oprac. Natalia Kurpiewska| 
aktualizacja 

Sejm poparł dopłaty do czynszów. Do wzięcia 1500 zł na mieszkanie

8

W trakcie środowych obrad Sejm przyjął tzw. społeczną część pakietu mieszkaniowego. Co to oznacza? Chociażby dopłaty do czynszu. Trzeba jednak spełniać kilka warunków.

Sejm poparł dopłaty do czynszów. Do wzięcia 1500 zł na mieszkanie
Sejm przyjął część pakietu mieszkaniowego (WP, Mateusz Madejski)

W środę na obradach Sejm przyjął społeczną część pakietu mieszkaniowego. Przeszło prawie jednogłośnie, bo 430 postów było za, 3 przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.

Co nowego znajdziemy w przepisach? M.in. powołanie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM-y).

Są to spółki, które działają w porozumieniu z samorządem - budują i wynajmują mieszkania z przystępnym czynszem. Jest to propozycja alternatywy dla tych, których nie stać na wzięcie kredytu mieszkaniowego.

Dofinansowanie z pakietu otrzymają albo SIM-y, albo istniejące już Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS). W ramach nowo utworzonego rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, gminy mogą się ubiegać o 1,5 mld zł, jeśli tylko będą chciały wesprzeć budownictwo społeczne.

Zobacz także: Tak wyglądałby całkowity lockdown. Decyzja zapadnie w piątek

W przypadku TBS wsparcie będzie mogło wynieść maksymalnie 10 proc. planowanej inwestycji. SIM-y zaś mogą liczyć na maksymalnie 3 mln złotych.

Dopłaty do czynszów

Inwestycje w ramach SIM i TBS to jednak melodia przyszłości. Za to już teraz na wsparcie mogą liczyć także najemcy mieszkań w każdej możliwej formie

Dopłaty będą mogły wynieść do 75 proc. czynszu, maksymalnie 1500 złotych. Aby dofinansowanie otrzymać, należy złożyć w gminie do końca 2020 roku specjalny wniosek.

Rozpatrzeniem dokumentu zajmie się Krajowy Zasób Nieruchomości. Będzie miał na to 60 dni.

Dofinansowanie dla każdego?

Dopłaty jednak nie obejmują wszystkich zainteresowanych, bo trzeba spełniać specjalne warunki.

M.in. wsparcie finansowe skierowane jest do osób, które zanotowały spadek dochodów przez pandemię. I taki warunek trzeba też spełnić - dopłatę dostaną osoby, które przez skutki wywołane obecnością koronawirusa, straciły przynajmniej 25 proc. dochodu. Dodatkowo trzeba spełniać warunki tradycyjnego dodatku mieszkaniowego. 

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić