Seniorzy tylko na to czekali. Nowe wieści ws. czternastej emerytury

39

Już wkrótce na konta emerytów trafią kolejne "czternastki". Czy jest szansa, by to świadczenie zostało wprowadzone na stałe? Nowe informacje w tym zakresie przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Seniorzy tylko na to czekali. Nowe wieści ws. czternastej emerytury
Marlena Maląg (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

Seniorzy wyczekują tegorocznych "czternastek". Jednocześnie zastanawiają się, czy jest szansa, by to świadczenie było przyznawane również w kolejnych latach.

Do tej sprawy odnosił się już prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Póki będę mieć na to jakiś wpływ, będę do tego dążył, żeby 14. emerytura, początkowo jednorazowe świadczenie, była stała - zaznaczał.

Teraz natomiast nad tym wątkiem pochyliła się Marlena Maląg. - Będziemy pracować nad nową ustawą - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej w TVP Info.

Aktualna ustawa, który obowiązuje na rok 2022, zakłada, że od 25 sierpnia wypłacamy (14. emeryturę); organy emerytalno-rentowe (...) przygotowane są do wypłaty. Nasi seniorzy nie składają żadnych wniosków, żadnych oświadczeń, tylko w dniu wypłaty emerytury, renty, ta 14. emerytura trafi na ich konto. A kolejny rok, rok 2023, to będą nowe propozycje, będzie to nowa ustawa - dodała.

Czternasta emerytura w 2022 roku. Kiedy przelewy? Ile wyniosą?

ZUS ustalił już wypłaty czternastej emerytury. Pierwsze przelewy zaplanowano na 25 sierpnia. Część seniorów otrzyma środki zatem już pod koniec wakacji. Następne wypłaty przewidziano natomiast na 1, 5, 6, 10, 15, 20 września.

Są jednak też tacy, którzy czternastkę dostaną dopiero w październiku. "Super Express" podaje, że tak stanie się "w przypadku systemu rolniczego, zwłaszcza w przypadku osób otrzymujących świadczenie rzadziej niż raz na miesiąc".

Pełne wsparcie, czyli 1217,98 zł na rękę, dostaną ci emeryci, których regularne świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto.

A co w przypadku tych, którzy dostają więcej niż 2900 zł brutto? "Czternastka" dla takich osób zostanie pomniejszona, zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Zobacz także: Gwiazdy korzystają z wakacji. Wypoczywają na rajskich plażach
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić