To już przesądzone. Takie będą od 2023 roku ceny alkoholu i papierosów

152

Polacy muszą przygotować się na kolejne podwyżki. Już w 2023 roku wzrośnie akcyza na artykuły tytoniowe i alkoholowe. Podwyżka jest przesądzona, więc nie ma co się łudzić, że coś w tej materii nagle się zmieni.

To już przesądzone. Takie będą od 2023 roku ceny alkoholu i papierosów
Papierosy będą droższe (Pixabay)

Pod koniec 2021 roku przeforsowana została ustawa, na mocy której stopniowo podnoszone są stawki akcyzy m.in. na alkohol i papierosy. Pierwsze podwyżki pojawiły się już w tym roku. Kolejne będą wdrażane regularnie aż do 2026 roku. Urzędnicy oficjalnie tłumaczyli, że to wszystko z troski o zdrowie Polaków.

Podwyższenie stawek akcyzy na napoje alkoholowe ma przede wszystkim na celu ograniczenie spożycia używek przez konsumentów. Dostępność alkoholu w Polsce jest zbyt duża, a biorąc pod uwagę czynnik inflacyjny, bez podwyższenia stawek akcyzy przystępność cenowa napojów alkoholowych cały czas by rosła - podkreślono w uzasadnieniu do nowych przepisów.

Zaznaczono też, że "podwyższenie stawek akcyzy na tytoń do palenia, papierosy oraz cygara i cygaretki, począwszy od 2023 r., ma przede wszystkim ograniczyć spożycie ww. wyrobów przez konsumentów, w tym szczególnie przez osoby nieletnie. Podwyższenie akcyzy w tym okresie na susz tytoniowy jest konsekwencją podwyżki na tytoń do palenia".

O ile wzrosną ceny alkoholu i papierosów?

W 2021 roku akcyza na alkohol podniesiona została o 10 proc. W kolejnych latach ma rosnąć o 5 proc., a w przypadku artykułów tytoniowych i wyrobów nowatorskich - o 10 proc.

Jakie ceny będziemy mieli po podwyżkach w 2023 roku? 0,5 l wódki podrożeje z 23,50 zł do 24,40 zł. Piwo 0,5 l kupisz za 2,90, zamiast za 2,86 zł. Paczkę papierosów 20 szt. nabyć będzie można średnio za 42 gr więcej niż obecnie. Średnia cena tytoniu do palenia 100 g ulegnie podwyższeniu o około 4,15 zł.

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić