o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Spór o niedziele niehandlowe. Przedsiębiorcy próbują przekonać rząd do zmian

25
Podziel się

Przedstawiciele biznesu apelują do rządu o zawieszenie zakazu handlu w niedzielę do końca tego roku. Weto w tym temacie składają związki zawodowe. Ale nie wszystkie.

Niedziele staną się znów handlowe? Trwają negocjacje w tej sprawie.
Niedziele staną się znów handlowe? Trwają negocjacje w tej sprawie. (WP)
bDYLRIkB

Rada Dialogu Społecznego apeluje do rządu, by zawiesił zakaz handlu w niedzielę do końca roku. Jak tłumaczą przedsiębiorcy, pomoże im to zrekompensować skutki pojawienia się koronawirusa w Polsce.

Biznes narzeka przede wszystkim na restrykcje sanitarne, które ograniczają liczbę klientów w sklepach. Podnoszą również kwestię, że galerie handlowe były zamknięte przez niemal dwa miesiące, przez co punkty wewnątrz nie przynosiły żadnego zysku.

W ocenie przedsiębiorców wszystkie kłopoty rozwiąże dodatkowy dzień handlowy w tygodniu. Po pierwsze: dzięki temu rozładuje się zbierające się tłumy kupujących w innych dniach. Po drugie: niedziela handlowa gwarantuje dodatkowe etaty, co pozwoli utrzymać miejsca pracy i powstrzymać wzrost stopy bezrobocia.

bDYLRIkD

Zobacz też: Galerie handlowe niczym outlety. "Już dawno pożegnaliśmy się z dodatnim wynikiem finansowym"

Z tym stanowiskiem nie zgadzają się związki zawodowe. Przedstawiciele "Solidarności" w rozmowie z money.pl mówią wprost: nie ma mowy, by handel w niedzielę powrócił.

Związkowcy tłumaczą to m.in. przemęczeniem pracowników, którzy już teraz pracują często po 12 godzin dziennie. Wskazują też, że przecież sklepy w niedzielę mogą być otwarte - wystarczy, że za ladą staną ich właściciele.

bDYLRIkJ

Jest jednak jeden związek, który takiego stanowiska nie podziela. To przedstawiciele związków zawodowych OPZZ, którzy nie są wprost przeciwni pomysłowi, ale oczekują gwarancji socjalnych dla pracowników, które miałyby być zapisane w ustawie.

Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji. Konsultujemy nasze stanowisko w regionach - wyjaśnia Andrzej Radzikowski, przewodniczący związków zawodowych OPZZ w rozmowie z money.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYLRIle
KOMENTARZE
(25)
wolnosc
5 miesięcy temu
Nigdy nie chodzę na zakupy w niedziele i święta i nie mam z tego powodu problemów, ale pamiętam czasy gdy w sobotę sklepy były otwarte do 13 godziny i też ludzie nie robili z tego problemu, ale dzisiaj liczy się tylko swoje wygodnictwo, a nie to by w miarę wszystkim żyło się lepiej.
wolnosc
5 miesięcy temu
A może niech wszystkie biura pracują w niedzielę,ministerstwa urzędy itp.
Brak słów
11 miesięcy temu
Wola i słowa wszystkich się nie liczą . WAŻNE co ma w tym temacie do powiedzenia .... przebrany na czarno lub w ... pur-purę .Nie rządzący a oni decydują gdzie mają być w niedzielę wydane pieniądze podatnika niezależnie czy ktoś wierzy w opowiadane przez nich bajki czy nie .
bDYLRIlf
zdziwiony
12 miesięcy temu
co te solidaruchy pieprsą? 2 miesiące pracownicy odpoczywali,o kim oni mówia gdzie ci ludzie przemęczeni? przeciez jest harmonogram czasu pracy ,kodeks pracy,kłamastwa wam wciskają w imie swoich interesów
Cynik
12 miesięcy temu
Tym co pracują w niedziele dajcie wolne soboty. Będzie Bóg zadowolony i cały KK, bo to sobota jest siódmym dniem od wieków.
Rwszczecin
12 miesięcy temu
Jeśli zatrudniłeś się w danej firmie to dostosuj się do jej godzin pracy i nie marudź przecież zrobiłeś to na własną pisemna prośbę. Kiedy pracowałem w latach 70 i chciałem coś osiągnąć to mój dzień pracy nigdy nie kończył się na 8 godzinach a niedzielę pracowałem by dorobić do pensji tagze nie marudzić jak trza to trza ityle jednym słowem zapiales się na pieska to nie szczekaj
PPSZ
12 miesięcy temu
Jak chcą koniecznie handlu , to tylko przez internet. Powinien być całkowy zakaz handlu, nawet na bazarach. Tylko dyżurujące apteki i sklepy spożywcze jak było za komuny, bez możliwości kupna alkoholu .W dni powszednie powinien też być wprowadzony zakaz sprzedawszy alkoholu po godz.20. Tak to całymi dniami i nocami chodzą mety osiedlowe, młodzież i studenci po alkohol, a potem śpiewy i krzyki , imprezy i balowania przez cale noce
bike
12 miesięcy temu
Niedziela to czas wolny na odpoczynek, czas na modlitwę , pójście do kościoła, na spacer i wypady do lasu itp. Tyle lat za komuny nie było niedziel handlowych, to teraz chce się biznesu. Żaden zakład, firma lub sklep nie zbankrutuje , jeśli nie będzie niedziel handlowych. Czy to społeczeństwo nie potrafi zrobić zakupów na tydzień lub na t5ygodzniu , i musi koniecznie obić zakupy w niedzielę. Nie robię zakupów w niedzielę i jakoś żyję. I inni też potrafią, jak tylko zechcą
Swojak
12 miesięcy temu
Niedziele bez handlu to głupota jak ktoś chce iść do kościoła proszę bardzo niech idzie
Muuuu
12 miesięcy temu
Jak sie czyta te komentarze to mozna by pomyslec ze robicie zakupy tylko w niedziele. A najbardziej krzycza ci co zapewne ciezko pracuja caly tydzien i niedziele spedzaja na rodzinnych wypadach do galerii.
Farida2020
12 miesięcy temu
Zakazy zakazy..... to jest dla mnie niezrozumiałe. Handel winien być też w niedzielę . Komu to przeszkadzało? Co to znaczy ? Mnie to nie przeszkadza. Nie wszyscy w Polsce są katolikami . I osoby o innym wyznaniu muszą tolerować zakazy dla Katolików?Natomiast właściciel marketu winien wprowadzić dobrowolny wybór przez pracownika czy chce pracować w niedzielę. I to by było słuszne i racjonalne podejście.
kamila
12 miesięcy temu
to handlowa czy nie 🤔🤔🤔
Marek
12 miesięcy temu
Zdelegalizować ten związek zawodowy on nie ma już nic wspólnego z dawną SOLIDARNOŚCIĄ !!!!!
bDYLRIkX
ewa
12 miesięcy temu
Sweterki po 500 zł szyte w Bangladeszu sobie posprzedajcie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić