aktualizacja 

Stał się w Rosji towarem luksusowym. Władze biorą sprawy w swoje ręce

Cukier w Rosji znowu znacznie podrożał. Ministerstwo Rolnictwa postanowiło zwalczyć ten problem wprowadzając kolejne regulacje. W pierwszym kwartale 2023 roku może zostać wprowadzona cena maksymalna za kilogram.

Stał się w Rosji towarem luksusowym. Władze biorą sprawy w swoje ręce
Zdjęcie poglądowe (EPA, PAP, MAXIM SHIPENKOV)

Cukier jest jednym z wielu deficytowych towarów w Rosji. Po wybuchu wojny i naniesieniu sankcji wybuchła panika i Rosjanie zaczęli robić zapasy wykupując najpotrzebniejsze towary. Wkrótce ceny poszybowały w górę.

Cukier towarem luksusowym

Z danych opublikowanych przez Federalną Służbę Statystyki Państwowej wynika, że od 1 stycznia do 25 marca ceny wzrosły aż o 45,95 proc.

Władze podjęły działania, które mają rozwiązać ten problem. Jak przekazuje obserwatorgospodarczy.pl, urzędnicy prowadzą kontrole, które mają na celu ustalić, czy właściciele sklepów nie zawyżają sztucznie cen. Zakazano całkowicie eksportowania cukru aż do 31 sierpnia, jednak te wszystkie działania na nic się nie zdały. Sytuacja gospodarcza w ciągu kolejnych tygodni tylko się pogorszyła, co pogłębiło problem cen.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wszedł na zamarznięty staw w Starym Sączu. Kamera nagrała dramatyczny moment

Popyt na cukier nadal jest wysoki, a ludzi wykupują go hurtowo. W ostatnich tygodniach znów doszło do sytuacji kryzysowej. W okresie od 19 do 25 grudnia cukier na rynku hurtowym podrożał od 10 do 15 proc. w zależności od regionu i producenta.

Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej zamierza powstrzymać drożyznę. Jeżeli w pierwszym kwartale 2023 roku hurtowa cena cukru przekroczy 53 ruble za kilogram, władze wprowadzą maksymalną cenę cukru, która będzie wynosić właśnie 53 ruble.

Nie tylko cukier jest coraz droższy. Eksperci wskazują, że koszty życia w Rosji wzrosły w ostatnich miesiącach. Według badania Economist Intelligence Unit inflacja w Moskwie wynosi obecnie 17,1 proc. rok do roku w ujęciu lokalnej waluty, podczas gdy w Petersburgu osiągnęła 19,4 proc.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić