Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Seniorzy tylko na to czekali. Nowe wieści ws. czternastej emerytury

32
Podziel się:

Już wkrótce na konta emerytów trafią kolejne "czternastki". Czy jest szansa, by to świadczenie zostało wprowadzone na stałe? Nowe informacje w tym zakresie przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Seniorzy tylko na to czekali. Nowe wieści ws. czternastej emerytury
Marlena Maląg (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

Seniorzy wyczekują tegorocznych "czternastek". Jednocześnie zastanawiają się, czy jest szansa, by to świadczenie było przyznawane również w kolejnych latach.

Do tej sprawy odnosił się już prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Póki będę mieć na to jakiś wpływ, będę do tego dążył, żeby 14. emerytura, początkowo jednorazowe świadczenie, była stała - zaznaczał.

Teraz natomiast nad tym wątkiem pochyliła się Marlena Maląg. - Będziemy pracować nad nową ustawą - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej w TVP Info.

Aktualna ustawa, który obowiązuje na rok 2022, zakłada, że od 25 sierpnia wypłacamy (14. emeryturę); organy emerytalno-rentowe (...) przygotowane są do wypłaty. Nasi seniorzy nie składają żadnych wniosków, żadnych oświadczeń, tylko w dniu wypłaty emerytury, renty, ta 14. emerytura trafi na ich konto. A kolejny rok, rok 2023, to będą nowe propozycje, będzie to nowa ustawa - dodała.

Czternasta emerytura w 2022 roku. Kiedy przelewy? Ile wyniosą?

ZUS ustalił już wypłaty czternastej emerytury. Pierwsze przelewy zaplanowano na 25 sierpnia. Część seniorów otrzyma środki zatem już pod koniec wakacji. Następne wypłaty przewidziano natomiast na 1, 5, 6, 10, 15, 20 września.

Są jednak też tacy, którzy czternastkę dostaną dopiero w październiku. "Super Express" podaje, że tak stanie się "w przypadku systemu rolniczego, zwłaszcza w przypadku osób otrzymujących świadczenie rzadziej niż raz na miesiąc".

Pełne wsparcie, czyli 1217,98 zł na rękę, dostaną ci emeryci, których regularne świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto.

A co w przypadku tych, którzy dostają więcej niż 2900 zł brutto? "Czternastka" dla takich osób zostanie pomniejszona, zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Zobacz także: Gwiazdy korzystają z wakacji. Wypoczywają na rajskich plażach
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(32)
Emeryt
5 miesięcy temu
Podzielili emerytow na lepszych i gorszych. Ten co pracował dłużej nic nie dostanie. Nieroby dostaja wszystko. Gdyby była II waloryzacja zamiast 13 i 14 rząd by dużo zyskał. Głosów napewno nie dostaną od pozostałej ilości emerytow z tak niesprawiedliwa gospodarkę.
Teresa 60
5 miesięcy temu
Teresa 60 Mam nadzieję że wszyscy przy korycie przeczytają mój komentarz i przemyślą te swoje kretyńskie pomysły Mam 71 lat i jestem bardzo pokrzywdzona przez tych co głupio żądza ☹️😂😭
Teresa 60
5 miesięcy temu
Teresa 60 Przepraszam. W mój komentarz wkradły się trzy małe błędy Szlak człowieka trafia Durny żad ściąga na dno Do jednego wora i na taczkę (co dalej wszyscy wiemy)
Emerytka
5 miesięcy temu
Nic nowego nie wnosi ten artykuł. Te informacje znane są emerytom od miesiąca. Wy naprawdę nie macie oczyma pisać???? Wasze dziennikarstwo zeszło na PSY !!!!!
emeryt
5 miesięcy temu
Kiedy II waloryzacja w 2022 r. Emeryci czekają na waloryzacje II w tym roku. Dość mydlenia oczu 13, 14 bo to zaledwie 1200 zł z tego małżeństwo płaci w roku po 619 zł na 500 PLUS czyli razem 1238 zł tzn., że przepada im jedna trzynastka. 14 nie wszyscy dostaną .Mmamy dość odrabiania emerytow ! Sobie po 60 % - 40 % podwyżki, a emerytom waloryzacja 7 % ? Kiedy zwrot II waloryzacji w 2022 r., a nie chore obietnice na 2023 i na 2024 r. Sobie powinniście wziąć podwyżki w 2024 r., a nie wzięliście w 2021 r. I w 2022 r. Jak wam nie wstyd!
emerytka
5 miesięcy temu
Dziwne, że przy 500 Plus nie ma granicy dla bogatych parlamentarzystów i polityków! Natomiast jest przedział dla emerytów! SKANDAL!
Kasia
5 miesięcy temu
Tak... 13ka,14ka,500+ i skończymy jak Grecja... Gratuluje myślenia... Już jesteśmy ruiną...
Wspaniała.
5 miesięcy temu
Uważam, że dla wszystkich seniorów powinna być 13 i 14.ludzie bardzo długo lat przepracowali, a Ci, którzy byli na rentach, że względu na złe zdrowie, ale wcześniej też pracowali. Odprowadza Li składki ZUS pobierane od kwoty podatek. Także żadna to nagroda ta 23 i 14.Tylko jalomuzna. Wy z rządu nie licytuje ie się ile komu. Tylko w swoje kieszenie pchacie miliony. I wiecznie Wam mało. I ciągle się klicicie o pieniądze. Dla ludu pracującego ochlapy. Nie zazdroście młodzi ludzie emerytom. Bo pracowaliśmy po 40 lat ponad i gówno z tego mamy. Żeby nie starczalo na chleb, albo na to, co czasami by się chciało i tylko zostaje popatrzeć na półkę sklepowa albo gdzieś na stare lata wjechać. Bo należało wychować dzieci, a nie chować jak to dzisiaj robi większość, praca i gowniana zapłata od państwa.
Haga
5 miesięcy temu
Sprawiedliwiej byłaby waliryzacja a nie jakieś 13 lub 14 które nie dostaja wszyscy a ponadto emerytury coraz bardziej ubożeją. Waloryzacja być powinna !
Florentyna 24...
5 miesięcy temu
HAŃBA HAŃBA RZĄD POWINIEN SIĘ WSTYDZIĆ ŻE NIE DBA PONIZA EMERYTÓW WSTYD LICZĄ SIĘ TYLKO ICH KONTA I NA EMERYTACH SIĘ BOGACĄ HAŃBA
Fela
5 miesięcy temu
RZĄD ŻYJE Z NASZYCH PODATKÓW I JEGO OBOWIĄZKIEM JEST DBAĆ O LUDZI NIE O SWOJE KORYTA NIE DADZĄ WALORYZACJI BOJĄ SIĘ ŻE IM NIE STARCZY ŻEBY NA KONIEC SIĘ W BOGACIC
Iwe
5 miesięcy temu
To są ochłapy resztki co im ze stołu spadną.Dajcie nam przynajmniej raz taka premie jak wy w rządzie sobie bierzecie!!!!A po drugie zróbcie porządną rewaloryzację ,
Klarysa
5 miesięcy temu
Znowu podzielili Polaków! Bandyci! Czy jestem gorsza bo lepiej zarabiałam, dłużej pracowałam? Wychodzi na to, że tak! Bo nie dostanę tej 14tki. Dlaczego nie dadzą w zamian waloryzacji? Bo to się tym nieukom nie opłaca !
Klarysa
5 miesięcy temu
Znowu podzielili Polaków! Bandyci! Czy jestem gorsza bo lepiej zarabiałam, dłużej pracowałam? Wychodzi na to, że tak! Bo nie dostanę tej 14tki. Dlaczego nie dadzą w zamian waloryzacji? Bo to się tym nieukom nie opłaca !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić