oprac. Krystian Rosiński| 

Oto, co nas czeka na rynku pracy. Podziękujmy koronawirusowi

25

Komisja Europejska nie ma dobrych wiadomości dla Polaków - w tym roku bezrobocie w naszym kraju może wzrosnąć dwukrotnie. Wszystko przez trwający kryzys wywołany przez koronawirusa.

Polska dotychczas była w pierwszej trójce krajów UE o najniższym bezrobociu - teraz to się zmieni.
Polska dotychczas była w pierwszej trójce krajów UE o najniższym bezrobociu - teraz to się zmieni. (Materiały prasowe)

Komisja Europejska wskazuje wprost - to Polska będzie jednym z krajów, które najmocniej odczują tąpnięcie na rynku pracy. Stopa bezrobocia nad Wisłą wzrośnie ponad dwukrotnie do poziomu 7,5 proc.

To spora różnica w porównaniu z danymi Eurostatu (europejski odpowiednik GUS-u) za rok 2019, kiedy to bezrobocie w Polsce było szacowane na poziomie 3,3 proc. W ubiegłym roku byliśmy w pierwszej trójce państw europejskich z najmniejszą stopą bezrobocia - lepszą sytuację od nas miały wyłącznie Czechy i Niemcy.

Jednak trwający kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa spowoduje, że Polska z podium spadnie do połowy drugiej dziesiątki krajów UE o najniższym bezrobociu. W tej kategorii tym samym będziemy europejskim średniakiem, ponieważ Unia posiada 27 państw.

Zobacz także: Zobacz też: Poziom bezrobocia. "Znacznie wzrośnie. Teraz jest niski, bo nie mamy danych"

Trzeba jednak podkreślić, że sytuacja naszego kraju wciąż będzie lepsza przy porównaniu z danymi całej Unii. Mimo dużego wzrostu bezrobocia Polska wciąż zmieści się poniżej średniej unijnej, która w 2020 roku ma wynieść 9 proc.

Statystyki Eurostatu różnią się z tymi, które podaje Główny Urząd Statystyczny. Zdaniem unijnych statystyków bezrobocie w Polsce w 2019 roku było na poziomie 3,3 proc. Zdaniem polskich - 5,4 proc. Sposoby wyliczania danych są różne w przypadku polskiego i unijnego urzędu, o czym więcej przeczytasz tutaj.

To nie koniec złych wiadomości dla Polaków. W tym samym raporcie KE wskazuje, że tylko nad Wisłą wzrośnie inflacja. Co to oznacza? Otóż to, że na zakupy będziemy musieli grubiej wypchać portfele, ponieważ ceny artykułów będą stale rosły.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić