatować będzie ws. wysokości stóp procentowi. Biorąc pod uwagę, że nie sprawdziły się prognozy prezesa NBP odnośnie spadającej inflacji, należy się spodziewać kolejnej podwyżki stóp. Miesięczne raty kredytów mogą pójść w górę o ok. 100 zł.

Sądny dzień dla kredytobiorców. Oto jak wzrosną raty
Ważny dzień dla kredytobiorców. Wiemy, o ile wzrosną raty (Adobe Stock, ANNA Stankiewicz)

Jeszcze kilka tygodni temu Adam Glapiński mówił, że "okres wakacyjny to zapewne był punkt zwrotny inflacji". Prezes NBP zapowiadał, że w kolejnych miesiącach wzrost cen w Polsce będzie hamować, przez co kolejne podwyżki stóp procentowych nie będą konieczne. Prognozy Glapińskiego jednak się nie sprawdziły.

W ostatni piątek (30 września) Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja konsumencka w ujęciu rocznym we wrześniu sięgnęła 17,2 proc. Oznacza to, że względem sierpnia ceny towarów i usług poszły w górę o 1,6 proc. W największym stopniu podrożały nośniki energii, bo aż o 44,2 proc. w porównaniu do września 2021 roku.

Ważny dzień dla kredytobiorców. Wiemy, o ile wzrosną raty

Dane zaprezentowane przez GUS były zaskoczeniem dla ekspertów, którzy oczekiwali wrześniowej inflacji na poziomie 16,5 proc. Co więcej, część z nich prognozowała, że faktycznie możemy być świadkami końca cyklu podwyżek stóp procentowych. Niektórzy wskazywali, że czeka nas jeszcze jedna, minimalna korekta.

Jednak rekordowy poziom inflacji, nienotowany w Polsce od ćwierćwiecza, zmusi RPP do kolejnej podwyżki stóp procentowych. Eksperci obecnie nie mają co do tego wątpliwości. Najpewniej korekta wyniesie 25 pkt bazowych.

W kontekście dalszego znaczącego wzrostu inflacji RPP będzie zapewne zmuszona do kontynuacji cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Spodziewamy się kolejnej podwyżki stóp o 25pb i stopy referencyjnej na poziomie 7 proc. - napisali w swojej analizie ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Podobnego zdania są ekonomiści PKO BP i BNP Paribas. "Podwyżka stóp procentowych o 25pb będzie spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym powinna być ona neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji" - ocenili z kolei eksperci Credit Agricole.

Podwyżka stóp procentowych o 25 pkt bazowych oznaczać będzie wyższe raty kredytów - ich wzrost uzależniony będzie od spłacanej kwoty. Polacy muszą się jednak liczyć z podwyżkami rzędu 50-100 zł miesięcznie.

Zobacz także: Bardzo słaby wynik Tuska. "Polityczny styropian"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(46)
...
2 miesiące temu
Przedwczesny artykuł nie uzupełniony, brak podwyżki stóp.
Odwrotny efek...
2 miesiące temu
To nie działa. Zniszczą gospodarkę i Kowalskiego. Podnoszenie daje odwrotny efekt
PiS
2 miesiące temu
Chciałbym aby rządziła Platformowa rura ciekawe co oni by zrobili. Myślicie że Unia jest dobra a kto wymusił na Polsce zamykania kopalń? Pieniądze które dostajemy z uni nie są znikąd to są pieniądze na które składają się wszystkie kraje. Nawet nasz a i tak nie dostajemy, co zrobili Włosi walczą o swoje a nie to co im Niemcy z Holendrami mówią. Inflacja cóż rozdawanie to zły pomysł bo nakręca inflację.
Wal się
2 miesiące temu
Paranoja. Skąd oni biorą te podwyżki ,okradają nas z ciężko zarobionych pieniędzy
Gey
2 miesiące temu
Frank po 15 zł i słoiki wrócą na wiochę podnosić raty na wieś do marchwi słoiki warszawskie
Gość
2 miesiące temu
Narzekamy na rząd,nikt tej bandzie pisowskiej nie ufa,nie zgadzamy się z tym co się dzieje.To jak oni te wybory wygrali.Mało tego,są przekonani że przyszłe wybory mają wygrane.
babcia
2 miesiące temu
Czyli te komentarze lamentu są na wyrost. A nie mówiłam, że pośpiech wskazany przy łapaniu pcheł!
babcia
2 miesiące temu
No i co? Nie sprawdziło się = stopy nie wzrosły, buty zostają te same.
Jebac tych rz...
2 miesiące temu
Złodzieje cholerni podwyżki na wszystko a z czego płacić w tym śmiesznym kraju jak place 2400 to może w końcu powinni pomyśleć żeby podnieść wypłaty a nie ludzi okradac i wszystko windowc w górę w koncu może tym świniom rządu trzeba pensje uciąć a nie jeszcze i dawać... Brak słów co oni robią..niszczą wszystkich...
Dziara
2 miesiące temu
Kraj bez szans Kraj bez przyszłości chory ten polski kraj Dobijanie kredytobiorców nie powstrzyma inflacji tylko wyniszcza obywateli sprzedać wszystko i wyemigrować to jedyny sposób na lepsze jutro
Re
2 miesiące temu
To niech utną sobie wypłaty też i przestaną rozdawać na lewo i prawo
Nikuś
2 miesiące temu
Właśnie spłaciłem 20 tysięcy mogą mnie pocałować
Nikt
2 miesiące temu
Oszukują obywateli i sprawdzają ile jeszcze wytrzymają
Kk3
2 miesiące temu
To mi w ciągu 2 lat rata poszła o 150% do guru masakra co w naszym kraju się dzieje a Ukraińcy mają się lepiej od polskich rodzin masakra
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić