Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac.
Natalia Kurpiewska
|

Sklepy mają dość. Tak zakupy robią seniorzy. "To się musi zmienić"

38
Podziel się

Godziny dla seniorów były nam już znane z wiosennego lockdownu. Teraz obowiązują w kraju od dwóch tygodni i wywołują wiele głosów niezadowolenia. Branża handlowa chce, by rząd całkowicie z nich zrezygnował.

Sklepy mają dość. Tak zakupy robią seniorzy. "To się musi zmienić"
Branża handlowa chce, aby rząd zrezygnował z godzin dla seniorów (GETTY, Sergei Savostyanov/TASS, Sergei Savostyanov)
bETuGeKZ

Godziny dla seniorów nie są nam obce, bo znamy je już z wiosennego lockdownu. Wtedy obowiązywały przez kilka tygodni.

Rząd zdecydował wdrożyć ten pomysł ponownie przy rosnącej liczbie zakażeń koronawirusem jesienią. Rozwiązanie ma jednak wielu przeciwników - zwłaszcza w branży handlowej.

bETuGeLb

Problem jest taki, ze w godzinach 10:00-12:00, gdy tylko seniorzy są uprawnieni do odwiedzania sklepów, właściciele... tracą. Sklepy nierzadko stoją puste, a tuż po południu robi się naprawdę ciasno.

Zobacz także: Wirus nie zniknie. Utrudnienia nawet do wiosny

Godziny dla seniorów były też źródłem kpin i śmiechów, bo ustawodawca nie przewidział, że przepisy tak naprawdę będą też obowiązywać... w sklepikach szkolnych. Błąd ostatecznie został naprawiony.

bETuGeLh

Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu, powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że puste sklepy przez dwie godziny to wielkie straty dla przedsiębiorców, a co za tym idzie, dla budżetu państwa, gdyż sklepy płacą niższe podatki. W ocenie sklepów godziny dla seniorów "powinny się zmienić".

W których sklepach obowiązują godziny dla seniorów?

Przypomnijmy, że godziny dla seniorów od 15 października funkcjonują w obiektach handlowych lub usługowych, których "przeważająca działalność" polega na sprzedaży:

bETuGeLi
  • żywności;
  • produktów kosmetycznych;
  • artykułów toaletowych;
  • środków czystości;
  • produktów leczniczych;
  • wyrobów medycznych;
  • środków spożywczych specjalnego przeznaczenia;
  • żywieniowego.

Warto też pamiętać, że godziny dla seniorów obowiązują również na poczcie. Od poniedziałku do piątku między 10:00, a 12:00 paczkę mogą nadać tylko emeryci, jednak w weekendy przepis ten nie obowiązuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETuGeLC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
Ata
11 miesięcy temu
Mam 10 miesięczną córkę, która musi o odpiwiedniej porze dostać obiad. Nie jestem w stanie ogarnąć zakupów przed godz. 10 z małym dzieckiem, a o godz. 12 muszę już robić obiad żeby zdążyć. Ludzie mający na popołudniowe zmiany mają ten sam problem. Nikt o nas nie pomyślał...
Łomatko
rok temu
Godziny dla seniorów 12.30 apteka na 5 osób 4 starsze. Jedna pani zajmuje się seniorka przez 15 minut bo ta nie pamięta pinu do karty. Dramat. Wyszłam na zakupy na 30 minut wróciłam po 1.5 godzinie, ponieważ ta sama pani blokowała jeszcze kasę w kiosku i sklepie z wędlinami.
Kora
rok temu
Pracuję w sklepie i uważam, że godziny dla seniorów to poroniony pomysł. Stare babki i dziadki łażą po sklepie cały dzień - od 6.00 do 22.00 i na pewno nie jeden raz w ciągu dnia. Rekordziści potrafią przychodzić na zakupy nawet 5-6 razy dziennie. Oczywiście maska na brodzie, bo przecież ten cały wirus to bujda. Tak, że ten....
bETuGeLD
gnago
rok temu
brednie z tym zakazem, bo emeryci co świt to gnają do sklepiku , a jak jest przerwa dla pracujących o 10 tej to dla nich sklepy zamknięte. Mimno że puste bo zgredy zakupy wcześniej zrobili
qqq
rok temu
Daleko szukać. Mój tato - gość po 70-ce- śpi do 11. Zanim się "ogarnie" jest 12 albo i dalej. Wtedy wyrusza na zakupy.
poseł
rok temu
To absurd, powinno być od 9:57 do 12:11.
koko
rok temu
a jak mają robić zakupy , w biegu, skuleni - chory tytuł
col
rok temu
Nawet duże markety (w mniejszych miastach) stoją puste w tych godzinach żeby 2 babcie mogły spokojnie robić zakupy.
...
rok temu
Po co godziny dla seniorów? Seniorów można spotkać cały dzień w sklepach...
Do pazernych
rok temu
Bo tylko kasa się liczy !
Hgg
rok temu
Obłęd. Jestem nauczycielka i pracuje w przedszkolu. Nie mogę zapalić zniczy 1 listopada będąc na powietrzu, ale już w poniedziałek mogę przebywać w zatłoczonej sali z dziećmi bez maseczek.
ewa
rok temu
ja chodze na zakupy zawsze około 11 nie wazne czy pandemia czy nie wtedy zawsz nie ma scisku i jest swierzy towar na warzywniku i na h -i nam te godziny moi znajomi wedruja po sklepach juz od 7 rano ostatnio kupili 10 paczek papieru toaletowego ja im mówie ze w korona wirusie jest gorączka anie SRACZKA
Mariusz
rok temu
Kolejny bzdurny przepis
bETuGeLv
Senior 71
rok temu
Wolalbym zakupy na otwarcie sklepu kiedy jest prswie pusto
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić