Tak się ubrali na wakacjach w Chorwacji. Turyści ukarani

136

Dwie osoby zostały ukarane mandatami za niewłaściwy strój na starówce w Dubrowniku. To jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Chorwacji. Wysokość mandatów wyniosła 1000 kun (ok. 626 zł) od osoby.

Tak się ubrali na wakacjach w Chorwacji. Turyści ukarani
Za niewłaściwy ubiór na starówce w Dubrowniku grozi mandat (Getty Images, David Clapp)

Kara za "nieobyczajny" ubiór obowiązuje na starówce w Dubrowniku od 2016 roku. Kobiety nie mogą nosić bikini, a mężczyźni chodzić bez koszulki. W historycznej strefie miasta stoją tablice informacyjne z piktogramami oraz tekstami w różnych językach, które mają uwrażliwić turystów na tę kwestię.

Mimo to nie wszyscy przestrzegają przepisów. Władze Dubrownika ukarały właśnie dwie osoby, które były ubrane w niewłaściwy sposób. Obie zapłaciły mandat po 1000 kun.

"Szanuj miasto". Kary za niewłaściwy strój w Dubrowniku

Władze Dubrownika uruchomiły kilka lat temu program "Szanuj miasto". To właśnie w ramach tego programu władze pilnują przestrzegania przepisów obowiązujących na starówce.

W ramach projektu "Szanuj miasto" urzędnicy miejscu ustawili przy wszystkich wejściach do historycznego obszaru tablice informacyjne, na których widnieją piktogramy oraz wielojęzyczne ostrzeżenia przed niewłaściwymi zachowaniami. W celu prewencji i we współpracy z Izbą Turystyczną powstały ulotki informujące odwiedzających o wyżej wymienionych zasadach, których znajomość pozwoli uniknąć mandatów – czytamy w oświadczeniu władz miejskich Dubrownika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Ogromny krokodyl zaatakował turystę. Szokujące nagranie z Filipin

Niewłaściwy strój na wakacjach. Nie tylko Dubrownik

Podobne przepisy obowiązują też w innych popularnych wśród turystów miastach na całym świecie. Przykładowo osoby spacerujące po Barcelonie w samym kostiumie kąpielowym mogą zapłacić grzywnę w wysokości od 150 do 500 euro (ok. 700 do 2350 zł). Na włoskiej Capri nie wolno dodatkowo nosić drewniaków w miejscach publicznych. Z kolei w trakcie wizyty na Korsyce zabronione jest opalanie się toples, a ewentualna kara za takie zachowanie wynosi 150 euro (ok. 700 zł).

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić