Specjalny rządowy dodatek. Sprawdź, ile ci się należy

411

Dodatek osłonowy, czyli jeden z najbardziej namacalnych elementów rządowej tarczy antyinflacyjnej nie będzie taki sam dla wszystkich. Rząd postanowił, że niektórzy Polacy dostaną więcej niż inni. Kto jest szczęśliwcem i może liczyć na ekstragotówkę?

Specjalny rządowy dodatek. Sprawdź, ile ci się należy
Mateusz Morawiecki zapowiadał tarczę antyinflacyjną i dodatek osłonowy. Okazuje się, że będą obowiązywały dwie stawki (East News, Jacek Dominski)

Tarcza antyinflacyjna to rządowy projekt, którego celem jest złagodzenie cenowego szoku, jaki wielkimi krokami nadciąga nad Polskę i Polaków. Za wysokie ceny odpowiada m.in. najnowsza decyzja Urzędu Regulacji Energetyki, zgodnie z którą od nowego roku gaz w naszych domach podrożeje nawet o połowę, a prąd o blisko 40 proc.

Rządowe plany na inflację

Aby walczyć z szalejącą drożyzną rząd zdecydował się czasowo obniżyć podatek akcyzowy oraz VAT na nośniki energii, jednak jak wylicza Radio ZET, na niewiele się to zda. Zgodnie z przytoczonymi informacjami, przeciętna rodzina "zyska" od 30 do 60 zł na obniżeniu cen prądu, jednak skala podwyżek to nawet 300 zł, zatem realnie prąd podrożeje o maksymalnie 270 zł.

Zobacz także: Będzie kolejny lockdown? "Jest ryzyko trudniejszych decyzji

Z kolei obniżka podatków na gaz pozwoli "zyskać" od 17 do 376 zł, jednak tutaj przeciętna rodzina musi liczyć się z podwyżkami sięgającymi nawet do 2500 zł, zatem realnie odczuwalna podwyżka, już po obniżeniu podatków, wyniesie około 2125 zł.

Dodatek osłonowy ma osłodzić życie

Pomocą dla Polaków zmagających się z codziennością rosnących cen ma być dodatek osłonowy. Rząd postanowił wypłacać Polakom pieniądze na przetrwanie trudnych chwil. Do wzięcia będą dodatki od 400 do 1437,50 zł.

Nie wszyscy wezmą je jednak w takiej samej kwocie. Okazuje się, że na specjalnej pozycji znalazły się osoby, które wciąż używają do ogrzewania domów pieców na węgiel.

Ile można dostać dodatku? Wysokość uzależniona jest od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo domowe i średniego dochodu na mieszkańca:

Liczba os. w gosp. domowym

Maksymalny dochód na os.

Wysokość dodatku mieszkanie niewęglowe

Wysokość dodatku, mieszkanie ogrzewane węglem

1

do 2100 zł

400

500

2-3

do 1500 zł / osoba

600

750

4-5

do 1500 zł / osoba

850

1062,50

6+

do 1500 zł / osoba

1150

1437,50

Jak dodaje Radio ZET przy wypłacie dodatku osłonowego obowiązywać ma zasada "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że osoby, które przekraczają kryterium dochodowe nie stracą prawa do dodatku, jednak kwota przekroczenia będzie zmniejszała kwotę wypłaty dodatku osłonowego.

Rząd informuje, że według jego wyliczeń, dodatek osłonowy trafi do 6,8 mln gospodarstw domowych.

Autor: OKT
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić